Своята първа самостоятена изложба "Автопортрети", представя фотографът Еми Куртова. Фотографиите са разположени в пространството на Градска художествена галерия - Пловдив. Еми Куртова е фотограф развиващ се в сферата на изобразителните и приложни изкуства. Работи в сферата на фотографията, живописта, киното и скулптурата.
В изложбата ѝ "Автопортрети" са засегнати няколко теми, като акцентите са човекът, природата, свободата и любовта, представени в детайли и дълбочина. "Любовта – най-висша ценност, крайната цел и утопия. Тя е в основата на всичко, което градим. Човекът – объркан, търсещ себе си във времето и пространството, той е мое олицетворение." - казва Еми Куртова.
Чуйте разговорът в прикаченото аудио!
Еми Куртова е родена през 2000 г. в град Петрич. На 12 години повлияна от баща си започва да снима улична фотография. От 2019 г. насам следва бакалавърска програма „Фотография” в Нов Български Университет. Посещава ателието по керамика. През 2021 г. е оператор на късометражния филм „Цветове” с режисьор Деница Ганева представен в Columbia College, гр. Чикаго. Лятото на 2021 г. е основател и продуцент на провелия се в гр. Петрич музикален фестивал „Амнезия”. През 2021 г. Национален Фонд Култура финансира визуалният и проект ''Автопортрет'', където Еми съчетава фотография, живопис и скулптура. През 2022 г. издава първата си фотокнига „Автопортрет“, стояща в основата на проекта с НФК.
В своите само 21 години тя изгражда ясни представи за това, което иска да предаде в творбите си. „Динамиката и движението във фотографиите ми присъства от самото им начало, споделя Еми и добавя: „Като съпоставям човека в природата разбирам и повече за собствения си свят.” През 2020-2021 г. работи с американският мултимедиен артист - Шон Рабах. Шон споделя: „Еми е истински художник по душа и практика. Нейният полупрозрачен стил носи чудо в необичайно зрелище. Нейният лек и елегантен подход към живота се отразяват в перфектно балансираните ѝ творения”.
Изложби, конкурси и награди:
2022 – Групова изложба ,,Бъди здрав герой“ – Културен център Виешхославица – Полша
2022 – Групова изложба „Свобода“ – Галерия Капана – Пловдив, България
2022 – Самостоятелна изложба „Автопртрет“ – Галерия Сердика – София, България
2022 – Групова изложба фотография и обекти „Камера обскура“ – София, България
2021 – Фотоконкурс „HUMANity” за 100 години Български младежки Червен кръст –
Специална награда
2021 – The Alpine Fellowship “Visual Art Prize” – Лондон, Великобритания – Класация на финал
2021 – Студентска изложба „Гладни за знание” 30 години Нов Български Университет –
София, България
2018 – Международен младежки фестивал „МУЗИТЕ”– Созопол, България – Първо място
2018 – Национален конкурс „Чудото любов” ОП „Младежки център” – Хасково, България – Второ място
2016 – Национален конкурс „Фотоприказки” ОДК – Кърджали, България – Първо място 2016 – Международен младежки фестивал “Inne Spojrzenie”– Сосновец, Полша - Първо място
2016 – Годишна изложба на клуб Еврика „Мелодии от багри” – Петрич, България
2015 – Национален ученически конкурс „Фотография” ОДК – Благоевград, България
Възрожденската къща Верен Стамболян в Старинен Пловдив е домакин на юбилея „България и българите заедно” по повод 15 години радио „Татковина” и 5 години изложба „Заедно по пътя на Кирил и Методий“ . Организатор на честването е Изпълнителна агенция за българите в чужбина, началото е в 18 часа. Ще бъде направена видеовръзка с български училища..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 15.02.2025 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ ( нови книги ) Райнер Мария Рилке. Пред олтара на нощта. Избрана кратка проза. 120 стр., ок 2А, Недланд, 2024 Артур Кьостлер. Мрак по пладне. 2-ро изд., 250 стр., ок. 4А, Нике, 2025. Пол Остър. Баумгартнър. 208..
На 10-ти февруари ни напусна поетът Гален Ганев. Тази събота ще излъчим интервю с него от 2019-та година, което той даде специално за „Алтер его“. Ще си припомним думи за поезията, за книгите, за амбицията, за безсмъртието, за Шекспир, за Радой Ралин... Ще звучат и негови стихове. Гален Ганев е роден в Чирпан. Завършва РЕГ "Иван Вазов"..
За любовта и смъртта на "Първия след Бога". С писателката Неда Антонова питаме как така Дяконът е осъден на смърт по показанията на един единствен човек и защо още в началото на процеса Великият везир настоява Левски обезателно да бъде обесен... А доволството на Граф Игнатиев от присъдата що е? И още куп, куп питания, за които и до..
Срещнахме се в ефир с актисата и продуцент Деси Тенекеджиева, която сподели вълнения и мисли по повод премиерната българо- британска продукция "Дяволски игри" на режисьора Бен Чарлз Едуард.. Първият български филм с участието на легендарна холивудска звезда Мики Рурк тръгна по кината в цялата страна преди седмица. Оригиналното име на филма е The..