На днешния, стотен ден от войната на Русия в Украйна, за възможните политически решения на конфликта, в програма „Ден след ден“, разговаряме с дипломата Стефан Тафров.
Според него правителството преодоля проблемите около трудните решения за българската позиция. В момента и след решението на НС управляващите нямат политически затруднения на тази тема.
Това което прави ЕС и НАТО е, че постига безпрецедентни равнища на единство и то по въпроси, които са много трудни по отношение на мерки, които преди това не се е налагало да се взимат. Последен пример за това е петролното ембарго. Знаете 90 на сто от петролните доставки от Русия за ЕС ще бъдат прекратени. На ЕС никога не му се е налагало да взима толкова сериозни мерки и той все пак ги взима. Макар че, колкото по-сериозни стават те, все по-трудно става да ги взима, но засега успява.
Дипломатът смята, че Турция е добре позиционирана да посредничи в този конфликт, защото има добри отношения с Украйна и Русия.
Според Тафров украинците не искат да изоставят родината си на окупатора и затова няма да се стигне лесно до окончателно решение на военния въпрос, а и агресивната политика на Русия продължава.
В тази еднолична система на управление, която има Русия, е много трудно да се правят прогнози.
За всеки разумен човек е налице агресор и жертва и не забелязвам данни за промяна в българското общественото мнение. Голяма част от здравомислещите хора разбират, че когато някой бъде нападнат несправедливо трябва да му бъде помогнато. И в този случаи това е Украйна.
Експертът допълни, че войната за съжаление ще се проточи. Според него фактор ще се окажат западните санкции и те ще дадат своето сериозно отражение към края на лятото и тогава ще навлезем в етап, в който, колкото и да е еднолично управлението в Русия все пак отражението на санкциите ще каже своята дума по отношение хода на войната.
Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..