Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Коалицията преживява тежки дни

"Напрежението между коалиционните партньори е сериозно, защото не затихва, а се задълбочава и заприличва на един Парламент в Парламента. Това е така, защото в самата управляваща коалиция има вътрешна опозиция, ситуационни мнозинства, ултиматуми и всичко прилича на отделно място за  политическа надпревара. Започва да прилича на ситуацията от втория мандат на Борисов, когато имаше много тежки ултиматуми и ожесточение в управленската коалиция. Голямото питане тук не е даже вече ще удържи ли коалицията, а дали няма да се окаже по-удобно в един момент за Продължаваме промяната да разчита на някакви плаващи мнозинства". Това заяви политологът от GALLUP Първан Симеонов.

По думите му, ако ПП искат да прокарат все пак някакви решения, може да се окаже, че част от партиите в коалицията по-скоро ще им пречат, отколкото да им помагат. Започне ли да се разчита на плаващите мнозинства обаче, остава  неясно кой  точно управлява страната и колко дълго ще управлява.

Във военни времена една широка коалиция има своите преимущества, защото прави по-представително управлението с всякакви съставки, което дава и шанс за диалог и за по-голяма консолидация на вътрешното представителство.

 "Сега обаче, както се вижда, точно войната като че ли подлага на най-голямо изпитание  тази коалиция. Тя е коалицията, която преодоля традиционното разделение в България  Изток - Запад и беше формирана главно като протест срещу Борисов. Когато обаче Борисов не е най-важната тема, а сраженията в Украйна, Коалицията преживява тежки дни".

Вътрешният мир в страната изглежда сериозно разклатен, дори стана модно да се клати, а  и обществото свикна напоследък на доста нелогични неща. Прогнозите са трудни, защото те се основават на логиката. "Нямаше никаква логика Путин да нахлува в Украйна, но нахлу. Явно, живеем  във времена на доста разклатена възможност за прогнози".

Ако е вярно, че западните партньори на България очакват от нас стабилност в този момент и може би ни натискат да направим нещо против националния ни интерес в РСМ, те ще искат да съхранят това Правителство и ще бъдат по-скоро стабилизиращ фактор за управлението, подчерта Симеонов. 

Що се отнася до падането на рейтинга на управлението в хода на мандата, това е стандартна процедура и тя се случва неумолимо на всички. Въпросът е с каква скорост става това. "Колкото по-енергичен си, колкото повече пари харчиш, толкова по-бавно се изчерпва това доверие и Правителството, което отговаря на тези условия, може да остане. В момента, в който партиите видят, че Правителството вече им вреди, те сами ще развалят формулата на управлението".

Докато Борисов обаче е прехвърлял проблемите на малките си партньори, сега малките  партньори, отстоявайки своята идентичност, правят така, че техните дялове да стоят твърди, защото няма накъде повече да падат и негативите отнася големия партньор, който се опитва да балансира между тях.

По думите на Симеонов, като че ли през няколко години повтаряме едни и същи политически грешки.  подчерта Първан Симеонов. 

"Политическият елит в България реагира по обратния начин на войната - воюващата страна се сплотява,  а невоюващата показва признаци на разпад. Връщат ни към 90-те години. Появяват се едни хора, които онзи ден говориха за мир, сега говорят за победи. Българският народ е разумен и на съвсем умерена вълна и тук големият проблем е  елитът  да не направи нещо неразумно. Това ме притеснява".

Интервюто чуйте от звуковия файл:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Заради улица без достъп мъж от село Брезе почина

64-годишен жител на девинското село Брезе почина вчера, защото линейката не могла да стигне до дома му, който е на черен път без асфалт.  Наложило се кметицата на селото Ирина Кочовска да организира няколко мъже, които да свалят човека на носилка до линейката, където да му подадат кислород. Въпреки реанимационните дейности човекът почина...

публикувано на 06.02.25 в 14:57

Парламентът е място за смислено говорене, а не за бой

Агресията в НС не е нещо ново, но същевременно едва ли предизвиква кой знае какъв интерес. В крайна сметка парламентът е място за говорене, а не за бой, заяви в предаването "Точно днес" политологът Страхил Делийски. "Трудно ми е да си представя, че може да има друг прочит освен прочита на деформираната представа за НС и политическата култура. Тя е..

публикувано на 06.02.25 в 10:22
Жюстин Томс

Образованието има нужда от цялостна реформа, а не от кръпки

Четвъртък утро на 6 февруари по темата: възможен ли е ДЗИ по математика, говорим с   Жюстин Томс  от УС на асоциация "Родители". Министерството на образованието и науката обмисля отпадане на матурите в 10 клас и въвеждане на задължителна матура по математика в 12 клас .  Целта - промени в системата, с които тя да отговори на нуждите на пазара на..

публикувано на 06.02.25 в 09:34

Защо е важно да се забрани рекламата на вейповете?

В държавата се подготвя законова забрана за реклама, предлагане и продажба на продукти, съдържащи наркотични вещества, прекурсори и техни аналози. Причината за тази строга мярка е трагичният инцидент от началото на годината, когато 14-годишно момче загина след употреба на вейп с наркотично вещество.   Здравната комисия в парламента ще разгледа..

публикувано на 06.02.25 в 07:39

Аграрният университет представя зеления проект EDUAGRI

В Пловдив се провежда кръгла маса за сателитните технологии за интелигентно растениевъдството, за проекта EDUAGRI говорим с ректора на Аграрния университет доц. д-р  Боряна Иванова . • Форумът ще акцентира върху сателитни технологии за зелен растеж и климатична устойчивост в Пловдив. • Представяне на проект EDUAGRI за обучение на студенти в..

публикувано на 06.02.25 в 07:30