Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Виенският симфоничен оркестър с два концерта в Пловдив

| обновено на 12.04.22 в 16:08

Легендарният Виенски симфоничен оркестър гостува за първи път на България. Концертите ще са на Античен театър в Пловдив на 9 и 10 септември. Диригент е маестро Найден Тодоров, а солист Марио Хосен.
 

Виенският симфоничен оркестър е на повече от 120 години и сме пътували в повече от 100 страни, но никога не сме посещавали България, сега дойде времето да променим това. Ние сме много горди, че нашият оркестър е поканен да посети вашия прекрасен град Пловдив и през септември ще направим два концерта тук“, каза Михаел Гюнтер, управляващ директор на Виенския симфоничен оркестър.

Михаел Гюнтер подчерта, че музикантите от представителния оркестър на Виена заедно с Марио Хосен ще свирят Концерт за цигулка №1 на Николо Паганини. Програмата включва още Увертюрата „Кориолан“ от Лудвиг ван Бетовен, и Симфония №9 „Из новия свят“ от Антонин Дворжак.

Историческите концерти са под диригентството на маестро Найден Тодоров, който е виенски възпитаник и директор на Софийската Филхармония.

„Аз съм сигурен, че това ще бъдат два уникални концерта през септември – както за публиката, така и за нас музикантите“, каза още Гюнтер.

Марио Хосен каза, че програмата го свързва с много силна емоционална нишка, тъй като в нея е включено и произведение на Паганини.

„Влюбен съм в този композитор и тази любов е още от дестките ми години, когато съм учил в Пловдивското музикално училище. И може да се каже, че точно този концерт да изберем да представим в тази програма, ме връща в детството. И съм щастлив, че ще мога  да го изпълня в два концерта пред пловдивска публика“, каза Хосен.

Основан през 1900 година днес виенският симфоничен оркестър се нарежда сред водещите състави в света. В историята му са вписани премиери на впечатляваща поредица от произведения, които днес са естествено „закотвени“ в репертоара.

В историята на Виенския симфоничен оркестър обаче има и българска връзка – през 1928 година той изпълнява във Виена Третия концерт за пиано на Панчо Владигеров, а солист е Хебрерт фон Караян.

Организатор на концертите е сдружение „Тракия“, а те се подкрепят и от Австрийското посолство у нас.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Театралите твърдят, че МК има изкривена картина за финансите

Асоциация на куклените театри АКТ-Унима, България, Асоциация на работодателите в театралната област, Българска асоциация на работодателите в областта на културата и Съюз на артистите в България отправиха апел към министър-председателя, министъра на културата, председателя на Народното събрание и председателя на Комисията за медии и култура...

публикувано на 03.02.25 в 16:56

Преге - предаване за света на книгите, 01 - 07 февруари

В предаването за книги на Радио Пловдив на 01.02.2025 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати” (нови книги) Арт Спигелман. Маус. Баща ми кърви история. Ч. 1 и ч. 2 (графичен роман) 300 стр., ок.10А, Нике, 2025. Александър Дюма. Четиридесет и петимата.  536 стр., ок. 5А, Плеяда, 2025. Цончо Родев. Черният..

публикувано на 03.02.25 в 14:16

Филмът "Не затваряй очи" ще се излъчи премиерно в Пловдив

Премиерата на новия български игрален филм “ Не затваряй очи ” в Пловдив е тази вечер в Лъки - Дом на киното. Прожекцията е в 17.30 часа.   Това е първият български игрален филм, вдъхновен от православна тематика, базиран на едноимения роман на Мартин Ралчевски.  Разказва историите на двама мъже – Петър и отец Павел. Съдбите им се се преплитат по..

публикувано на 01.02.25 в 07:30

Митрополит Николай освещава храм "Св.Марина" в Асеновград

С ритуал по освещаване и първа литургия, отслужена от пловдивския митрополит Николай, ще започне истинския духовен живот на новата църква "Света великомъченица Марина" в Асеновград. Първата копка на храма не направена преди 26 години от тогавашния митрополит Арсений. Богословът и екскурзовод от Асеновград Йвайло Мирчев разказа, че преди години в..

публикувано на 31.01.25 в 12:44

В "Срещите" за Конкордия Антарова и нейните "Два живота"

"Два живота" - така се наричат  2000-те страници, живeли половин век в четири машинописни екземпляра.  Защо? Коя е авторката Конкордия Антарова? И наистина ли книгата е написана под диктовка на духовни учители?  В "Срещите" разказва Васил Пекунов, преводач на книгата.  Интересно е, слушайте.

публикувано на 31.01.25 в 10:13