Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Балабановата къща отваря врати за изложба с мисия

Народно Читалище "Светлина -1861" град Шипка и Общински институт „Старинен Пловдив“ канят пловдивчани на една специална изложба, която носи заглавието "Светлина за Шипка". Изложбата е благотворителна и представя 50 творби на художници от цялата страна, които прегърнаха каузата за набиране на средства за възстановяване на читалищния дом-паметник в гр. Шипка. 

Откриването е на 1 май 2022 г. в 11.00 часа. 

Народно Читалище "Светлина - 1861" гр. Шипка е едно от първите в страната, създадено през януари 1861 г. от даскал Христо Караджов. В началото то се помещава в стаята до клепалнята на църквата, а през 1870 г. се премества в новопостроеното класно училище. Само една година по-късно, с постановката „Многострадална Геновева“, се дава начало на изключително плодородна театрална дейност. Залата на класното училище скоро се оказва малка за активната творческа дейност и богатия театрален репертоар на самодейците от Читалище Светлина. Те започват да мечтаят за нова сграда, която да може да посрещне всички творчески нужди. 

Средствата за строежа на сградата се набират с години чрез доброволни пожертвования в пари, розово масло и др., а в построяването участват на доброволни начала шипченски строители и цялото население. Новата сграда, завършена през 1934 г., е умалено копие на Народния театър, с невероятна акустика в концертната зала, и нейната сцена осигурява през годините изява на множество театрални постановки и кино прожекции.

През 80-те години на 20 век се предприемат мерки за разширение на сградата и модернизация на сцената, но за съжаление през 1989 г. ремонтът е замразен и читалището се премества отново в сградата на класното училище, където се помещава и до днес.

Част от представените картини в изложбата "Светлина за Шипка"  са създадени по време на художествен пленер, проведен през лятото на 2021 година, а останалите са дарение от художници, пожелали да се включат в каузата. В изложбата са представени творби на над 20 художника.

Отваряме вратите на Балабановата къща за тази изложба, защото искрено вярваме, че каузата заслужава широка обществена подкрепа. НЧ „Светлина – 1861“ поддържа богата дейност и се старае да пази и предава на бъдещите поколения българските традиции и обичаи. В сградата на читалището се помещават и библиотека, с над 31 000 тома книги и старопечатни издания, както и художествена галерия с творби на известни шипченски скулптори и художници. Читалището развива успешно етнографски комплекс „Чирпанлиева къща“, която притежава богата етнографска сбирка и е паметник на културата от местно значение от 1979 г. Вярваме, че общата ни мисия да съхраняваме недвижимото културно наследство и фактът, че изложбата гостува в Града на художниците - Пловдив, ще привлече съмишленици и делото ще се увенчае с успех“, коментира и.д. директорът на ОИ „Старинен Пловдив“ доц. д-р Елена Кантарева – Дечева. 

След Пловдив, изложбата ще отпътува към София, а след това ще бъде представена в Стрелча и Стара Загора. До момента от продажби на картини и дарения са събрани 2 213 лева. Каним всички художници, които желаят да се включат, както и всички други желаещи да помогнат с парични средства или доброволен труд да се свържат с нас“, призовават организаторите от НЧ „Светлина – 1861“ гр. Шипка




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Гергана Балабанова показва "Отвъд погледа" в "Лабиринт"

Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“ такава...

публикувано на 18.02.25 в 13:13

Среща с поета Кръстьо Раленков в "Петното на Роршах"

Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете,  Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл.  Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година.  Модератор ще бъде..

обновено на 18.02.25 в 06:30

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ в Раковски.

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски.  Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев.  В експозицията ще бъде показан  и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България. 

публикувано на 18.02.25 в 06:30

Експозицията "Изповедта на Апостола" търси своето ново място

Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..

публикувано на 17.02.25 в 13:53

В Историческия музей - Смолян правят мартенички

Близо 600 деца  от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..

публикувано на 17.02.25 в 10:12