Eнергийният експерт Димитър Иванов, председател на Движението за енергийна независимост, коментира в програма "Ден след ден" причините за ръста на цените на горивата, инфлацията и риска за икономиката ни.
Според него ситуацията на нефтения пазар в международен план е изключително тревожна и напрегната през тази година.
Оценката на експертите и международните организации за средната цена на петрола на барел, непосредствено преди нова година, беше около 70 долара и не е падал под 100 долара, а в момента е 110 долара. Многобройни са факторите, но основно е напрежението, което е създадено във връзка с войната, предизвиката от Русия в Украйна и реакцията - икономическата на останалия свят. Знаете, че се говори за нефтено ембарго на Русия. Ние консумираме руски петрол - сорт корал от типа бренд, и в момента е 108 долара бренда. Естествено в България един от добрите факти е, че получават премия около 20-25 долара, за да купуват все още руски петрол, но и това дори не може да се отрази съществено. В момента, когато един барел суров петрол струва от 110-115 долара, а това са около 160 литра суров петрол, то всеки може да изчисли, че това прави 70-80 цента или 1,50 лв. на цената на суров петрол и след това идва преработка, транспорт, диструбуция, акцизи, ДДС, за да стигне до цената от 3 лева. Въпросът е, че преминава през много натоварвания самата цена.
По думите му, ако се проследи веригата на печалбата, то първо е прозводителят на петрол, след това преработвателите на петрол и търговците - това е веригата. Другият джоб, който се пълни е на държавата чрез акцизите и данъците.
Иванов припомни, че в момента правителството се мотивира с европейски задължения за биокомпонентите и с мотив, че се чака разрешение от ЕК за акциза -такава е официалната позиция на предложението на превозвачите да се премахне биокомпонента в горивата и да се намали акциза, което ще намали крайната цена на горивата
Той даде пример с цената на електроенергията.
Правителството се хвали, че е дало компенсации от 4 милиарда, заради скъпия ток. Скъпият ток в Европа се получи миналото лято, затова че пазара се освободи и зелената сделка наложи нови ограничения и деформации на цените. Но там има допуск за извършване на компенсации - на тези производители, които трудно понасят цените на електроенергията. Освен това задържаха 4 месеца регулиран пазара на битовите потребители. В електроенергията това е възможно, защото електроенергията зависи от наши производства. Ние там сме енергийни независими. И правителството и производителите могат да влияят на свободния пазар чрез компенсациите.
Експертът е категоричен, че компенсациите не бива да помпат инфлацията. Това, че цената не пада е спекулация и държавата трябва да се намеси чрез контрола.
Икономическият интерес взима активна роля при формирането на цените. Най-мощният инструмент е в ръцете на правителството. В него са инструментите за контрол върху спекулата.
По думите му няма логика в думите, че у нас цените на гориват не са високи, а заплатите са ниски.
Държавата трябва да бъде ефективна и много бърза в действията си и във връзка с риска страната да остане без транспорт. Не бива да се допусне този стрес. Нещата не вървят по начин, който предвещава светли бъднини.
Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.
Община Пазарджик ускорява процедурите по създаването на Общинско предприятие „Чистота“. Темата ще се дискутира на 22 април, когато е публичното обсъждане на проектобюджета на общината за тази година. Бюджетната рамка e 186 млн. лв, от които близо 5 млн. лв. са отделени за новото общинско предприятие "Чистота". То ще осигури по – голям..
Само за пет дни – на 7 април и на 11 април тази година в териториалния обхват на община Кричим, по републикански път III-866 Девин – Кричим – Стамболийски отново са паднали скални маси, съобщи кметът на общината Атанас Калчев. "Засега няма жертви. Но докога ще разчитаме на чудо?"възклукна Калчев по повод напоредния инцидент. Не претендирам да..
Важно е родителите да запазят спокойствие, ако се наложи да оказват първа помощ на децата си и едва след това да предприемат действия. Това коментира д-р Борислав Дренски – неонатолог от екипа на УСБАЛАГ "Селена", които проведоха обучение как се реагира при ситуации, застрашаващи здравето и живота на най-малките. Форумът има за цел да..
Петица от последните 3 гимназиални класа да освобождава учениците от държавни зрелостни изпити (ДЗИ). Това предлагат от синдикат "Образование" след проведено национално проучване по два приоритета в образователната система – дефицитите на учениците в първи клас и ефективността държавните зрелостни изпити. Инициативата е в контекста на очаквани..
За нас беше изключителна чест да пътуваме до Антарктида, все пак бяхме заедно с нашия бележит учен проф. Христо Пимпирев. Беше като сбъдната мечта, оправдаха се всичките ни очаквания за това изключително място, разказа в предаването "Точно днес" главният уредник от Природонаучния музей в Пловдив Кристиян Владов . "Нашата работа бе много..