Днес е Международният ден на радиото и телевизията и е професионален празник на работещите в тези две сфери.
На 7 май 1895 г. инж. Александър Попов представя своето откритие - радиоприемникът. Осъществено е първото безжичното предаване на съобщение на разстояние.
Изобретеният от Попов апарат давал възможност да се приемат радиосигнали, носещи информация чрез радиовълни. Това отваря пътя към създаването на други радиоустройства, позволяващи практическо използване на радиовълните.
Както историята разказва, от една зала на университетската сграда инж. Попов изпраща в друга зала думите "Хайнрих Херц", които председателят на дружеството написва на черната дъска. Именно това, че не само са излъчвани радиовълни, а чрез тях е предадена информация, е основата на претенцията Попов да се сочи за откривател на радиото.
През 1899 г. той включва към уреда телефонна слушалка и създава възможност за слухово приемане на сигналите.
България е сред първите държави, в които радиото започва да се развива. Съобщения се предават още през Балканската война, а 20 години по-късно радиоапаратите стават част от бита. Но при едно условие. За всеки радиоприемник се е издавало разрешително от пощенските и телеграфните станции, за да може той да бъде закупен и да бъде инсталиран в дома.
Още от своето създаване радиото се доказва като най-бързото, най-доброто и най-достъпното средство за социално общуване. Радиовълните преодоляват границите, разстоянията и свободно достигат до всеки и навсякъде.
Днес, дори след бума на новите средства за комуникация, радиото остава важен източник на информация. То ни помага всеки път, когато имаме нужда от разтоварване, като ни дава хубава музика. Радиото е медията, без която не можем, която завинаги промени общуването между хората. Независимо кога, как и къде слушаме радио – сутрин преди работа; докато пътуваме; със стария транзистор; през компютъра или телефона си; вкъщи или в колата си - радиото неизменно е част от нашето ежедневие.
Заплахите, агресията и психологическият тормоз към лекари не водят до справедливост – те подкопават основите на обществото и компрометират правото на всеки пациент на спокойна, професионална медицинска помощ. Това пише в позиция на Районната лекарска колегия (РЛК) на Български лекарски съюз (БЛС) – Пловдив, изпратена до медиите във връзка протестите..
Община Пазарджик започна почистване от крайпътна растителност по ключови участъци от общинската пътна мрежа. Целта е да се подобри видимостта и безопасността на движение, особено в зони, които не са били обслужвани от години, съобщиха от местната администрация. Работи се по отсечката между селата Черногорово и Тополи дол, като през изминалите седмици..
Протестът "Справедливост за Ангел" стигна до дома на анестезиолога Пламен Мандев, участвал в стоматологичната манипулация на 6-годишното дете, което почина в клиниката "Медикус Алфа" след 4-часово лечение с пълна упойка. Протестиращите застанаха пред двата входа на кооперацията, в която живее бившият главен прокурор Сотир Цацаров. Пред дома на..
14-годишното момче, което вчера падна в Карлово с електрическа тротинетка, продължава да е с опасност за живота. Лекарите в УМБАЛ „Свет Георги“ Пловдив продължават да се борят за живота му. Детето е в 8-ми клас в гимназията по жп транспорт „Христо Смирненски“ в Карлово. То е отличен ученик, примерен, отговорен, няма отсъствия, съобщи директорът на..
Ескалира напрежението пред клиника "Медикус Алфа", където над 150 протестиращи поискаха справедливост след смъртта на 6-годишния Ангел Райчев. Детето почина след 4-часово дентално лечение под пълна упойка. Хората щурмуваха клиниката в опит да влязат в нея и да се срещнат с ръководството й и екипът, извършил стоматологичната манипулация. Въпреки че..