Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България и РСМ са осъдени да имат добри отношения

"Сближаването между България и Северна Македония е неизбежно. То ще се случи, няма значение, дали това ще стане с Петков или с Ковачевски, но ние ще имаме добри отношения и това е сигурно. Всяко една председателство - дали португалското, германското преди две години или френското - сега, правят опити да съдействат за  разрешаване на спорните въпроси, които съществуват между Скопие и Македония. Правилно, властите в София от 2020 г. отказват да пуснат Македония да започне преговори за присъединяване към ЕС. Ние се оказахме в ситуация да подкрепяме и подписваме неща в полза на Македония, но те не се изпълняват в онази част, която е много важна за добросъседските отношения". Това заяви журналистът и собственик на сайта БГНЕС Любчо Нешков. 

Като голяма грешка на Кирил Петков, Нешков посочи неговата убеденост, че всичко започва от него и че сам  и единствен може да  разреши трудния въпрос. "В резултат се създаде отровна атмосфера, каквато досега не сме имали между двете страни  и заради подхода да се водят тайнствени, полулегални преговори, да се отрича, че има такива. В продължение на месец БГНЕС публикуваше различни документи за това, че се водят такива преговори, че има проектопротоколи, но всички ги отричаха, вкл. и президентът, а сега се хвалят какви заслуги имат".

По думите на Нешков, България сега се е оказала  в ситуацията в 12 без 2 минути да научи, че е преговаряно и че това, което се предлага, е най-доброто и че българските граждани веднага трябва да разберат какво се предлага, при  положение, че това е трябвало да се случи много по-рано."

Нешков изрази недоумение от заявеното от бившия  министър на външните работи Надежда Нейнски, че  френското предложение е "исторически момент, геополитика, много  важно", от което никой не е могъл да разбере, тъй като не се посочват  никакви аргументи за тези твърдения.

"Френското предложение съдържа три елемента - заключенията на Европейския съвет, преговорната рамка и протоколите. Взети заедно, трите документа са добър вариант, защото в тях са описани всички наши искания. Най-важното е това, че изпълнението на това споразумение ще се следи от Европейския съвет, където България има своя глас. И ако всички 27 държави кажат, че споразумението е изпълнено от РСМ, а България - не, това ще има тежест", заяви Нешков.

Той бе категоричен, че френското предложение не може да съществува без Споразумението между България и РСМ и грешката на Кирил Петков е била, че  той и Правителството му в оставка не са положили достатъчно усилия този протокол да бъде изчистен докрай в детайлите и подписан.

"Подписан е обаче друг протокол, който не се изпълнява. Затова се стигна до ветото. Във френското предложение не пише "протокол", а "протоколи". Т.е. това не е единственият документ, който, ако го подпишем сега, край и каквото стане. В документите е описано всичко - от туризъм, през  инфраструктура, култура, образование до военно партньорство и сътрудничество, договорени в рамките на проведените междуправителствени заседания. Те трябва да се провеждат веднъж годишно, съгласно договора от 2017. Те обаче вече не се провеждат, защото властите в Скопие след членството си в НАТО, решиха, че ще съществуват  на базата на омразата си към нас като държавна идеология".

Нешков бе категоричен, че ЕС е съюз на ценности и една от тях е добросъседските  отношения. "Няма как Германия или Франция да решат, че ние може с един съсед да живеем във вражда и конфронтация. Това е тотално нарушаване на основните  принципи на ЕС. Как може да бъдем две страни в ЕС, където омразата у едната ще бъде държавна идеология и ние ще приемем това? Нека германските и френските политици се запознаят по-подробно и ако не го правят, това е задачата на българските политици да не се оплакват, че ги притискат, а да си свършат работата".

България и РСМ са осъдени да имат добри отношения, най-малкото, заради всичко, което се е случило и го пише в договора от 2017 г., че сме били едно и че сме страдали, радвали и живели заедно. Този процес е неизбежно да започне много скоро, подчерта още Любчо Нешков. 

Цялото интервю - звуковия файл: 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Антоанета Василева

Рекорден брой сигнали за тормоз на деца в Интернет

Рекорден е броят на сигналите за престъпления онлайн срещу деца в мрежата, подадени на Горещата линия на  Центъра за безопасен интернет за 2024-а година. 1 750 000 са сигналите, обработени само за миналата година, съобщи Антоанета Василева, координатор на центъра. По думите й в предишни години броят на тези сигнали е стигал до 46 000...

публикувано на 11.02.25 в 15:38
Демира Недева

Две ученички от МГ-Пловдив ще представят проекти в САЩ

Ученичките от Математическата гимназия в Пловдив - Димана Праматарова и Демира Недева ще представят проекти на международния научен инженерен панаир в Охайо, съобщиха от гимназията.  Димана Праматарова от XI "а" клас и Демира Недева от XII "а"  на Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“ са тазгодишните лауреати на Панаира на..

публикувано на 11.02.25 в 11:52
Доц. Николай Димитров

Бойкот на цените ще отпусне напрежението, но за малко

Как балканското недоволство срещу повишаването на цените и спекулата ще се проектира у нас? Според  социалния психолог и университетски преподавател доц. Николай Димитров това недоволство вече е побългарено, при това доста аматьорски.  "Защото, ако в Хърватия недоволството тръгна много мощно от  един журналист, който обяви този протест за..

публикувано на 11.02.25 в 11:17

Не бойкот на веригите, а държавна подкрепа на производителите

Очаквано протестите и бойкотите достигнаха и до България. Опасявам се обаче, че тези инициативи няма да доведат до такова намаляване на цените, както отчитаме намаляване на броя на касовите бележки.  Теорията и практиката е доказала в годините, че намеса в пазарните отношения в условията на пазарна икономика трудно може да доведе до нещо,..

публикувано на 11.02.25 в 09:10

Хората с множествена склероза с улеснен достъп до лечение

Улеснява се  лечението на хора с Множествена склероза и п рез тази година 3200 души с увреждания ще получат високотехнологични помощни средства. Това съобщи в програма "Точно днес" Здравка Цветарска, председател на Фондация „МС – Заедно към върха“.  Тя уточни, че добрите новини са от Първия национален форум за хората с МС, който се..

публикувано на 11.02.25 в 07:06