Тази теза защити политологът доц. Антоний Гълъбов в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив.
Една от щекотливите теми по думите му е темата с влизането в еврозоната, която хем е стратегически приоритет, хем създава шум вътре в управляващата коалиция.
„Гласуването му миналата седмица на Министерски съвет показа, че правителството е разделен по тази тема. Министрите на БСП за България и ИТН гласуваха против плана и техническата подготовка за въвеждане на еврото. От това веднага се възползва партия „Възраждане“, както и все още не докрай конституираната партия „Български възход“.
Това е проблем, защото обществените нагласи все още не са формулирани, но съществува съмнение, че еврото ще доведе до обезценяване на доходите, поскъпване на цените“, коментира доц. Гълъбов.
Той добави, че другите теми, които се оказват препъни камък за управляващата коалиция, са тези за украинските бежанци и за Северна Македония.
„По темата Северна Македония не е толкова важно удържането на сегашната позиция, колкото необходимостта от смяната и смисленото развитие на българската позиция, тъй като е ясно, че ние не успяхме да обясним собствената си позиция на европейските ни партньори, не успяхме да аргументираме достатъчно добре аргументите си и към Република Северна Македония.
Междувременно президентът Радев допълни една нова тема, която в момента започва да изглежда като основна - включването в конституцията на Република Северна Македония и на българите.
Ясно е, че в Република Северна Македония, както управляващата партия, така и опозицията нямат готовност да предприемат подобен ход, въпреки че президента Пендаровски каза, че обмислят подобна възможност, но при всички положения българската позиция трябва да се развие“, каза доц. Гълъбов.
По думите му ако се стигне до предсрочни избори през настоящата година, то ще е заради липсата на комуникация и ефективно взаимодействие между партньорите в коалицията. Последиците пък ще са – електорални щети за БСП и загуба на симпатизанти към Продължаваме промяната.
Доц. Антоний Гълъбов е категоричен, че актуализацията на бюджета е на път да се превърне в поредното предизвикателство пред коалицията, като е възможно да доведе до сериозни трусове
През 2025 година община Пазарджик ще получи от държавата 3,5 милиона лева за облагородяване на инфруструктурата. Отделно през общинската програма за държавния бюджет за Пазарджик е одобрено финансиране за проекти на стойност 50 милиона лева. Общината работи и по европроекти за близо 100 милиона лева. Това съобщи пред Радио Пловдив кметът на..
Около гръцкия остров Санторини н аблюдаваме доста интензивна поредица от земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер. През последните два дни са регистрирани 15 труса с матнитуд 4 . Епицентърът не е на Санторини , обхванати са няколко острова. Голямата част от трусовете са в морето , но се усещат на островите. Това заяви пред..
Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...
Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..
В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..