Върви, народе възродени - като молитва, изпитание и кръст, който всеки българин носи на 24 май.
Защото Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност вгражда в гените ни усещането за съдбовност, свобода и дълг, без давност във времето и зависимости от политическата конюнктура.
Защото дългът свещен да пазим завещаното от дедите ни в националната култура и слово е онази неизмерима с нищо мощ, която може да ни направи много по-единни и много по-силни днес с разум и мъдри действия, заради обществото ни и заради нашите наследници.
В програма "Точно днес" от 7.00 до 10 ч. ще чуете: младите хора на България, представители на ПУ "Паисий Хилендарски" и ФЕГ "Антоан Дьо Сент Екзюпери", участници в дискусията, проведена в радио Пловдив на тема "Защита и развитие на европейската демокрация". Те са обединени около тезата, че водещ приоритет в постигането на тази европейска ценност е образованието, което трябва да провокира чувствителност към европейските теми и активно гражданско общество.
А след това чуйте - проф. д-р Любка Липчева за работата на ръководения от нея екип, създал Атлас "Живописна България" с литературни маршрути. Той е многоезичен, а в изготвянето му участват 10 водещи европейски университета. Как чуждестранните българисти приемат знакови български автори и творби и какъв е разказът им за тях, осъществен по пътя на творческото пътешествие, и буквално, из националната литературна съкровищница.
Писателката Неда Антонова, за която словото е медиатор за контакт със световете и хората.
С носителката на награда "Пловдив" за художествен превод Здравка Петрова - разговор за великата сила на буквите и мисията на преводачите за "магичното преминаване" през мъдростта на нациите, отразена в книгите.
С доц. Владислав Миланов - преподавател в СУ "Климент Охридски" - разговор за акустиката на българската говорима и писмена реч. Знаците на промяната в навъсено време и поуките, които трябва да понесем.
Разказът на Екатерина Костова за първата награда на екип от Хуманитарната гимназия "Св.св. Кирил и Методий" в Пловдив, спечелена в националното историческо състезание на Министерството на образованието и науката "Места и памет" поставя фокус върху проекта "Шоколадовото сърце на Пловдив" по темата "Икономическия живот на българските евреи преди и след Закона за защита на нацията" с ръководител учителката по история Ралица Димитрова.
От мястото на събитието - празничното шествие по случай 24 май от площад "11 май" до площад "Стефан Стамболов" - репортажът е на Елена Крушкова.
В "Добро утро, ден" и във вторник - гостува Милка Толедова - диригент на Хора на пловдивските момчета.
В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна дискусиите за това какво да включва споразумението за мир стигнаха и до най-чувствителната част-възможното изпращане на миротворчески сили в Украйна. Европейските страни реагират противоречиво, а днес българският президент каза, че е категорично против изпращане на български войници в..
Говорим с Аида Марковска, родов терапевт и мотивационен оратор, за съдбата на националните ни герои. Защо те поставят съдбата на народа, над собствената си такава и тази на техния род? За осъзнатата саможертва. С Радка Георгиева, музикален психотерапевт, коментираме събитието „Партньорските взаимоотношения - изкуството да намерим пътя към..
Балансите са трудна работа, а когато става дума за продавачи и купувачи е почти невъзможно интересите да се срещнат. Бойкот на пазаруването пак ще има, казаха организаторине на предишиня, окрилени от резултата на акцията си миналия четвъртък. Правителството изпревари крачката им, обещавайки нов закон, който да скъси агрохранителните вериги, загатвайки и..
Правителството „Желязков“ вече навърши 1 месец, а БСП, които са част от управлението, си избра на конгрес нов председател и ново ръководство. Накъде върви столетницата и какви са предизвикателствата пред властта, коментира политологът Татяна Буруджиева . Бойкотът на цените на 13 февруари бе повече от успешен, отчетоха днес организаторите и..
Малките стъпки към големия успех или как да изградим устойчиви навици разглеждаме и днес. Често, особено с годините трупаме почти несъзнателно навици, които се оказват пречка за нашето развитие или общо добруване. Още от съветите на Андрей Илиев от Leader Academy очквайте и днес. В „Уроци по щастие“ говорим за грижата и старанието във връзката...