Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мораториумът за проучване на нефт и газ у нас трябва да падне

"Природният газ от днес за утре може да се замени само с мазут и с въглища. В България газ не се използва за електричество, но топлофикациите ще минат на мазут и ще тръгнат едни пушеци. Големият проблем е в индустрията и тези, които не могат да минат на алтернативно гориво, ще плащат по- висока цена за газа", коментира пред Радио Пловдив енергийният експерт Боян Рашев.

Става дума за производителите на торове, за които газът е суровина, керамичната промишленост, металургични, машиностроителни предприятия, хранителната индустрия. Домакинствата, които са на природен газ, не са застрашени, но икономическата цена ще бъде висока. 

Според него недостигът на природен газ е много сериозен. Ако Русия спре газът за цяла Европа, ще има мега драма, защото недостигът не може да бъде компенсиран. Само на 30% може да бъде заменен руският газ от всички останали алтернативни източници, взети заедно, подчерта експертът. 

"За разлика от Западна Европа не си затворихме въглищните централи. Те концентрираха индустрията, производството на електричество и отоплението върху газ, който идва от Русия. За тях е гигантски проблем", коментира Рашев.

Той е категоричен, че изходите от кризисната ситуация са два. Първият е премахване на мораториума за проучване на нефт и газ в страната, защото тук има потенциални находища. Вторият е осигуряването на по- голям достъп до газ през терминалите за втечняване в Гърция, трябва да се сключат договори за доставки с американски и канадски компании, стига да имаме пари да плащаме, защото цената ще е по- висока от досегашната. 

Трябва да се знае, че цената на международния пазар ще бъде още по- надута, поради липсата на инвестиции през последните години за добив на газ и втечняване на газа. Изискват се гигантски инвестиции за газовата инфраструктура, затова до момента светът се движи от петрола, който най- лесно се транспортира и складира, предупреди експертът. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Доц. Николай Димитров

Протестът срещу спекулата ще отпусне напрежението

Как балканското недоволство срещу повишаването на цените и спекулата ще се проектира у нас? Според  социалния психолог и университетски преподавател доц. Николай Димитров това недоволство вече е побългарено, при това доста аматьорски.  "Защото, ако в Хърватия недоволството тръгна много мощно от  един журналист, който обяви този протест за..

публикувано на 11.02.25 в 11:17

Не бойкот на веригите, а държавна подкрепа на производителите

Очаквано протестите и бойкотите достигнаха и до България. Опасявам се обаче, че тези инициативи няма да доведат до такова намаляване на цените, както отчитаме намаляване на броя на касовите бележки.  Теорията и практиката е доказала в годините, че намеса в пазарните отношения в условията на пазарна икономика трудно може да доведе до нещо,..

публикувано на 11.02.25 в 09:10

Хората с множествена склероза с улеснен достъп до лечение

Улеснява се  лечението на хора с Множествена склероза и п рез тази година 3200 души с увреждания ще получат високотехнологични помощни средства. Това съобщи в програма "Точно днес" Здравка Цветарска, председател на Фондация „МС – Заедно към върха“.  Тя уточни, че добрите новини са от Първия национален форум за хората с МС, който се..

публикувано на 11.02.25 в 07:06
Николай Гайдов, председател на Сдружение

Цената на меда трябва да е 20-25 лв. за килограм

Медът е третият най-фалшифициран продукт в света. В момента Китай доминира световното производство на мед. Вносът на мед от Китай и Украйна тревожи най-много българските производители, тъй като този мед често е с добавени захарни сиропи и не отговаря на стандартите на Европейския съюз (ЕС). За сметка на това обаче е по-евтин и подбива с цените..

публикувано на 10.02.25 в 16:58

50 души са потърсили Центъра за консултации при насилие

Адвокат Георги Баев обясни как работят Р егионалните центрове за консултиране при домашно насилие, в какъвто и той работи. Такива центрове могат да бъдат открити към всяка адвокатска колегия. В района на Пловдив има два - в Пловдив и в Асеновград. В тях има постоянни дежурни и след като пострадал се обърне към тях следва среща с адвокат, оформяне на..

публикувано на 10.02.25 в 10:09