От началото на войната в Украйна увеличението на дезинформационните кампании, на разпространението на невярна информация драстично се е повишило. Преди това имаше и световна пандемия, която също оказа влияние върху разпространението на дезинформация, посочи Марчев.
Според него доста от журналистите осъзнаха, че в съвременната информационна среда е необходима още по-голяма проверка на информацията, която публикуват и разпространяват.
Най-важно е винаги да се съмняваме, включително в информацията, която ни приляга и смятаме, че е вярна, смятаме, че отговаря на нашите възгледи. Нея също трябва да подлагаме на съмнение, трябва да проверяваме от други източници извън тези, които са ни я предоставили, за да може да сме сигурни, че тя е вярна. Другото, което може е да се стараем да не се доверяваме на източници на информация, които за първи път виждаме, имат скандални заглавия, които винаги са свързани с шокиращо разкритие и много често в крайност, независимо в каква посока, допълва журналистът.
По думите му България и доста страни в момента са подложени на кремълска пропаганда, която се доказва от множество проучвания и журналистически разследвания.
Дезинформацията е навсякъде, живеем на свят, в който демократичните общества са подложени на всякакъв тип разпространение на невярна информация и не можем да обобщим, че е тя е еднопосочна, допълни Марчев.
Журналистът е един от лекторите в обучението на тема : "Наука и журналистика: заедно срещу инфодемията", което ще се проведе днес в Пловдив.
Интервю с Георги Марчев може да чуете в прикачения звуков файл.
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..
Доказаните случаи на грип постепенно се увеличават, вече има хора, които се нуждаят от медицинско лечение. Това съобщи в програма "Точно днес" на Радио Пловдив епидемиологът от УМБАЛ "Св. Георги" д-р Христиана Бацелова. По думите ѝ пикът на грипната епидемия у нас е обикновено през януари, февруари, до средата на март. "На този етап нямаме..
Два нови кувьоза Dräger получи неонатологичното отделение на пазарджишката болница. Апаратурата е закупена със средства на лечебното заведение и ще бъде използвана за осигуряване на грижи за недоносени и новородени с нужда от специализирано лечение. Така закупените със собствени средства кувьози вече са 6, съобщиха от лечебното заведение...
„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..