Докато една част от Европа от 1950- та насам изграждаше своето бъдеще, ние българите бяхме затворени в лагер, в социалистическия лагер, казва в инервюто Александър Йорданов.
Той коментира и дилемата за 9- ти май като Ден на Европа или Ден на победата. По думите му да се твърди, че без Деня на победата нямаше да ими и Ден на Европа е фалшива московска опорка и сериозна манипулация.
Измерител на победите в човешкия живот не са жертвите във войните , а съдбата на останалите живи хора след войната. И, ако хората след една война, живеят по- добре, по- мирно, по- благоденствено и по- спокойно - това е победата.
А когато на 9- ти май 1945 година на Червения площад правят парад на победата, ние на този ден още не сме погребали жертвите от комунистическия терор. Нашата победа идва много по- късно, след разпада на СССР и още по- късно след като станахме член на Европейския съюз, каза още Александър Йорданов.
Той коментира съвременното разделение в оценката на историческите факти като продукт на партийния прочит на събитията, в това число и сред партиите в ЕП, където впечатление прави, че крайно десните и крайно левите имат едни и същи позиции по войната в Украйна.
Русия извърши престъпление срещу Европа, срещу Украйна и срещу собствения си народ, защото режимът на Путин поставя и руския народ в същото тежко положение, в какъвото е бил след края на Втората световна война. Когато народите празнуват победата за обикновения човек там няма никакма победа, а тъмен сталинизъм, посочи Йорданов.
Не можем да говорим срещу нацизма, а да мълчим за комунизма.
До мира се стига само след победа във войнтата и в този смисъл дълг на Ес е да постигнем победа във войната срещу Русия. Санкциите са "мирните оръжия" за победата над агресора.
Цялото интервю с Александър Йорданов чуйте в прикачения звуков файл.
В първия час на предаването Клуб „Неделя“ навръх Великден гостува инж. Никола Добрев. Уроците на майка му и тези на учителите, студентските му години и първите професионални такива в КЦМ като директор, бяха само част от темите за разговор с водещия Диян Никифоров. За трудностите, които е трябвало да преодолява по пътя, за срещите и хората..
За темите с продължение, за които си струва да внимаваме още: катастрофите, при които губим животи. Как да спрем войната по пътищата, какво последва след призива на и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов да се работи по-бързо по делата за смърт на пътя, говорим с адвокат Елена Грудлева, представител за Пловдив на Българската асоциация на пострадалите..
За вярата, за нравствените ценности, за образованието, включително и по религия, говорим госта ни в „Добро утро, ден!“ в Страстната седмица. Адриана Любенова е доцент по теология и преподавател в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Тя е иконописец, член на Управителния съвет на Асоциацията на българските училища в чужбина. Има дълъг..
Измеренията на духовните пътища, за християните търсим в утрото на Велики петък. Срещаме ви с доц. Стоян Чиликов , свещеник и преподавател в катедра "Теология" на Пловдивския университет. С него говорим за символите на деня, за Благодатния огън и силата на вярата във Възкресението и приемането на страданията на Исус Христос. Доц. Чиликов каза,..
От арменския апостолически храм "Сурп Кеворк" в Стария град включваме отец Даниел , който след 20 години в САЩ избра да се върне пак в Пловдив. Той сподели важното за тяхната общност във вековния град по време на празниците, който всички очакваме заедно през тази година-арменци, католици и православни. Празникът ни потапя в библейските разкази за..