"Природният газ от днес за утре може да се замени само с мазут и с въглища. В България газ не се използва за електричество, но топлофикациите ще минат на мазут и ще тръгнат едни пушеци. Големият проблем е в индустрията и тези, които не могат да минат на алтернативно гориво, ще плащат по- висока цена за газа", коментира пред Радио Пловдив енергийният експерт Боян Рашев.
Става дума за производителите на торове, за които газът е суровина, керамичната промишленост, металургични, машиностроителни предприятия, хранителната индустрия. Домакинствата, които са на природен газ, не са застрашени, но икономическата цена ще бъде висока.
Според него недостигът на природен газ е много сериозен. Ако Русия спре газът за цяла Европа, ще има мега драма, защото недостигът не може да бъде компенсиран. Само на 30% може да бъде заменен руският газ от всички останали алтернативни източници, взети заедно, подчерта експертът.
"За разлика от Западна Европа не си затворихме въглищните централи. Те концентрираха индустрията, производството на електричество и отоплението върху газ, който идва от Русия. За тях е гигантски проблем", коментира Рашев.
Той е категоричен, че изходите от кризисната ситуация са два. Първият е премахване на мораториума за проучване на нефт и газ в страната, защото тук има потенциални находища. Вторият е осигуряването на по- голям достъп до газ през терминалите за втечняване в Гърция, трябва да се сключат договори за доставки с американски и канадски компании, стига да имаме пари да плащаме, защото цената ще е по- висока от досегашната.
Трябва да се знае, че цената на международния пазар ще бъде още по- надута, поради липсата на инвестиции през последните години за добив на газ и втечняване на газа. Изискват се гигантски инвестиции за газовата инфраструктура, затова до момента светът се движи от петрола, който най- лесно се транспортира и складира, предупреди експертът.
В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да..
Какво губи националната икономика, пренебрегвайки постиженията на българските учени? Защо бизнесът у нас не е иновативен и купува нови технологии от Запад, вместо български разработки? Според проф. Калоян Петров, директор на Института по инженерна химия към БАН, това невинаги е така, но в общия случай предприемачите предпочитат да купуват..
Средства за инвитро процедури са насочени към земеделците – това е манипулация, която измества фокуса от важни теми в държавата, категорични са от Национална асоциация на зърнопроизводителите. Те са и в стачна готовност, заради липсващи средства в проектобюджета за догодина, които са ключови за стабилността на сектора. Става дума за два..
С близо две трети се очаква да е по-малък бюджетът на програмата „Грижа в дома“ за следващата година, съобщи Веселина Ботева, която ръководи дирекция „Социална политика“ в община Пловдив. Тя припомни, че по проекта вече 5 години се осигурява патронажна грижа на самотно живеещи възрастни хора. Проектът, който е финансиран по Оперативна програма..
Има опасност Кукленият театър в Пловдив да влезе в следващата година с 200 000 лева неразплатени средства към доставчици на услуги, каза в предаването „Точно днес“ директорът му Петър Влайков. Причината е, че те не се отпускат от министерството на културата, въпреки че са част от тазгодишния бюджет. Проблемът се повтаря от миналата..