Според него е много сложно, за което и да е правителство, да отговори едновременно на очакванията на всички, защото очакванията на едрия бизнес са едни, на работниците са други.
"Има два подхода, когато се планират подобен тип сериозни мерки. Единият подход е по-дългосрочен и той е свързан с реализиране на очакванията на мнозинството. Тези очакванията са естествено за повече разпределение. Това е подход, свързан с промяна на дадъчната система, така че тежестта на кризата да бъде разпределена по начин, по който тези, които нямат, няма да страдат най-много, защото в нашата икономическа и финансова система това е точно така. Хората с ниски доходи, които са мнозинството, понасят най-тежките последици от каквито и да било реформи", обясни политологът.
Той допълни, че това е дълга политическа игра и битка и невижда съгласие в коалицията това да стане.
"От тук нататък отиваме към вторият вариант - някакви ат хок решения, за които видяхме бяха мотивирани - има допълни появили се два милиарда. Как се появяват и защо - е друг въпрос. А защо не са планирани, така че да влезнат в бюджета е трети въпрос, но така или иначе има ги - и дайте да видим как ще ги раздадем. Естествено е всеки да поиска, естествено е всяка една от партиите в коалицията да каже -защо да не ги дадем на тези, защото ние защитаваме тяхните интереси", посочи Делийски.
По думите му този контекст ни показва, че ние имаме системни, структурни основания да се случва това нещо. От друга страна има и субективен фактор, който затруднява функционирането на тази сложна управленска коалицията и даде пример с изказването на ИТН за начина, по който се вземат решенията - без предварително да са били обсъдени.
"До сега не видяхме механизъм, по който плавно и ефективно да работи процесът на вземането на решенията. А в ситуации като тези той е много необходим и щеше да бъде много полезен, смята експертът.
Той смята, че проблемът е много по-сериозен, че да може да бъде решен с експертизата на един или друг човек.
"Тук става въпрос за системни дефекти, които трудно могат да се лекуват с палеативни мерки", каза Делийски и допълни, че в момента много хора не харесват властта, но мнозинството от избирателите неискат и нови избори.
Според него управляващите, въпреки конфликтите ще се опитат възможно най-дълго да запазят политическите баланси.
"Ситуацията в момента не предполага бързи, предсрочни, парламентарни избори, но в момента, в който идеята за предсрочни избори започне да узрява, то тогава всеки конфликт вътре в коалицията ще бъде потенциален повод за нейното разпускане", заключи Делийски.
Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.
От днес се засилва контролът на движението на дребни преживни животни в регион Пазарджик. Допълнителните мерки включват изграждане на контролно-пропускателни пунктове и съвместни проверки на полицията и БАБХ . Това съобщи пред Радио Пловдив доц. д-р Илиян Костов , главен ветеринарен санитарен инспектор на България. Той посочи, че..
Международния ден на доброволеца, Асоциация „Голям брат Голяма сестра - България” представи резултатите от инициативата “Академия за работа с доброволци”, която се изпълнява в рамките на проект „Права и ценности“, финансирана от Европейския съюз и фондация „Работилница за граждански инициативи“ (ФРГИ). В инициативата са участвали над 60..
28 професионални гимназии в страната ще получат статут на Центрове за високи постижения в професионалното образование и обучение. Процедурата се реализира с финансовата подкрепа на Европейския съюз от Механизма за възстановяване и устойчивост. Общият размер на финансирането е 96,9 млн. лв. Професионалната гимназия по строителство и архитектура в..
Непосилни се оказват усилията за избор на председател на НС, което едва ли ще има дълъг живот. Зад политическите договорки надничат изборите, които свикнахме да бележат невъзможността да се управлява. За вероятните решения, говорим с политолога д-р Светлин Тачев от Института по философия и социология на БАН. Д-р Тачев каза в началото, че е трудно..
На днешната сесия общинските съветници ще трябва да приемат отчета за дейността на местния парламент за периода 1 май – 31 октомври тази година. За този период от време ОбС е приел 272 решения, а най-много предложения са внесени от кмета Костадин Димитров и неговите заместници. Председателят на пловдивския ОбС Атанас Узунов ще отчете работата на..