Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В България има над 4 000 обекта за поклоннически туризъм

Великденските празници засилват потока на туристите към църкви и манастири в България, а страната очаква и 70 000 туристи от чужбина, някои от които също ще посетят паметници, свързани с релиигята.

За поклонническия туризъм разговаряме с Иван Михалев - журналист и автор на първия Поклоннически пътеводител на България и с Румен Драганов, който ръководи Института за анализи и оценки в туризма.

Повече информация и подобряване на инфраструктурата около храмовете е едно от нещата, върху които трябва да се работи, за да се развие този сегмент, казва Михалев. По време на работа си по пътеводителя той е бил особено впечатлен от "Българският Йерусалим", както наричат Асеновград и околностите му, но също така разказва за много храмове и свети места, останали от древността и свързани с различни вярвания- капищата около старите български столици Плиска и Преслав или тнар "ступа" край село Плана, което е свято място за будистите.

Акцент в анализа на Румен Драганов е, че прилагателните към думата туризъм - религиозен, исторически, морски, ски и т.н не разделят този икономически сегмент на строги направления, а само за статистически нужди. 

Според него въпросът е къде да го търсим - това обикновено се прави чрез религиозните общности, които ги организират.  Това изисква много инвестиции от страна на туроператорите. 

Водеща за туриста от чужбина е загадката на самата религия - това са мощи, чудодейни икони, свети места на лечители... и тук е мястото на туроператорите, които да им дадат информация да информират и да дат възможност да дойдат и да ги видят туристи.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Андрей Велчев

Без бойкот на малките магазини, те държат на качеството

На достъпността и качеството на произвежданата в страната хранителна продукция бе посветена днес дискусия в столицата. Организаторът на дискусията  Андрей Велчев от Сдружението за достъпна и качествена храна заяви в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив, че резултатът от бойкота на големите търговски вериги е постигнат и гласът на българите е..

публикувано на 18.02.25 в 16:14
Йордан Божилов

Имаме сериозна криза на международните отношения

В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна експертът по национална сигурност Йордан Божилов коментира възможния завършек на конфликта след обявената от САЩ позиция по него. Той коментира и евентуалното споразумение между САЩ и Русия. Според него това, на което залага администрацията на САЩ е постигането на някакви цели, които..

публикувано на 18.02.25 в 15:40
Владимир Иванов

Производителят трябва да определя крайната продажна цена

Владимир Иванов -  председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, коментира в програма "Точно днес" бойкота срещу високите цени на хранителните стоки и доколко подобен ход може да повлияе на пазара както и предложените от правителството мерки за решаване на проблемите. Според него во момента се наблюдава устойчиво равновесие на цените..

публикувано на 18.02.25 в 11:01

Европа вече трябва да действа доста бързо за сигурността си

Европа е в повратна точка, защото за пръви път от Втората световна война Европа и САЩ не са "непоклатими съюзници, неразривни и с една и съща позиция, за първи път Европа е предизвикана да търси решение не само за собствената си сигурност", коментира деректорът на Портал Европа Юлияна Николова. След срещата в Мюнхен и тази, организирана от Макрон в..

публикувано на 18.02.25 в 10:32

Държавата трябва да регулира цените на храните

Бойкотът на цените на хранителните продукти в големите търговски вериги е крачка в посока уравновесяване на монопола, но това е закъснял процес. Това коментира  производителят на зеленчуци  Иван Кабуров  от пазарджишкото село Мало Конаре, който зарежда и голяма хранителна верига с продукцията си. Добави, че понякога продукцията на родните..

публикувано на 17.02.25 в 16:12