Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Без финансова независимост няма общинска децентрализация

Ако няма финансова независимост на общините, то идеята за децентрализацията им ще се окаже обречена и ще се провали. Тази теза защити депутатът от ГЕРБ-СДС Дани Каназирева в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив.

Коментарът й дойде във връзка с предложението на Настимир Ананиев за сливане на общините с цел подобряване стандарта на живот на гражданите, даване на повече правомощия на общините, както и въвеждане на мандатност на кметовете и общинските съветници.

„Това е една от най-сериозните реформи, която трябва да се проведе. При сливането само на една или две общини ние няма да постигнем нищо добро за местните общности, ако това не е придружено с финансова децентрализация.

Ще ви дам един много прост пример с районните кметове, когато бяха направени изборни, т.е. не да се назначават, а да се избират от хората. Те обаче без да имат самостоятелен бюджет, с който да отговорят на очакванията на своите избиратели в районите, останаха същите зависими чиновници спрямо избирателите си.

Затова, когато говорим за окрупняване на общини, то трябва да си дадем сметка, че това трябва да мине през сериозен процес на децентрализация. Представете си ако към Пловдив дойдат още две общини, но без община Пловдив да има повече финансови правомощия, повече  административна децентрализация – няма да се постигне нищо различно като качество на живот на местната общност“, аргументира се Дани Каназирева.

Според нея въвеждането на мандатност на общинските съветници и кметовете, която предлага Настимир Ананиев, не може да се случи без констуционни промени. Причината е, че в конституцията на Р България е записано, че мандатност има само президентът.

„Това са нахвърляни промени, които нито ще постигнат резултат, нито са облечени компетентно, нито са изготвени с разбираем прочит на законодателството“, каза Каназирева. Тя допълни още, че те може би са направени в контекста на местните избори и по-лесното им печелене.

 За актуализацията на бюджета, която предстои, Каназирева коментира, че предложените мерки за овладяване на инфлацията са закъснели и не ясни. „Това, което става ясно е, че ще задлъжнеем с още 10 млрд. лв. С актуализацията на бюджета страната се вкарва в дългова спирала и трайно натрупване на дефицити“, обясни Каназирева.

Според нея се спекулира с пенсиите, защото по думите й реалното увеличение ще около 4%.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Търсим баланса между такса смет и "замърсителят плаща"

България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за  много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък .  Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..

публикувано на 28.11.24 в 16:53

Няма как да отстраним мафията с половинчати мерки и усмивки

Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..

публикувано на 28.11.24 в 14:37

"Успех за теб" връща децата в ОУ "Васил Левски" в Караджово

В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..

публикувано на 28.11.24 в 11:51
Доц. Иво Инджов

Българската политическа система е в ситуация на свободно падане

Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..

публикувано на 28.11.24 в 09:50
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52