Поредица от изказвания от различните групи в местния парламент предизвика приемането на Плана за интегрирано развитие на община Пловдив (ПИРО).
Дебатът продължи повече от час, но в крайна сметка статегическият документ, който предвижда инвестиции за над 1 милиард лева до 2027 година, бе приет с 35 гласа за, 1 против и 9 въздържали се.
Първи при разискванияат думата взе Владимир Славенски от Демократична България и отбеляза, че този план се приема с година и половина закъснение. След него независмият съветник Георги Величков попита защо трябва да се изгражда нова зала до Колодрума и кемпер зона при Гребната база. Ангел Иванов от БСП отбеляза важността на проблема с превишениете норми за фините прахови частици.
Зам.-кметът Стефан Стоянов обясни, че Планът за интегрирано развитие на общината не е приет по-рано заради липсата на отворени оперативни програми за финансиране и отпускане на средства от държавата. Стефан Послийски продължи дебата като постави акцент не върху проектите, а на средствата необходими за реализирането им.
Главният архитект Димитър Ахрянов отбеляза, че Планът за интегрирано развитие на община Пловдив е наследник на Интегрирания план за градско възстановяване и развитие.
Последваха изказвания свързани с градската железница, присъединяването на общините „Родопи“ и „Марица“ и изграждането на Втори гребен канал.
От трибуната кметът Здравко Димитров уточни, че финансовата рамка на ПИРО е по-голяма, за да няма проект, който да не е включен и това да не позволи да се кандидатсва по него. Кметът анонсира, че в града ще започнат много ремонти и ще има големи задръствания.
Съветниците решиха да бъде увеличен броят на деца в първите групи в градините и яслите и така и наесен всместо максимум 25 в група ще има до 30 деца.
Единодушно бяха приети две точки от дневния ред - възстановяването на паметника на благодетеля Димтър Кудоглу в югоизточната част на Цар-Симеоновата градина, както и удостояването на проф. д-р Стефан Костянев със званието почетен гражданин.
В Първомай се проведе 21-ото издание на Празника на виното и винопроизводството. При откриването кметът Николай Митков отбеляза, че районът е прославен с виното и лозарството, защото в него се намират едни от най-добрите винарски изби. В конкурса за най-добро домашно вино от реколта 2024 г. се включиха 24 винопроизводители, които представиха бели..
Стотици жители и гости на Сопот се включиха в традиционния Старопланински събор "Да стоплим сърцата с вино и любов". Празникът се проведе в местността „Манастирска поляна“, но започна с шествие от центъра на града, предвождано от кмета Станислав Стоенчев и Царя на виното Петър Стайков. Извършено бе и ритуално зарязване на лозе с пожелание за..
Животът на 60-годишен мъж е спасен след 11-часова операция, извършена изцяло от роботизираната система „Да Винчи“ в УМБАЛ "Каспела" в Пловдив. Обхванатият от рак хранопровод на пациента е заменен с част от дебелото му черво. Сложната интервенция е извършена от екип от хирурзи, ръководен от г ръдния хирург д-р Анастас Чапкънов, извършил лично..
От 9.00 до 17 часа днес се спира движението по ул. ,,Елена“ в пловдивския квартал „Прослав“. Причината е полагане на кабели на кръстовището на улицата с улица ,,Борис Петров“. Маршрутът на автобусни линии 6, 15, 17, 24, 66 и 222 ще бъде променен, съобщават от Общинското предприятие „Организация и контрол на транспорта“.
В местността „Манастирска поляна“ в Сопот ще се проведе традиционният старопланински събор „Да стоплим сърцата с вино и любов“. На събора ще бъдат наградени отличените в конкурсите за най-добър винопроизводител на бяло и червено домашно вино, най-добра домашна ракия и най-добра анасонлийка. Награда ще получат също авторът на най-добра литературна..