Своята първа самостоятена изложба "Автопортрети", представя фотографът Еми Куртова. Фотографиите са разположени в пространството на Градска художествена галерия - Пловдив. Еми Куртова е фотограф развиващ се в сферата на изобразителните и приложни изкуства. Работи в сферата на фотографията, живописта, киното и скулптурата.
В изложбата ѝ "Автопортрети" са засегнати няколко теми, като акцентите са човекът, природата, свободата и любовта, представени в детайли и дълбочина. "Любовта – най-висша ценност, крайната цел и утопия. Тя е в основата на всичко, което градим. Човекът – объркан, търсещ себе си във времето и пространството, той е мое олицетворение." - казва Еми Куртова.
Чуйте разговорът в прикаченото аудио!
Еми Куртова е родена през 2000 г. в град Петрич. На 12 години повлияна от баща си започва да снима улична фотография. От 2019 г. насам следва бакалавърска програма „Фотография” в Нов Български Университет. Посещава ателието по керамика. През 2021 г. е оператор на късометражния филм „Цветове” с режисьор Деница Ганева представен в Columbia College, гр. Чикаго. Лятото на 2021 г. е основател и продуцент на провелия се в гр. Петрич музикален фестивал „Амнезия”. През 2021 г. Национален Фонд Култура финансира визуалният и проект ''Автопортрет'', където Еми съчетава фотография, живопис и скулптура. През 2022 г. издава първата си фотокнига „Автопортрет“, стояща в основата на проекта с НФК.
В своите само 21 години тя изгражда ясни представи за това, което иска да предаде в творбите си. „Динамиката и движението във фотографиите ми присъства от самото им начало, споделя Еми и добавя: „Като съпоставям човека в природата разбирам и повече за собствения си свят.” През 2020-2021 г. работи с американският мултимедиен артист - Шон Рабах. Шон споделя: „Еми е истински художник по душа и практика. Нейният полупрозрачен стил носи чудо в необичайно зрелище. Нейният лек и елегантен подход към живота се отразяват в перфектно балансираните ѝ творения”.
Изложби, конкурси и награди:
2022 – Групова изложба ,,Бъди здрав герой“ – Културен център Виешхославица – Полша
2022 – Групова изложба „Свобода“ – Галерия Капана – Пловдив, България
2022 – Самостоятелна изложба „Автопртрет“ – Галерия Сердика – София, България
2022 – Групова изложба фотография и обекти „Камера обскура“ – София, България
2021 – Фотоконкурс „HUMANity” за 100 години Български младежки Червен кръст –
Специална награда
2021 – The Alpine Fellowship “Visual Art Prize” – Лондон, Великобритания – Класация на финал
2021 – Студентска изложба „Гладни за знание” 30 години Нов Български Университет –
София, България
2018 – Международен младежки фестивал „МУЗИТЕ”– Созопол, България – Първо място
2018 – Национален конкурс „Чудото любов” ОП „Младежки център” – Хасково, България – Второ място
2016 – Национален конкурс „Фотоприказки” ОДК – Кърджали, България – Първо място 2016 – Международен младежки фестивал “Inne Spojrzenie”– Сосновец, Полша - Първо място
2016 – Годишна изложба на клуб Еврика „Мелодии от багри” – Петрич, България
2015 – Национален ученически конкурс „Фотография” ОДК – Благоевград, България
Започна репетиционният процес на новата продукция на Шекспирова компания „Петровден“ – „Ромео и Жулиета: любовта като обред“. Премиерите ще се състоят на 1 и 2 август 2025 г. от 21:00 ч. на традиционната открита сцена в ОУ „К. Величков“, с. Паталеница. "С тазгодишната постановка отбелязваме 25 години от първото представление на „Ромео и Жулиета“ в..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 19.07.202 5г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Маргьорит Юрсенар. Даровете на Алкипа. 80 стр., ок. 3А, Парадокс, 2025. Дейвид Балдачи. Процесът. 472 стр., 5А, Обсидиан, 2025. Гарет Рубин. Холмс и Мориарти. 322 стр., ок.5А, Вакон ЕООД, 2025...
Детският симфоничен оркестър "Дивизи" – Пловдив вече работи по проект, финансиран по Културния календар на община Пловдив. През октомври в Пловдив ще гостува известната българска цигуларка, която работи в Консерваторията в Лозана, Швейцария - Деница Казакова, тя ще проведе с децата майсторски клас. Децата от оркестъра, които са на..
Изложба живопис с произведения на занакови художници от 60-те години на миналия век откриват тази вечер в Балабановата къща от 18 ч. Изложени ще бъдат платна на Георги Божилов – Слона, Кольо Витковски, Енчо Пиронков, Емил Стойчев. Всички 26 платна са собственост на Общински институт „Старинен Пловдив“. Разгледани ще могат да бъдат и..
Кой е Боян Магесник, по- известен като Боян Мага? И защо отказва на Симеон да бъде наследник на короната? Наистина ли е казал "Аз не съм от този свят". Опит да поповдигнем завесата за този дух, казват пазител на България, правим с проф. Дамян Попхристов. С лушайте, интересно е.