По последни данни делът на ромите, завършващи висше образование е нараснал шест пъти, но все още е малък. Срещаме ви с един от образованите роми, който има амбицията да повлече след себе си вълна от млади момичета и момчета.
От махалата през университета до работата в образователната система – така с едно изречение можем да опишем пътя на Ангел Симеонов от Велинград. На пръв поглед всичко изглежда перфектно. Зад паравана обаче се крие много тъга и борба, породени от ромския му етнос.
„Предразсъдъците се засилват. Нещата много видимо си личат, особено с езика на омразата, който се използва постоянно и е насочен към етническата група. Нещата са доста отчайващи“.
Именно заради това Ангел влиза в образователната система с ясната мисия - да говори за интеграцията на етноса си в българското общество. Самият той още в ранна детска възраст тръгва по трънливия път на доказване. Сблъсква се и с редица предразсъдъци.
„До 6. клас съм учил в училище, което беше изцяло с ромски ученици. След това се преместих в едно от елитните училища на Велинград. Трудно ми беше заради смяната на обстановката и покриването на знанията“, казва Ангел.
С учене, широка усмихва и точната доза самоирония, той бързо успява да спечели симпатиите на съучениците си. „Образователният статус е това, което ти позволява да се изкачваш в социалния статус на класа. Това беше допълнителен мотив за мен да уча“, обясни Ангел.
Изводът тук е само един - ако имаш амбициозни родители, които да те пратят в по-доброто училище – то ти си късметлия. Точно в такова семейство се ражда Ангел – майка му е със средно образование, а баща му с основно, но осъзнават важността човек да учи и насърчават сина си да запише висше.
Учил е в Пловдив и Благоевград, но не вижда живота си извън пределите на родното място – Велинград. Затова се връща да работи като психолог в ромското училище, в което е учил – ОУ „Георги Бенковски“. Целта му е да помогне на повече хора от етноса да следват мечтите си и да се интегрират в обществото.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..