Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проблемът е тежкото откъсване на политиците от избирателите

Нямаме партии във властта, имаме бизнес проекти, групи по интереси

Страхил Делийски
Снимка: БГНЕС

Още един цикъл от политическите конфликти ще приключи, как - предстои да разберем скоро, защото гласуването на актуализирания бюджет е през тази седмица. За новите реалности, избори или правителство на малцинството говорим с политолога Страхил Делийски. По думите му промяната в нашия политически живот все още не е започнала. 

"В промяната се включват както разговорите за смисъла на държавата, така и промяна на взаимоотношенията между политическите елити и гражданите, тук говорим и за изваждане на политическата ни система от олигархични и корпоративни влияния", посочи политологът. Той смята, че това което наблюдаваме не е политика.

"Случващото се днес наподобява кухненски спор относно технологията на властването, това е толкова неприятно за гледане, слушане и не е никак приятно и за коментиране, но се налага", подчерта Страхил Делийски. По думите му начинът, по който е конструирана българската държава и представа за политика е с установен ултра-радикален вариант след 1989 г., където държавата стимулира икономическите интереси на едни свръх богати малцинства, които трябваше - акумулирано богатство да го процеждат надолу и да стигне до всички нас. 

"Ние не сме далеч от тенденциите на Европа, но тук го обговаряме на ниско ниво, включвайки "мутри", "мафия" и т.н., а това си е едрият бизнес, което е замислено изначало", допълни още политологът. Според него в рамките на това народно събрание и на този политически елит всичко, което следва ще има нетраен, конюнктурен и некрасив характер. 

"Ние нямаме партии във властта, ние имаме бизнес проекти", заяви още Страхил Делийски. Той каза още: "Да нямаме големи очаквания, най-вероятно ще има нови избори, но съществува и вариант - този политически елит да осмисли политиките до няколко месеца и да вземе решение за краткосрочна програма, където да се търси мнозинство. Правителство на малцинството има смисъл, ако има програма."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

От "Добро сърце" - Пазарджик раздават над 2000 хляба

В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа  Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да..

публикувано на 18.12.24 в 16:53

Иновациите са рискови, а бизнесът у нас не обича риска

Какво губи националната икономика, пренебрегвайки постиженията на българските учени? Защо бизнесът у нас не е иновативен и купува нови технологии от Запад, вместо български разработки?  Според проф. Калоян Петров, директор на Института по инженерна химия към БАН, това  невинаги е така, но в общия случай предприемачите предпочитат да купуват..

публикувано на 18.12.24 в 16:30

Зърнарите готови на масови протести още преди Нова година

Средства за инвитро процедури са насочени към земеделците – това е манипулация, която измества фокуса от важни теми в държавата, категорични са от Национална асоциация на зърнопроизводителите. Те са и в стачна готовност, заради липсващи средства в проектобюджета за догодина, които са ключови за стабилността на сектора. Става дума за два..

обновено на 18.12.24 в 15:54

С 2/3 ще е по-малък бюджетът на "Грижа в дома" през 2025 г.

С близо две трети се очаква да е по-малък бюджетът на програмата „Грижа в дома“ за следващата година, съобщи Веселина Ботева, която ръководи дирекция „Социална политика“ в община Пловдив.  Тя припомни, че по проекта вече 5 години се осигурява патронажна грижа на самотно живеещи възрастни хора. Проектът, който е финансиран по Оперативна програма..

обновено на 18.12.24 в 11:36

МК бави необосновано 200 000 лв. за Кукления театър в Пловдив

Има опасност Кукленият театър в Пловдив да влезе в следващата година с 200 000 лева неразплатени средства към доставчици на услуги, каза в предаването „Точно днес“ директорът му Петър Влайков.  Причината е, че те не се отпускат от министерството на културата, въпреки че са част от тазгодишния бюджет.  Проблемът се повтаря от миналата..

публикувано на 18.12.24 в 11:34