„Нашият град умее да оценява културните явления. Аз много почитам тази награда!“ Това заяви Здравка Петрова - носителка на награда „Пловдив – 2022 за художествен превод“ на книгата „Записки на блокадния човек“ от Лидия Гинзбрук.
Наградата „Пловдив“ да високи постижения в културата тя получава за трети път след 1995 и 2015 г. С художествен превод на руска проза тя се занимава от 40 години. Дълги години е била редактор в издателство „Христо Г.Данов“. Преподавала е „Стилистика на превода“ в ПУ „Паисий Хилендарски“.
Сред известните литературни произведения, на които е преводач, са тетралогията „Децата на Арбат“ от Анатолий Рибаков, „Ана Каренина“ от Лев Толстой, „Герой на нашето време“ от Михаил Лермонтов и много други значими творби от Василий Гросман, Корней Чуковски, Владимир Набоков, Василий Аксьонов, Людмила Улицкая, Виктор Суворов.
Петрова подчерта, че за добрия преводач е особено важно да бъде артистичен, защото трябва да съумява да влиза в различни роли – на автора, а след това и на читателя и неусетно усещанията плавно да преливат.
„Наистина съм изживяла безброй животи, книгите които съм превела, са над 100 и навлизайки все повече в професията, оценявах ролята на преводача за общуването на народите.“
Като преводач от руски език на книгата „Записки на блокадния човек“ от Лидия Гинзбрук, Здравка Петрова подчерта, че е работила над нея преди началото на войната и тогава се е водела единствено от преживяванията на хората в глада и студа по време на ленинградската блокада.
„Тази моя авторка Лидия Гинзбург сега не е жива, но аз си я представям в редиците на руските писатели и интелектуалци, които подписаха възвание срещу действията на Владимир Путин“.
Здравка Петрова обаче бе скептична за чистотата на българската реч днес, в резултат от малкото четене от поколението, и „замърсяването“ на езика с изрази и думи, чужди за неговата природа.
„Четенето променя и облагородява живота. Буквичките...те са велика сила“, бе категорична Здравка Петрова.
Интервюто – звуковия файл:
Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по- високи, каквото се каза вчера на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от..
Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..
Опитът да се контролират цените на стоки и услуги е еднозначен и той е, че абсолютно не работи, коментира пред Радио Пловдив финансовият експерт Любомир Дацов. Подобни практики, смята той, обслужван целите на силните правителства или някакви популистки интереси. "Няма как да се решат структурни проблеми с мерки за контрол върху цените. Това..
64-годишен жител на девинското село Брезе почина вчера, защото линейката не могла да стигне до дома му, който е на черен път без асфалт. Мъж от Брезе почина, линейка не могла да стигне до дома му Наложило се кметицата на селото Ирина Кочовска да организира няколко мъже, които да свалят човека на носилка до линейката, където да му подадат..
Агресията в НС не е нещо ново, но същевременно едва ли предизвиква кой знае какъв интерес. В крайна сметка парламентът е място за говорене, а не за бой, заяви в предаването "Точно днес" политологът Страхил Делийски. "Трудно ми е да си представя, че може да има друг прочит освен прочита на деформираната представа за НС и политическата култура. Тя е..