Още един цикъл от политическите конфликти ще приключи, как - предстои да разберем скоро, защото гласуването на актуализирания бюджет е през тази седмица. За новите реалности, избори или правителство на малцинството говорим с политолога Страхил Делийски. По думите му промяната в нашия политически живот все още не е започнала.
"В промяната се включват както разговорите за смисъла на държавата, така и промяна на взаимоотношенията между политическите елити и гражданите, тук говорим и за изваждане на политическата ни система от олигархични и корпоративни влияния", посочи политологът. Той смята, че това което наблюдаваме не е политика.
"Случващото се днес наподобява кухненски спор относно технологията на властването, това е толкова неприятно за гледане, слушане и не е никак приятно и за коментиране, но се налага", подчерта Страхил Делийски. По думите му начинът, по който е конструирана българската държава и представа за политика е с установен ултра-радикален вариант след 1989 г., където държавата стимулира икономическите интереси на едни свръх богати малцинства, които трябваше - акумулирано богатство да го процеждат надолу и да стигне до всички нас.
"Ние не сме далеч от тенденциите на Европа, но тук го обговаряме на ниско ниво, включвайки "мутри", "мафия" и т.н., а това си е едрият бизнес, което е замислено изначало", допълни още политологът. Според него в рамките на това народно събрание и на този политически елит всичко, което следва ще има нетраен, конюнктурен и некрасив характер.
"Ние нямаме партии във властта, ние имаме бизнес проекти", заяви още Страхил Делийски. Той каза още: "Да нямаме големи очаквания, най-вероятно ще има нови избори, но съществува и вариант - този политически елит да осмисли политиките до няколко месеца и да вземе решение за краткосрочна програма, където да се търси мнозинство. Правителство на малцинството има смисъл, ако има програма."
В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да..
Какво губи националната икономика, пренебрегвайки постиженията на българските учени? Защо бизнесът у нас не е иновативен и купува нови технологии от Запад, вместо български разработки? Според проф. Калоян Петров, директор на Института по инженерна химия към БАН, това невинаги е така, но в общия случай предприемачите предпочитат да купуват..
Средства за инвитро процедури са насочени към земеделците – това е манипулация, която измества фокуса от важни теми в държавата, категорични са от Национална асоциация на зърнопроизводителите. Те са и в стачна готовност, заради липсващи средства в проектобюджета за догодина, които са ключови за стабилността на сектора. Става дума за два..
С близо две трети се очаква да е по-малък бюджетът на програмата „Грижа в дома“ за следващата година, съобщи Веселина Ботева, която ръководи дирекция „Социална политика“ в община Пловдив. Тя припомни, че по проекта вече 5 години се осигурява патронажна грижа на самотно живеещи възрастни хора. Проектът, който е финансиран по Оперативна програма..
Има опасност Кукленият театър в Пловдив да влезе в следващата година с 200 000 лева неразплатени средства към доставчици на услуги, каза в предаването „Точно днес“ директорът му Петър Влайков. Причината е, че те не се отпускат от министерството на културата, въпреки че са част от тазгодишния бюджет. Проблемът се повтаря от миналата..