Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пълното отпадане на хартиената рецепта е прибързано

| обновено на 19.04.22 в 08:24


Националният съвет на Български лекарски съюз е категорично против пълното отпадане на хартиената рецепта. Съсловната организация подкрепя дигитализацията на сектора, но без това да бъде за сметка на ограничаването на правата на лекарите и пациентите. 

Темата коментира в програма "Точно днес"  д-р Костадин Сотиров, председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари в Пловдив.Според него това е прибързано решение, защото към момента липсва както нормативна, така и  технологична готовност, за да се премине само към електроните бели рецепти.

"Технологичните пречки са свързани с регистъра, който ще се използва за белите рецепти, който е различен от този за електроните рецептите по НЗОК, но той не е пригоден за електронна обработка. Много често лекарите издаваме рецепти извън кабинетите си  и това може да се реши като проблем, ако се изготви мобилно приложение за смартфон, за да  можем да работим, да регистираме преглед и да изписваме рецепта при домашно посещение. Но и това не е направено.", обясни д-р Сотиров.

Той припомни, че издававнето на рецептата не е самостоятелен акт. Рецептата се издава винаги и задължително след преглед на пациента и ако лекарят не може да регистрира прегледа, то той не може да издаде и рецептата. Тук възникват и допълнителни препятствия като подпис на пациента върху амбулаторния лист, който може да се изготви само в кабинета на лекаря.

 От съсловната организация са категорични, че заложените промени в Наредба № 4  за условията и реда за предписване и отпускане на лекарствени продукти, публикувани за обществено обсъждане, са необмислени, неаргументирани и ще доведат единствено до възникване на допълнително напрежение по оста “лекар - пациент”.

Нещо повече: те нарушават правата на пациентите и възпрепятстват лекарите в изпълнението на служебните им задължения. С отпадането изцяло на хартиената рецепта, ще се стигне до ситуации, в които лекар, извън кабинета си, няма да може да предписва лечение и да бъде в полза на своите пациенти.

Заложените промени поставят и редица важни въпроси: Защо хартиените рецепти важат в цяла Европа, а у нас се планира да отпаднат изцяло? Как ще бъде изписвана терапия на пациентите от екипите на спешна помощ и по време на домашни посещения?Как ще бъдат обслужвани чуждите граждани, които идват на почивка у нас и се налага да им бъде предписана терапия?

Според д-р Сотиров, отговор на тези въпроси трябва да даде здравният министър.

Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Районните кметства ще получат пари от увеличените такси за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50