В Светлата седмица художникът Атанас Хранов гостува в Бургас с изложбата "Изход", която вече бе представена в Пловдив и София.
За програма "Точно днес" той сподели, че в експозицията си е включил и нови платна, но е запазил основното послание - за вратата като изход, като надежда, като нов свят от възможности, като намек да влезеш и като символ на промяната.
"За мен това е тема, която не се изчерпва с една изложба. Това е тема, на която човек може посвети живота си и пак да не му стигне. Така че тепърва ще се връщам към нея", казва Хранов и допълва, че преди всеки изход има вход.
Според него влизането - това са редицата житейски ситуации, които ни се случват и не винаги човек избира входовете.
"Може би животът, съдбата, случката, както и да го наречем - кармата, колкото и имена да даваме на тези ситуации, всичките са вярни. Така че не винаги избираме къде да влезем. Изходът обаче- това е нещото, което е много лично - наше, което остава в нашето съзнание и което да го наречем е нашият опит, нашата аура, която се образува около нас. Всеки човек носи аурата на неговия опит, на живота, които е живял, който е минал - щастлив, богат, не толкова шастлив, пълен с перипетии, такъв, какъвто му се случи", казва творецът.
Той вярва, че всеки човек има своите изходи - това са важните събития от живота, както и хората, и приятелите, с които си ги преминал, които са те съпътствали в тези важни мигове и моменти.
"Не е нужно те да са драматични или лоши, напротив и щастливите също влизат в тази графа. И по-скоро, за мен, те са на първо място. Защото човек трябва да има храброст, за да преживее щастието. Това не е толкова лесно" смята художникът.
На Възкресение той пожела на всички: "Бъдете храбри, когато обичате".
Цялото интервю с Атанас Хранов може да чуете в прикачения файл.
В Панагюрище започват тържествата, посветени на 75-тата годишнина от откриването на Панагюрското златно съкровище. Те ще протекат в рамките на четири дни. Програмата включва поредица от съпътстващи събития, като кулминацията ще е на 8- ми декември, денят, в който преди 75 години братята Павел, Петко и Михаил Дейкови откриват тракийския..
В Пловдив археологическият обект ОДЕОНА част от Форумен комплекс на Филипопол, отваря врати като сцена за провеждане на културни събития. За Одеона ще разкажат археологът – проучвател на обекта Мая Мартинова – Кютова и арх. Румяна Пройкова - съратница и част от екипа на покойната вече арх. Вера Коларова, автор на проекта Музикални домакини..
Регионален етнографски музей – Пловдив открива изложба „ Медникарството – древно и вечно “. Музеят в Стария град ни кани на новата изложба, която ще бъде открита от 17:30 ч. в присъствието на майстори медникари. Експозицията ще ни потопи в дълбоките традиции и история на медникарския занаят – изкуство, което съчетава естетика и..
Книгата „Романът на една жена без качества“ от Ралица Николова ще бъде Кклуб „Петното на Роршах“ – Литертурен салон Spirt & Spirit. Главите в книгата носят названията на дните от седмицата. Разказът върви от първо лице, единствено число и е кунструиран като дневник, без историята да е изцяло биографична. Модератор ще бъде Ина Иванова...
Творческо обединение "Collegium pro arte+" към Националната художествена гимназия "Цанко Лавренов" ще открие "Празнична изложба" тази вечер, от 18:00 часа в галерия "Piesa", ул. "Оборище" 10А, Пловдив. В експозицията ще бъдат представени живописни творби, графики и фотографии в разнообразни стилове и техники. Участват всички..