Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ситуацията в момента не предполага предсрочни избори

Страхил Делийски
Снимка: БГНЕС


Ще успее ли правителството да отговори на очакванията на бизнеса и хората с предложените мерки за овладяване на инфлацията и ръста на цените? Как коалицията ще успее да се справи с вътрешните си проблеми на фона на общественото напрежение и сложната външнополитическа обстановка - въпроси към политолога Страхил Делийски в програма "Точно днес".

Според него е много сложно, за което и да е правителство, да  отговори едновременно на очакванията на всички, защото очакванията на едрия бизнес са едни, на работниците са други.

"Има два подхода, когато се планират подобен тип сериозни мерки. Единият  подход е по-дългосрочен и той е свързан с реализиране на очакванията на мнозинството. Тези очакванията са естествено за повече разпределение. Това е подход, свързан с промяна на дадъчната система, така че тежестта на кризата да бъде разпределена  по начин, по който тези, които нямат, няма да страдат най-много, защото  в нашата икономическа и финансова система това  е точно така. Хората с ниски доходи, които са мнозинството, понасят най-тежките последици от каквито и да било реформи", обясни политологът.

Той допълни, че това е дълга политическа игра и битка и невижда съгласие в коалицията това да стане. 

"От тук нататък отиваме към вторият вариант - някакви  ат хок решения, за които видяхме бяха мотивирани  -  има допълни появили се два милиарда. Как се появяват и защо - е друг въпрос. А защо не са планирани, така че да влезнат в бюджета е трети въпрос, но така или иначе има ги - и дайте да видим как ще  ги раздадем. Естествено е всеки да поиска, естествено е всяка една от партиите в коалицията да каже -защо да не ги дадем на тези, защото ние защитаваме тяхните интереси", посочи Делийски.

По думите му този контекст ни показва, че ние имаме системни, структурни основания да се случва това нещо. От друга страна има и субективен фактор, който затруднява функционирането на тази сложна управленска коалицията и даде пример с изказването на ИТН за начина, по който се вземат решенията - без предварително да са били обсъдени. 

"До сега не видяхме механизъм, по който плавно и ефективно да работи процесът на вземането на решенията. А в ситуации като тези той е много необходим и щеше да бъде много полезен, смята експертът. 

Той смята, че  проблемът е много по-сериозен, че да може да бъде решен с експертизата на един или друг човек. 

"Тук става въпрос за системни дефекти, които трудно могат да се лекуват с палеативни мерки", каза Делийски и допълни, че в момента много хора не харесват властта, но мнозинството от избирателите неискат и нови избори. 

Според него управляващите, въпреки конфликтите ще се опитат възможно най-дълго да запазят политическите баланси.

"Ситуацията в момента не предполага бързи, предсрочни, парламентарни избори, но в момента, в който идеята за предсрочни избори започне да узрява, то тогава всеки конфликт вътре в коалицията ще бъде потенциален повод за нейното разпускане", заключи Делийски.

Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Проф. Марин Русев

Мирът не е възможен без участието на Украйна

Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..

публикувано на 24.02.25 в 17:23

Трябва да е ясно, че актовете на вандализъм са неприемливи

На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев .  По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...

публикувано на 24.02.25 в 14:54

Синдикатите настояват да се върне прогресивният данък

Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..

публикувано на 24.02.25 в 10:13

Мечтаем за мир в Украйна, но не на всяка цена

Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..

публикувано на 24.02.25 в 10:11

Бъдещите медици искат ясни условия за работа в България

Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..

публикувано на 24.02.25 в 10:02