44 издателства и книжарници ще участват в юбилейното 20-то издание на фестивала "Пловдив чете". Той се открива в понеделник, на 13 юни и ще продължи до 19 юни с "Алея на книгата". Издателят Божана Апостолова, която е основател на фестивала днес отново припомни максимата, че колкото едно общество по-духовно, толкова е и по-успешно.
"При нас, в "Жанет-45" от 1989 г. до днес българската литература се издава за сметка на издателството", каза Апостолова. Тя сподели, че на всяко издание на фестивала има поне 40 събития и срещи с авторите, сега са близо 50.
"Пловдив чете" е заслуга само на Божана Апостолова, за този период от 20 години броят на четящите хора се увеличава, това сочи и статистиката на библиотеката", каза Димитър Минев, директор на НБ "Иван Вазов". Той съобщи, че следващата седмица ще наградят "Читател на годината".
Програмата включва срещи с някои от най-значимите български поети и писатели. Читателите ще могат да посетят премиерата на най-новия роман на Здравка Евтимова „Резерват за хора и вълци” на 14 юни в Културен център „Тракарт”. На фестивала идват Гергина Кръстева, Чавдар Ценов, проф. Камелия Николова, Йордан Славейков, Иван Станков, Валентин Дишев, Радослав Бимбалов, Кирил Василев, Светлозар Желев, Владислав Христов, Виктория Бешлийска, Яра Бубнова, проф. Хюсеин Мевсим, Йоанна Елми на 22 юни.
"Алея на книгата" се провежда заедно с двадесетото издание на ежегодния литературен фестивал „Пловдив чете” с организатор ИК „Жанет 45“.
Работното време на изложението ще бъде всеки ден от 10:00 до 20:00 часа, а в неделя, 19 юни, до 19:00 часа.Безценна селекция от редки и хиляди нови книжни предложения ще посреща читателите на официалната сцена до археологическите разкопки.
И тази година мястото на срещата на читателите с книгите е централният градски площад в Пловдив, в района пред Централната поща, където издателствата ще разположат книгите си в 18 шатри.
БНР - Радио Пловдив е медиен партньор на "Пловдив чете". Програмата може да проучите тук: https://bit.ly/395vjHd
Образователната програма на изложбата „История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024“ в галерия "Капана" продължава и тази седмица. От 15.00 часа днес в галерията ще се проведе и първият кураторски тур в изложбата. Кураторът Пламен В. Петров ще води публиката в експозицията, разкривайки някои от скритите..
Образователната програма на изложбата "История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024" продължава и тази седмица. От 15 часа в галерия "Капана" ще гостува кураторката на българското участие във Венецианското биенале от 2019 година – Вера Млечевска. Проектът „Как живеем?“ е куриран от Вера Млечевска, която описва..
Красимира Стойчева-Пекова е автор на книгата „Мамо, искам да отслабна!“. Тя е доктор и специалист по здравословно и балансирано хранене, с дългогодишен опит в спорта и като треньор на шампиони. Красимира е ОКС доктор към НСА „Васил Левски“ и има над 25 години опит като състезател и треньор. Тя е и майка на две породени деца, което я вдъхновява..
„Корени и светила“ на Любослава Трайкова е сборник с разкази, в който са събрани сложни човешки съдби и характери. Случки от прекършеното детство, ранно откритата жестокост на живота, бракът, който се превръща в капан. Това са текстове, които разобличават недъзите на съвременното общество и ни карат да се замислим. Там място намира и..
Изложба с плакати за постановката „Едип и пророците“, създадени от учениците от 11. и 12. клас от специалност „Рекламна графика“ на Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“ , ще се открие в Драматичен театър-Пловдив. Събитието ще представи алтернативни рекламни плакати за спектакъла „Едип и пророците“ на пловдивския театър,..