Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България може да се откъсне от руския петрол и газ

България има възможности да се откъсне от енергийната зависимост към Русия. Тази теза защити инж. Христо Казанджиев, експерт от Българската минно-геоложка камара в предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив.

По думите му стъпки в тази посока са предприемани, но през последните 12 години те са били замразени и редица възможности не са били реализирани. 

"Една от тях е диверсификация на източниците на доставки на природен газ. От юли от Гърция започват доставки чрез междусистемната връзка Стара Загора  - Комотини, от която ще получаваме 1 милиард кубически метра природен газ  от Азербайджан.

Подобни разговори се водят с Турция, като идеята е чрез Турция и техния терминал за втечнен природен газ на Мраморно море България да получава 1 милиард кубически метра.

Третата възможност е България да се договори с Гърция за доставки на втечнен природен газ", обясни инж. Казанджиев.

Той добави още, че България също има потенциал за добив на природен газ и нефт на територията на страната. За целта обаче трябвало да се съкратят бюрократичните пречки пред компаниите, които осъществяват такава дейност.

"Такива залежи вече са установени в Северозападна България. Оценените запаси и ресурси са от порядъка на около 480 милиарда кубически метра, от която извлекаеми са 130 милиарда. По предварителни оценки онези, които са доказани към момента са 20 милиарда. 

Компанията, която проучваше през 2007 г. поиска концесия да добив. Тя обаче и беше отказана от правителството на ГЕРБ", коментира инж. Казанджиев.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28