В Светлата седмица художникът Атанас Хранов гостува в Бургас с изложбата "Изход", която вече бе представена в Пловдив и София.
За програма "Точно днес" той сподели, че в експозицията си е включил и нови платна, но е запазил основното послание - за вратата като изход, като надежда, като нов свят от възможности, като намек да влезеш и като символ на промяната.
"За мен това е тема, която не се изчерпва с една изложба. Това е тема, на която човек може посвети живота си и пак да не му стигне. Така че тепърва ще се връщам към нея", казва Хранов и допълва, че преди всеки изход има вход.
Според него влизането - това са редицата житейски ситуации, които ни се случват и не винаги човек избира входовете.
"Може би животът, съдбата, случката, както и да го наречем - кармата, колкото и имена да даваме на тези ситуации, всичките са вярни. Така че не винаги избираме къде да влезем. Изходът обаче- това е нещото, което е много лично - наше, което остава в нашето съзнание и което да го наречем е нашият опит, нашата аура, която се образува около нас. Всеки човек носи аурата на неговия опит, на живота, които е живял, който е минал - щастлив, богат, не толкова шастлив, пълен с перипетии, такъв, какъвто му се случи", казва творецът.
Той вярва, че всеки човек има своите изходи - това са важните събития от живота, както и хората, и приятелите, с които си ги преминал, които са те съпътствали в тези важни мигове и моменти.
"Не е нужно те да са драматични или лоши, напротив и щастливите също влизат в тази графа. И по-скоро, за мен, те са на първо място. Защото човек трябва да има храброст, за да преживее щастието. Това не е толкова лесно" смята художникът.
На Възкресение той пожела на всички: "Бъдете храбри, когато обичате".
Цялото интервю с Атанас Хранов може да чуете в прикачения файл.
"Човекът е цял, когато се посвети на нещо надмогващо го и го усеща по-голямо от себе си"- думите са на режисьора проф. Маргарита Младенова, която е гост на "Срещите" тази събота. На преизвестната у нас и на високите световни театрални сцени режисьорка е и мисълта: "Изкуството трябва да премести акцента от "да имаш" към "да бъдеш". Слушайте. Има..
„ Завръщане към корените“ е темата на кръглата маса , която ще се състои от 18:00 ч. в Народно читалище „Св. Св. Кирил и Методий“ - Раковски. Тя се организира по повод навършване на 350 години от кончината на българските католически архиепископи Петър Богдан и Петър Парчевич, и епископ Филип Станиславов , както и 400 години от основаването..
Мащабна изложба на един от най-големите български живописци – Калина Тасева представя Градска художествена галерия –Пловдив в Зала „2019“. Инициативата се осъществява със съдействието на Васил Илиев от Варна, който е ревностен колекционер на именитата авторка и от 20 години събира нейни кавалетни творби. Колекционерът притежава най-голямата..
Премиера на пиесата „Арт“ от Ясмина Реза представя Драматичен театър Пловдив. Режисьор на спектакъла е Живко Гущеров, сценографията и костюмите са на Мария Колева, а композитор е Явор Карагитлиев. Предизвикващата на пръв поглед смях пиеса поставя под въпрос същността на човешките взаимоотношения между трима приятели, чиято..
Общинският институт "Старинен Пловдив" приключи работата по втория етап на реставрацията на сграфитото "Захари Зограф" на Димитър Киров на ул. "Съборна" 39 в Пловдив. Реставрацията е съобразена с международните професионални стандарти в областта и цели максималното запазване на автентичността и целостта на творбата. Всички дейности са..