Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Връщането на 130 км/ч на АМ ще е огромен разход за АПИ

Диана Русинова
Снимка: Ани Петрова


„Публична тайна е, че законът за движение по пътищата не работи достатъчно ефективно и добре. Той е започнат да се пише през 1996 г. и е влязъл в сила 1999г.

От тогава до сега нашето законодателство се е изменило по такъв начин, че спокойно можем да кажем, че този закон не е работещ въпреки всички нанасяни поправки“.

Така коментира предложените промени в Закона за движение по пътищата Диана Русинова от Европейския център за транспортни политики. Тя добави още, че той ще продължава да бъде неефективен докато МВР прави измененията без да се вслушва в мнението на експертите.

В предаването на Радио Пловдив "Точно днес"  Русинова добави, че другата основна промяна – връщането на 130 км в час по автомагистралите - ще е огромен разход за АПИ.

„Нали знаете, че има едно правило как се ограничава скоростта преди тунели или преди входове и изходи за автомагистрали – всъщност скоростта се намалява еднокртатно през 30 км. в час и многократно през 20 км. в час. Това означава, че ние ще трябва да прегледаме цялото пътнознаково стопанство, за да ограничаваме скоростта правилно. А това е един огромен разход. Ние при никакво положение не казваме, че това е лошо. Ние не казваме, че само защото трябва да се купят едни знаци, това не трябва да се прави. Напротив - ние казваме  ОК, ама хайде, дайте механизъм, по който да се случи така че да задължим АПИ в някакъво обозрим период това да го направи“ - обясни Русинова.

Според нея, има опасност да се постигне негативен ефект с предложените промени за скоростта, вместо положителен. По думите ѝ, има недомислия и при скоростта за мотористите и товарните камиони. Като положителни тя обяви отпадането на синия талон и лепящия стикер за Гражданска отговорност. 

Днес МВР организира публично обсъждане на проекта за промени в Закона за движение по пътищата.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Павлина Върбанова,

Матурата по БЕЛ с всяка година става все по-лесна

С всяка изминала година задачите на матурата по български език и литература стават по-лесни, коментира д-р Павлина Върбанова, създателка на  образователната платформа за грамотност "Как се пише". Припомням, че на 21 май зрелостниците се явиха на държавния зрелостен изпит.  Върбанова добави, че е възможно това да се прави с цел повишаване средния..

публикувано на 22.05.25 в 16:43

55% от българите не се чувстват добре информирани за еврото

Повече от половината българи не се чувстват информирани за въвеждането на еврото, сочи проучване на агенция „Тренд“.  Изследването е представително за пълнолетното население на страната, по поръчка на „24 часа", посветено на обществени нагласи спрямо основните институции, партии и актуални теми. Проучването е реализирано в периода между 12 и 18 май..

публикувано на 22.05.25 в 15:36

Писателят, издател и журналист Валентин Георгиев ни напусна

Напусна ни един много добър човек и писател - Валентин Георгиев. Той пое по пътя към вечността снощи след тежко боледуване.  Валентин Георгиев беше програмен директор на ИК "Хермес", наш колега журналист, работил дълги години във вестник "Марица", писател, чиято дарба блесна още в студентските му години в ПУ "П. Хилендарски", където е завършил..

публикувано на 22.05.25 в 12:54
Любомир Стефанов

Румен Радев закъсня с опитите за създаване на политически проект

„Очевидно е, че се полагат усилия от страна на политиците за приемането на еврото от 1 януари 2026 година. Друг въпрос е до колко те се оценяват положително, или отрицателно, тъй като свикнахме да се разделяме, във всяко едно отношение. И всичко, което правим, да го подлагаме на съмнение. Виждате, застъпниците за приемането на страната ни в..

публикувано на 22.05.25 в 10:33

Христо Г. Данов - родоначалникът на българското книгоиздаване

В навечерието на най-светлия български празник – 24 май – ви разказваме за издателя Христо Г. Данов или човекът, който дари книгата на българския народ. Освен основател на модерното  книгоиздаване, книгопечатане и книгоразпространение той е бил и всеотдаен кмет на Пловдив.   Името му е символ на наука и образование, на вяра в българина...

публикувано на 22.05.25 в 10:11