Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Най-неясни са мерките за горивата и енергийните цени

Снимка: Таня Харизанова

„Най-мащабната мярка е тази за пенсиите. Но това отново не е пряко свързано с инфлацията през последните няколко месеца. Още при подготовката на бюджета се заговори, че ще има някаква договорка как ще бъдат увеличени пенсиите от средата на годината. Беше заявено, че трябва да се интегрира тази добавка от 60 лева, което правеше наложително едно увеличение от 14-15%. Това не е антиинфлационна мярка, а мярка, която до някаква степен ще компенсира ефекта от инфлацията“, това заяви Лъчезар Богданов от Института за пазарна икономика по повод обявените от „Продължаваме промяната“ 14 антиинфлационни мерки, които са на стойност 2 милиарда лева.

Сред тях е и предложението на правителството за компенсации за месеците май и юни за високите цени на електроенергията за бизнеса, а именно 80% от повишението на цената над сумата от 200 лв. Повод да се работодателите да отменят протеста си, насрочен за 18 май. В същото време се заговори и за ръст на пенсиите с повече от 20% от юли.

Най-неясни са мерките, които са свързани с горивата и енергийните цени. Икономистът подчерта, че бизнесът е постигнал това, заради което заплашваше с протести.

"Държавните помощи генерално противоречат на логиката на пазара и конкуренцията. Когато има някакъв много голям шок, може да се допусне държавна помощ или някаква компенсация, но тя трябва да е краткосрочна и да помогне този шок да се абсорбира в първите седмици и месеци, съответно бизнесът да намери решение в дългосрочен порядък“, каза още Богданов.

Цялото интервю с Лъчезар Богданов можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Възможно е някои европейски производства да се изнесат в САЩ

Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..

публикувано на 04.04.25 в 16:40

Въздухът, който дишаме - епизод 2

Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив.  Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..

публикувано на 04.04.25 в 13:06

55 години Факултет по дентална медицина в Пловдив

С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации.  Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..

публикувано на 04.04.25 в 09:56

Митата на Тръмп ще попарят като слана европейската икономика

„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света  и наложи мита за вноса.   За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24%  и т.н. Стабилността на управлението и търговските..

публикувано на 03.04.25 в 17:02

Историята на Пловдив започва от могилата на Брезовско шосе

Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта.  Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..

публикувано на 03.04.25 в 16:57