Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В "Срещите" - за секретния език на мозайките

| обновено на 16.04.22 в 08:15


Тази събота в "Срещите" говорим по книгата на проф. Славик Табаков "Символи на християнските мозайки". 

Ще научим още за секретния  език на мозайките и за приноса на императорите от Тракия и Илирия за узаконяване на християнството и превръщането му в държавна религия на Римската империя. 

"Символи на християнските мозайки" е най-големият справочник на раннохристиянските символи, илюстриран с реални изображения на мозайки. Книгата е написана за широката публика и цели да запознае хората с християнските символи, станали основа на православната иконопис. В нея са включени над 430 цветни снимки и мозайки от 24 страни, които професор Табаков е събирал близо 15 години. 

Над 20% от изображенията в справочника включват мозайки от България и други балкански страни, което се случва много рядко за подобен род книги. По този начин те се съпоставят с мозайки от Западна Европа, Средния Изток и Северна Африка. Така се подчертава уникалността на някои от раннохристиянските мозайки в Пловдив и техния принос в развитието на християнското изкуство и символика.

Проф. Табаков, съпругата му д-р Ася Табакова и дъщеря им Добринка Табакова /един от най-изявените творци в съвременната музика и резидентен композитор на оркестъра на ВВС/ са сред първите дарители в кампанията „Подари си птица“. Те помогнаха и за популяризирането на Епископската базилика в Англия веднага след нейното откриване.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Гергана Балабанова показва "Отвъд погледа" в "Лабиринт"

Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“..

публикувано на 18.02.25 в 13:13

Среща с поета Кръстьо Раленков в "Петното на Роршах"

Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете,  Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл.  Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година.  Модератор ще бъде..

обновено на 18.02.25 в 06:30

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ в Раковски.

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски.  Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев.  В експозицията ще бъде показан  и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България. 

публикувано на 18.02.25 в 06:30

Експозицията "Изповедта на Апостола" търси своето ново място

Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..

публикувано на 17.02.25 в 13:53

В Историческия музей - Смолян правят мартенички

Близо 600 деца  от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..

публикувано на 17.02.25 в 10:12