Има отстъпление от рамковата позиция, гласувана от бившето правителство и НС, но тези отстъпления са разбираеми, защото нашите искания трябва да бъдат издигнати на едно по- високо европейско равнище. Това каза доц. д-р Наум Кайчев, който е заместник - председател на Съвместната мултидисциплинарна експертна комисия между България и Северна Македония, за френското предложение към София и Скопие.
Според него позициите ни по въпроси, свързани с общата история на двете страни и с формулировката на официалния език на македонците, който ние смятаме за вариант на българския език, се нуждаят от по- пълно отстояване. "Този пакет не е камък, който не може да бъде допълнително издялкан и променен", подчерта доц. Кайчев, който е и бивш дипломат.
По думите му налице е оживление по темата преди Европейския съвет, но в същото време се наблюдава парцелиране на позициите на институции и партии, докато българските граждани искат да видят запазване на консенсуса по темата Северна Македония. "Да се надяваме да има повече синхрон и повече разум между политическите институции и партии", коментира експертът.
Той смята, че не са случайни позитивните оценки на френското председателство, защото тяхото предложение отговаря на българските претенции и защитата на интересите ниот ЕС. Промените в конституцията и изпълнението на договора стават част от преговорната рамка и обект на наблюдение от целия ЕС, подчерта историкът.
Определи част от забележките и предложенията за вписване в двустранния протокол като основателни, защото той ще бъде пътната карта на развитие на отношенията между София и Скопие и допусна, че може би в този смисъл е искането на президента Румен Радев за уточняване на протокола.
В протокола очевидно се набляга на работата на историческата комисия и е нормално там да има очаквания за придвижване напред, коментира още зам. председателят на Смесената историческа комисия и добави, че се говори само за Средновековието, а очакванията още преди няколко години са били да има договореност и за по- новата история и исторически личности.
Президентът Стево Пендаровски има предизвикателен език не само към България, но и към ЕС, докато правителството има по- позитивна позиция. Очевидно е, че и в РСМ ще текат политически въпроси, но по- важното е ние да си свършим работата и да се обединим в общ план за действие, който може да бъде изработен към френското предложение, каза още Наум Кайчев.
Министър Красимира Стоянова предлага разделяна на жп мрежата у нас на 3 лота – 1. София-Пловдив-Бургас 2. София-Горна Оряховица-Варна 3. Всички останали линии Разделението се прави с цел предстояща либерализация на жп транспорта у нас. „ Тези 3 лота не са най-ефективният начин за разделението на..
Какво се случва във Велинград, след направената втора проба на чума по овцете? Все още няма доказателства за чума, само се предполага нещо такова, БАБХ продължава да не дава никакви документи на хората! Това заяви по Радио Пловдив Йордан Мицикулев – активист на партия „Величие“ в Пазарджик. Той е сред организаторите на..
В програма "Ден след ден разговор" с професор Дойчо Димов – дългогодишен преподавател по овцевъдство и козевъдство в Аграрния университет за установеното огнище на чума във Велинградско. Проф. Димов каза, че гледа с тревога и внимание на събитие във Велинград, защото това е извънредно събитие. "Опасността там е да се ликвидират 1700 овце и това..
Очакваме средномесечните температури да са близки до климатичните норми. По отношение на валежите – очакваме те също да са нормални за декември. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Анастасия Кирилова, синоптих в НИМХ, която е изготвила месечната прогноза за декември. Най-ниските очаквани температури са между -10 и -5 градуса, а..
В програма "Точно днес" коментираме и възможните сценарии тази седмица в 51-то НС. Ще успеят ли депутатите да започнат работа по същество и да изберат председател? Темата коментираме със Свилен Трифонов , депутат от коалиция „Продължаваме промяната-Демократична България“. Трифонов в началото коментира, че всички депутати от ПП-ДБ ще подкрепят..