Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Компенсациите не бива да помпат инфлацията

Снимка: БГНЕС

Eнергийният експерт Димитър Иванов, председател на Движението за енергийна независимост, коментира в програма "Ден след ден" причините за ръста на цените на горивата, инфлацията и риска за икономиката ни.

 Според него ситуацията на нефтения пазар в международен план е изключително тревожна и напрегната  през тази година. 

Оценката на експертите и международните организации за средната цена на петрола на барел, непосредствено преди нова година, беше около 70 долара и не е падал под 100 долара, а в момента е 110 долара. Многобройни са факторите, но основно е напрежението, което е създадено във връзка с войната, предизвиката от Русия в Украйна и реакцията - икономическата на останалия свят. Знаете, че се говори за нефтено ембарго на Русия. Ние консумираме  руски петрол - сорт корал от типа бренд, и в момента е 108 долара бренда. Естествено в България  един от добрите факти е, че получават премия около 20-25 долара, за да купуват  все още руски петрол, но и това  дори не може да се отрази съществено. В момента, когато един барел суров петрол струва от 110-115 долара, а това са около 160 литра суров петрол, то всеки може да изчисли, че това прави 70-80 цента или 1,50 лв. на цената на суров петрол и след това идва преработка, транспорт, диструбуция, акцизи, ДДС, за да стигне до цената от 3 лева. Въпросът е, че  преминава през много натоварвания самата цена.

По думите му, ако се проследи веригата на печалбата, то първо е прозводителят на петрол, след това преработвателите на петрол и търговците - това е веригата. Другият джоб, който се пълни е на държавата чрез акцизите и данъците.

Иванов припомни, че в момента правителството се мотивира с европейски задължения за биокомпонентите и с мотив, че се чака разрешение от ЕК за акциза -такава е официалната позиция на предложението на превозвачите да се премахне  биокомпонента в горивата и да се намали акциза, което ще намали крайната цена на горивата

Той даде пример с цената на електроенергията.

Правителството се хвали, че е дало компенсации от 4 милиарда, заради скъпия ток. Скъпият ток в Европа се получи миналото лято, затова че пазара се освободи и зелената сделка наложи нови ограничения и деформации  на цените.  Но там има допуск за извършване на компенсации - на тези производители, които трудно понасят цените на електроенергията. Освен това задържаха 4 месеца регулиран пазара на битовите потребители. В електроенергията това е възможно, защото електроенергията зависи от наши производства. Ние там сме енергийни независими. И правителството и производителите могат да влияят  на свободния пазар чрез компенсациите.  

Експертът  е категоричен, че компенсациите не бива да помпат инфлацията. Това, че цената не пада е спекулация и държавата трябва да се намеси чрез контрола.

Икономическият интерес взима активна роля при формирането на цените. Най-мощният инструмент е в ръцете на правителството. В него са инструментите за контрол върху спекулата.

По думите му няма логика в думите, че у нас цените на гориват не са високи, а заплатите са ниски.

Държавата трябва да бъде ефективна и много бърза в действията си и във връзка с риска страната да остане без транспорт. Не бива  да се допусне този стрес. Нещата не вървят по начин, който предвещава светли бъднини.

Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Кметът Петър Куленски и заместникът му Любомир Гечев

5 млн.лв за новото ОП "Чистота" в Пазарджик

Община Пазарджик ускорява процедурите по създаването на Общинско предприятие „Чистота“.  Темата ще се дискутира на 22 април, когато е публичното обсъждане на проектобюджета на общината за тази година.   Бюджетната рамка e 186 млн. лв, от които близо 5 млн. лв. са отделени за новото общинско предприятие "Чистота".  То ще осигури по – голям..

публикувано на 14.04.25 в 17:14

Две свлачища за пет дни, това вече е много тревожно

Само за пет дни – на 7 април и на 11 април тази година в териториалния обхват на община Кричим, по републикански път III-866 Девин – Кричим – Стамболийски отново са паднали скални маси, съобщи кметът на общината Атанас Калчев. "Засега няма жертви. Но докога ще разчитаме на чудо?"възклукна Калчев по повод напоредния инцидент. Не претендирам да..

публикувано на 14.04.25 в 16:55

При първа помощ родителите да запазят спокойствие

Важно е родителите да запазят спокойствие, ако се наложи да оказват първа помощ на децата си и едва след това да предприемат действия. Това коментира д-р Борислав Дренски – неонатолог от екипа на УСБАЛАГ "Селена", които проведоха обучение как се реагира при ситуации, застрашаващи здравето и живота на най-малките.   Форумът има за цел да..

публикувано на 14.04.25 в 11:07
Юлиан Петров, председател на синдикат

Среден успех 5.00 да освобождава от ДЗИ, предлагат учители

Петица от последните 3 гимназиални класа да освобождава учениците от държавни зрелостни изпити (ДЗИ). Това предлагат от синдикат "Образование" след проведено  национално проучване по два приоритета в образователната система – дефицитите на учениците в първи клас и ефективността държавните зрелостни изпити.  Инициативата е в контекста на очаквани..

публикувано на 14.04.25 в 10:19

Двама уредници от Природонаучния музей се върнаха от Антарктида

За нас беше изключителна чест да пътуваме до Антарктида, все пак бяхме заедно с нашия бележит учен проф. Христо Пимпирев. Беше като сбъдната мечта, оправдаха се всичките ни очаквания за това изключително място, разказа в предаването "Точно днес" главният уредник от Природонаучния музей в Пловдив Кристиян Владов .  "Нашата работа бе много..

публикувано на 14.04.25 в 08:20