„Ще бъде интересно как се отнасят политическите субекти един към друг“, добави политологът в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив. Според него изборът на ПП за град, в който да учредят партията си, е логичен, тъй като тук те постигнаха най-добрия си резултат на изборите.
По думите на Любомир Стефанов това създавало усещане за приятелска среда. „Може и да има послание за излизането от рамката, че София е България. Също така е по-удобно за придвижване. Може би в словата ще чуем аргументите да изберат Пловдив за своя неофициална партийна столица“, каза Стефанов.
Той добави, че пукнатините сред управляващите партии са се появили отдавна и това е съвсем нормално, имайки предвид широката коалиция.
„Нормално е да има разногласие, но не е нормално да има разнопосочност. Например, поста за председател на БНБ би трябвало да бъде много внимателно премислен, претеглен и да няма това политическо шоу с лош привкус.
Първо не се знае от вчера, че трябва да избираме нов управител на БНБ. Второ в неговия мандат България би трябвало да бъде приета в еврозоната.
Това означава, че кандидатурата трябва да бъде сериозно изпипана, тъй като банковата система е една доста консервативна и предвидимостта и устойчивостта са ключови фактори. Коалицията показа точно обратното.“, каза Любомир Стефанов.
Според него въпреки позицията на БСП за войната Русия-Украйна, която се разминава с общата в коалицията, опасността коалицията да се редуцира с една партия е малко възможна.
„Причината е, че ако се стигне до там за всеки един вот в парламента по ключови законови промени правителството ще зависи от някои от останалите субекти, които са ангажирани. Това включва ДПС, ГЕРБ и Възраждане, което е много рисково за кабинета.
Всек един от участниците в коалицията осъзнава сериозността. Едно непремислено отиване на предсрочни избори нищо не гарантира, а има възможност да станем свидетели на нещо много по-различно.
В крайна сметка гражданите са тези, които решават кога се отива на избори, а не партиите, така че нека да бъдат така добри да вършат тяхната работа – да управляват държавата“, заяви Стефанов.
Министерският съвет одобри Съвместна декларация между правителствата на България и Гърция за използването на водите на река Арда. Страната ни ще предоставя на Гърция вода за напояване от река Арда за още пет години, докато съседите ни изградят свой язовир. След този период двете страни ще преразгледат декларацията. Гърция се ангажира да..
След като по-рано тази година се разбра, че Пловдив ще е домакин на Деветата глобална конференция за винен туризъм , днес се състоя и формалното одобрение за проявата с подписите на министъра на туризма Мирослав Боршош и и генералният секретар на специализираната агенция към ООН Зураб Пололикашвили. За ползите от домакинство на такъв форум..
Амбулаториите по здравни грижи на медицинските сестри и акушерките да получават директно финансиране от Здравната каса поиска професионалната им огранизация. На това се противопоставиха от Българския лекарски съюз (БЛС) с основен аргумент, че така се нарушава субординацията, при която лекарят ръководи лечебния процес. Според Диана Георгиева -..
Призив за обществена подкрепа на журналистическия труд отправя Асоциацията на европейските журналисти в България по повод 3 май – Световния ден на свободата на печата. Междувременно излезе и годишният индекс на организацията „Репортери без граници“, в който България пада от 59-о на 70-о място по свобода на медиите. „ Когато..
Увеличение на вноските и възрастта за пенсия ще влоши достъпа до пенсионната система и има опасност да я направи недостъпна за тези, които добросъвестно изпълняват условията. Това от своя страна е социална несправедливост. Това заяви бившият социален министър Христина Христова по повод обсъжданата пенсионна реформа. Тя припомни, че и в..