От началото на войната в Украйна увеличението на дезинформационните кампании, на разпространението на невярна информация драстично се е повишило. Преди това имаше и световна пандемия, която също оказа влияние върху разпространението на дезинформация, посочи Марчев.
Според него доста от журналистите осъзнаха, че в съвременната информационна среда е необходима още по-голяма проверка на информацията, която публикуват и разпространяват.
Най-важно е винаги да се съмняваме, включително в информацията, която ни приляга и смятаме, че е вярна, смятаме, че отговаря на нашите възгледи. Нея също трябва да подлагаме на съмнение, трябва да проверяваме от други източници извън тези, които са ни я предоставили, за да може да сме сигурни, че тя е вярна. Другото, което може е да се стараем да не се доверяваме на източници на информация, които за първи път виждаме, имат скандални заглавия, които винаги са свързани с шокиращо разкритие и много често в крайност, независимо в каква посока, допълва журналистът.
По думите му България и доста страни в момента са подложени на кремълска пропаганда, която се доказва от множество проучвания и журналистически разследвания.
Дезинформацията е навсякъде, живеем на свят, в който демократичните общества са подложени на всякакъв тип разпространение на невярна информация и не можем да обобщим, че е тя е еднопосочна, допълни Марчев.
Журналистът е един от лекторите в обучението на тема : "Наука и журналистика: заедно срещу инфодемията", което ще се проведе днес в Пловдив.
Интервю с Георги Марчев може да чуете в прикачения звуков файл.
Рекорден е броят на сигналите за престъпления онлайн срещу деца в мрежата, подадени на Горещата линия на Центъра за безопасен интернет за 2024-а година. 1 750 000 са сигналите, обработени само за миналата година, съобщи Антоанета Василева, координатор на центъра. По думите й в предишни години броят на тези сигнали е стигал до 46 000...
Ученичките от Математическата гимназия в Пловдив - Димана Праматарова и Демира Недева ще представят проекти на международния научен инженерен панаир в Охайо, съобщиха от гимназията. Димана Праматарова от XI "а" клас и Демира Недева от XII "а" на Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“ са тазгодишните лауреати на Панаира на..
Как балканското недоволство срещу повишаването на цените и спекулата ще се проектира у нас? Според социалния психолог и университетски преподавател доц. Николай Димитров това недоволство вече е побългарено, при това доста аматьорски. "Защото, ако в Хърватия недоволството тръгна много мощно от един журналист, който обяви този протест за..
Очаквано протестите и бойкотите достигнаха и до България. Опасявам се обаче, че тези инициативи няма да доведат до такова намаляване на цените, както отчитаме намаляване на броя на касовите бележки. Теорията и практиката е доказала в годините, че намеса в пазарните отношения в условията на пазарна икономика трудно може да доведе до нещо,..
Улеснява се лечението на хора с Множествена склероза и п рез тази година 3200 души с увреждания ще получат високотехнологични помощни средства. Това съобщи в програма "Точно днес" Здравка Цветарска, председател на Фондация „МС – Заедно към върха“. Тя уточни, че добрите новини са от Първия национален форум за хората с МС, който се..