Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Коалицията преживява тежки дни

"Напрежението между коалиционните партньори е сериозно, защото не затихва, а се задълбочава и заприличва на един Парламент в Парламента. Това е така, защото в самата управляваща коалиция има вътрешна опозиция, ситуационни мнозинства, ултиматуми и всичко прилича на отделно място за  политическа надпревара. Започва да прилича на ситуацията от втория мандат на Борисов, когато имаше много тежки ултиматуми и ожесточение в управленската коалиция. Голямото питане тук не е даже вече ще удържи ли коалицията, а дали няма да се окаже по-удобно в един момент за Продължаваме промяната да разчита на някакви плаващи мнозинства". Това заяви политологът от GALLUP Първан Симеонов.

По думите му, ако ПП искат да прокарат все пак някакви решения, може да се окаже, че част от партиите в коалицията по-скоро ще им пречат, отколкото да им помагат. Започне ли да се разчита на плаващите мнозинства обаче, остава  неясно кой  точно управлява страната и колко дълго ще управлява.

Във военни времена една широка коалиция има своите преимущества, защото прави по-представително управлението с всякакви съставки, което дава и шанс за диалог и за по-голяма консолидация на вътрешното представителство.

 "Сега обаче, както се вижда, точно войната като че ли подлага на най-голямо изпитание  тази коалиция. Тя е коалицията, която преодоля традиционното разделение в България  Изток - Запад и беше формирана главно като протест срещу Борисов. Когато обаче Борисов не е най-важната тема, а сраженията в Украйна, Коалицията преживява тежки дни".

Вътрешният мир в страната изглежда сериозно разклатен, дори стана модно да се клати, а  и обществото свикна напоследък на доста нелогични неща. Прогнозите са трудни, защото те се основават на логиката. "Нямаше никаква логика Путин да нахлува в Украйна, но нахлу. Явно, живеем  във времена на доста разклатена възможност за прогнози".

Ако е вярно, че западните партньори на България очакват от нас стабилност в този момент и може би ни натискат да направим нещо против националния ни интерес в РСМ, те ще искат да съхранят това Правителство и ще бъдат по-скоро стабилизиращ фактор за управлението, подчерта Симеонов. 

Що се отнася до падането на рейтинга на управлението в хода на мандата, това е стандартна процедура и тя се случва неумолимо на всички. Въпросът е с каква скорост става това. "Колкото по-енергичен си, колкото повече пари харчиш, толкова по-бавно се изчерпва това доверие и Правителството, което отговаря на тези условия, може да остане. В момента, в който партиите видят, че Правителството вече им вреди, те сами ще развалят формулата на управлението".

Докато Борисов обаче е прехвърлял проблемите на малките си партньори, сега малките  партньори, отстоявайки своята идентичност, правят така, че техните дялове да стоят твърди, защото няма накъде повече да падат и негативите отнася големия партньор, който се опитва да балансира между тях.

По думите на Симеонов, като че ли през няколко години повтаряме едни и същи политически грешки.  подчерта Първан Симеонов. 

"Политическият елит в България реагира по обратния начин на войната - воюващата страна се сплотява,  а невоюващата показва признаци на разпад. Връщат ни към 90-те години. Появяват се едни хора, които онзи ден говориха за мир, сега говорят за победи. Българският народ е разумен и на съвсем умерена вълна и тук големият проблем е  елитът  да не направи нещо неразумно. Това ме притеснява".

Интервюто чуйте от звуковия файл:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Българите са като „вътрешни емигранти“ на изборите

В ЦИК са получени 30 688 заявления от българи за гласуване в чужбина, което бележи намаляване на заявленията спрямо предходните избори на 9 юни, когато са били малко над 38 000. С 20% са намалели желаещите да гласуват в чужбина спрямо предходните избори. А на деветоюнските също е отчетено намаление от 20 процента, което говори за обща..

публикувано на 02.10.24 в 16:30

Скандалът "Разград" е звучен шамар за театралния сектор

Случаят с театъра в Разград е звучен шамар за целия сектор и трябва строг контрол за изразходване на средства от културните институти. Това в заяви в интервю за Радио Пловдив председателят на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев.  Страшен звучен шамар към целия сектор. За..

публикувано на 02.10.24 в 16:00

1/2 от водоизточниците у нас са без разрешение за ползване

На 30 септември 2024 г. изтече 6-месечният срок за становища по обществената консултация за проектите на Световната банка за Плановете за управление на речните басейни (ПУРБ) за периода 2025 – 2027 г. Тези планове постановяват къде са водите и водните басейни на България и какви са управленските мерки по осигуряване на достъп до ползването им и..

публикувано на 02.10.24 в 15:53

Обновиха зала "Археология" в РИМ Пазарджик с над 1,3 млн. лв.

От тази седмица заработи новата зала „Археология“ на Регионалния исторически музей – Пазарджик, която беше модернизирана по проект за ревитализиране на пространството и обновяване на експозицията. Общо 1 365 000 лева са вложени в реновирането на залата, предстои да бъдат внедрени в нея и софтуерни продукти за интерактивно преживяване на..

публикувано на 02.10.24 в 11:20

Форум "Световно образование" идва в Пловдив на 6 октомври

Близо 8% от завършващите средно образование продължават обучение в чужбина, това сочат данните тази година.  Какво ново и къде на образователната карта на ЕС се появяват скрити възможности, говорим с  Николай Христанов , от "Интеграл", те са инициаторите на форум "Световно образование" - есен 2024. На 6 октомври изложението ще бъде в Пловдив и ще..

публикувано на 02.10.24 в 10:39