Стотици българи се събраха на историческата местност Оборище, над Панагюрище, за да отдадат почит пред първите български депутати, които преди 146 години взеха решение да възстановят българската независимост и държавност с въстание.
"Дойдохме, за да покажем на децата какви са били събитията по време на Априлското въстание, защото те трябва да знаят и да помнят какво се е случило, въпреки че се опитват да го изтрият от всякакви учебници по история";
"За нас е важно да помним техния подвиг и да следваме техните стъпки, за да може България днес да бъде свободна и независима държава", заявиха двама от дошлите на Оборище пред БНР.
От мястото - символ на българския парламентаризъм, председателят на Народното събрание Никола Минчев заяви:
"На този паметник има изписани имената на 67 участници в събранието. И тогава е имало разгорещени дебати какви да бъдат формата и характерът на въстаническите действия, но всички са били единодушни за необходимостта от избухването на въстанието. Понякога животът ни изправя пред труден политически избор, но винаги трябва да се водим от националния интерес от принадлежността си към демократичния свят и верността към неговите ценности. Това е поуката от предците ни", каза Никола Минчев.
„Ако погледнем от позицията на годините, то бихме казали, че Оборище е българският Йерусалим. Това е мястото, където ни се завеща един истински парламентаризъм. Там, където хората положиха основите за бъдещия ни държавен живот. След Оборище хората тръгнаха на явна смърт, но в името на свободата“, каза в интервю за Радио Пловдив Атанас Шопов, директор на Историческия музей в Панагюрище.
Той припомни думите на председателя на 25-то НС Никола Логофетов, който е казал, че „Ако целият български народ би могъл да мине през Оборище, той би значително се очистил от някои отрицателни прояви, присъщи на човешката душа“.
„Историята не е наука само за миналото. Историята е очите и поглед към нашето бъдеще. Защото благодарение на нея, ние съществуваме“, обясни още Атанас Шопов.
Цялото интервю с Атанас Шопов можете да чуете в звуковия файл.
Около 13.00 часа бе възстановено движението по второкласния път Пловдив – Карлово, съобщиха от полицията. Затварят пътя Пловдив - Карлово край Калояново заради катастрофа Пътят в участъка край Калояново остана затворен в продължение на близо 5 часа заради тежка катастрофа с пострадали участници. Две коли се блъснаха близо до разклона за..
Над 300 души се събраха във Велинград, в подкрепа на фермерите, чийто стада са поставени под карантина заради положителни проби за чума. За да не се нарушат мерките за ограничаване на болестта, районът около фермите е отцепен, без достъп в охраняваната зона. Животновъдите подлагат на съмнение и повторните проби, които потвърждават наличието на чума,..
Зимната обстановка в Смолянска област е спокойна. Проходите Рожен, Пампорово и Превала са проходими при зимни условия. В ниските части на областта вали дъжд. 10 см сняг натрупа на проходите в Смолянска област Село Павелско в община Чепеларе е без ток заради паднало дърво върху електропреснотата мрежа. Екипи на EVN са на място и работят за..
Два автомобила са се блъснали между разклоните за с. Калояново и с. Царимир на главния път Пловдив - Карлово. От пловдивската полиция уточняват, че сигналът е получен в дежурната част на дирекцията около 8.15 ч. тази сутрин. При пътния инцидент има пострадали. До приключване на работата за изясняване на причините за катастрофата отсечката се затваря..
От днес започват ремонтните работи по 7-километров участък от третокласния път III-375 Пещера – Пловдив, в рамките на Пловдивска област, съобщават от АПИ. Предвижда се дейностите да се извършат в два етапа. В първия етап ще се работи в отсечката от Исперихово до кръстовището с път III-866 Стамболийски – Куртово Конаре при Вълев мост, след което..