Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След "вчера" и преди "утре" - "Точно днес"

Най-трудният досега за прогнозиране резултат от  вота на недоверие към кабинета на Кирил Петков  оконтрасти още по-отчетливо мащабите на  дефектиралото коалиционно управление.

 Извън въпросите в динамика за това, кои от партиите са опозиционните и кои – оставащи в управленската коалиция, в горещото лятно време най-парещи си остават темите за политическото бъдеще на страната ни, за отношенията с РСМ, но и... с Европа,  за икономическата цена, която плащаме всички, заради войната и последствията от санкциите, некадърното държавно управление,  бежанците, инфлацията.

Отговорите днес едва ли са по-различни от вчера, но отзвучават доста по-категорично, под напора на гражданските вълнения „за“ и „против“ всичко и всички. И вероятно ще бъде така и занапред, докато неясната коалиционна картина се фокусира в координатната мрежа на националните и европейски ценности с видим резултат.

В програма „Точно днес“ - отзвук от „ВЧЕРА“ с гласове на водещи журналисти:

Какво промени внезапното желание на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов партията му да даде зелена светлина на преговорния процес на РСМ с ЕС, след като доскоро именно те бранеха твърдата българска позиция. Събеседник по темата – журналистът и собственик на агенция БГНЕС Любчо Нешков.

С политическия анализатор и автор на рубриката „Великите европейци“ по радио Пловдив Пламен Асенов – разговор за зрелостта на политическата ни система в контекста на модерния диалог с времето и примерите, които дава или - не политическият елик в управление и – в опозиция.

Методи Андреев – депутат от ОДС, РБ и ГЕРБ, бивш шеф на парламентарната комисия по досиетата, ще попитаме накъде се движи България оттук нататък с промените. Преди малко повече от 7 месеца той бе категоричен,, че макар и да са различни по идеология, политическите сили в управленската коалиция ще постигнат разбирателство, но то няма да е монолитно и че „промените няма да се случат така бързо, както искаме“. Това бе тогава, а днес?

Преди старта на десетото юбилейно издание на международния фестивал „Дни на тракийската култура“ в Културен център „Тракарт“ с организатора на инициативата Диди Кузманова разговаря Живка Танчева.

Пловдив ще бъде многоцветен и с още един фестивал „Капана фест“.Той стартира в четвъртък и ще продължи до 26-ти юни.  Репортажът по темата е на Христина Йорданова.

А  „Добро утро, Ден“ в 7.30 продължава с четвъртата част от разговора на Антония Попова с д-р Костадин Чифлигаров, за когото професията е съдба. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Точно днес" - за идеите и техните творци

В последния четвъртък на май обобщаваме политическите акценти, от сезирането на КС от президента до инсценираните процеси в ДПС, и последващо ли е заличаването на автентичната партия на Доган. Събеседник по темата ще бъде политологът Георги Киряков . Стигат ли само 20 промени в образователната система, или как Красимир Вълчев ще работи за повишаване на..

публикувано на 28.05.25 в 15:21

Джигити и вандали срещу шампионски дух в „Ден след ден“

Войната по пътищата – с или без икони, балони и късметчета. Битката с живота и успеха в спорта. Политическите номадства и тяхната зависимост. Недоумението пред вандализма и неговите последни проявления. Това са заглавията на разговорите в предаването „Ден след ден“ на 28-ми май. Поканихме председателя на СБА Емил Панчев, Симеон..

публикувано на 28.05.25 в 14:41

Творчество и забавление с „Вход свободен“

Сряда е и ще отделим време за рубриката „За и против“. Говорим за събитието „Перо и камък“ с Вили Тичкова, утре, преди обед. С Мира Мохсен ще ви разкажем за програмата на детския празник на 1 юни. Забавлението е гарантирано. Всички прояви са безплатни. Ще ви разкажем и за други интересни неща, днес. Иначе, всички промени в живота били..

публикувано на 28.05.25 в 09:30

"Точно днес" за политическите летежи и туризма

Точно днес сюжетът продължава да се върти около двете фракции на ДПС. Джевдет Чакъров напусна ръководеното от него ДПС – ДПС и подаде ръка на Делян Пеевски от ДПС – Ново начало. Формацията, подкрепяща Ахмед Доган се разграничи от решението на Чакъров. Остава ли разединено ДПС и какво говори това за изборите, които прави Доган? Анализът е на Тайфур..

публикувано на 27.05.25 в 16:52

"Ден след ден" факти и конфликти на 27 май

Какво се случва с 2-те фракции на ДПС? Обединяват ли се ДПС – Ново начало на Делян Пеевски и ДПС – ДПС, ръководено от Джевдет Чакъров, или това е еднолично действие на Чакъров? Какво се крие зад поредната драма в българската политика? Питаме журналиста Валерия Велева . Агенция „Мяра“ представя най-новото си изследване ще почиват ли българите..

публикувано на 27.05.25 в 14:45