Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вотът на недоверие ще зависи и от протестите на улицата

Кабинетът на Кирил Петков може да оцелее при вота на недоверие, ако още четирима депутати от ИТН бъдат убедени от премиера да оттеглят декларираната си подкрепа за него. Освен това свалянето на Никола Минчев от поста председател на НС не предопределя автоматично резултата от вота на недоверие.

Това заяви в предаването „Точно днес“ политолога проф. Румяна Коларова.

„С вота за отстраняване на председателя на парламента първо парламентарната опозиция подкрепи инициатива, която някак си беше обща с ИТН. С други думи показаха, че имат аналогични позиции.

Второ в българския парламент вече е традиция  отстраняването на председателя на НС се приема като тест за способността на опозицията да предизвика оставка на правителството, да предизвика правителствена криза.

Не всяко отстраняване на председател на парламента е приключвало с оставка на кабинета. Всъщност най-коментираното отстраняване беше може би на проф. Огнян Герджиков, което предизвика преструктуриране на кабинета на Симеон Сакскобургготски.

Отстраняването на председателя на парламента може и да е инструмент един от коалиционните партньори да упражни натиск върху коалицията за промяна на ключови приоритети.

Има и друг казус – отстраняването на Димитър Главчев, което се случи под натиска на опозицията и беше ход на ГЕРБ да удържи легитимността на парламентарното си ръководство“, обясни проф. Коларова.

По думите й изходът от вота на недоверие зависи от структурирането на протеста извън парламента – дали ще има само против или против и в защита на правителството.

Ако все пак вотът на недоверие мине има два варианта пред кабинета. Единият е преструктуриране с нов премиер, а другият преструктуриране, начело с настоящия премиер Кирил Петков.

Ето как коментира и напускането на Ралица Симеонова от партия „Български възход“ малко след учредяването й.

„Тя има особен характер, много  е директна. Тя е  човек, който не е склонен на компромиси, а при създаването на всяка една нова партия се правят компромиси“, заяви проф. Коларова.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

БАБХ подцени риска с шарката и пораженията са драматични

Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..

обновено на 25.07.25 в 11:21

Властта обеща и ни излъга, ще обжалваме таксите за строеж

Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение.  Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..

публикувано на 25.07.25 в 11:20

Пловдив очаква 35 000 души за "Hills of Rock"

Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Hills of Rock“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов.   "Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала", подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..

публикувано на 25.07.25 в 08:43

Районните кметства ще получат пари от таксите за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28