Това заяви в предаването „Точно днес“ политолога проф. Румяна Коларова.
„С вота за отстраняване на председателя на парламента първо парламентарната опозиция подкрепи инициатива, която някак си беше обща с ИТН. С други думи показаха, че имат аналогични позиции.
Второ в българския парламент вече е традиция отстраняването на председателя на НС се приема като тест за способността на опозицията да предизвика оставка на правителството, да предизвика правителствена криза.
Не всяко отстраняване на председател на парламента е приключвало с оставка на кабинета. Всъщност най-коментираното отстраняване беше може би на проф. Огнян Герджиков, което предизвика преструктуриране на кабинета на Симеон Сакскобургготски.
Отстраняването на председателя на парламента може и да е инструмент един от коалиционните партньори да упражни натиск върху коалицията за промяна на ключови приоритети.
Има и друг казус – отстраняването на Димитър Главчев, което се случи под натиска на опозицията и беше ход на ГЕРБ да удържи легитимността на парламентарното си ръководство“, обясни проф. Коларова.
По думите й изходът от вота на недоверие зависи от структурирането на протеста извън парламента – дали ще има само против или против и в защита на правителството.
Ако все пак вотът на недоверие мине има два варианта пред кабинета. Единият е преструктуриране с нов премиер, а другият преструктуриране, начело с настоящия премиер Кирил Петков.
Ето как коментира и напускането на Ралица Симеонова от партия „Български възход“ малко след учредяването й.
„Тя има особен характер, много е директна. Тя е човек, който не е склонен на компромиси, а при създаването на всяка една нова партия се правят компромиси“, заяви проф. Коларова.
Цялото интервю чуйте в звуковия файлОтново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"? Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..
Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..
На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с Мурад Назимов , 6 курс..
Може ли да се окажем в поредната режисирана политическа криза преди приемането ни в еврозоната? Според политолога Любомир Стефанов това, което което ще се случи по време на вота на недоверие, отново ще бъде облечено под формата на аргументи, а по същество ще бъде голословен популизъм. "Съдейки по капацитета на народните представители, които..
Регионалният център по трансфузионна хематология в Пловдив получи дарение Мобилен пункт за кръводаряване от кампанията „Аз Вярвам и Помагам“. Новото превозно средство е напълно оборудвано с модерна апаратура, позволяваща провеждането на кръводарителски акции при пълна автономност – навсякъде и по всяко време. Директорът на кръвния център д-р..