Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Антикризисните мерки може да не укротят инфлацията

Инфлацията продължава да расте и мерките, заложени в актуализацията на бюджета, може да не успеят да я укротят. Това стана ясно от думите на икономиста Румен Гълъбинов в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив. Коментарът му дойде във връзка с актуализацията на бюджета и заложения дефицит от 6,2 млрд. лв.

Той обясни, че според международни оценки българската икономика се очаква тази година да нарасне с не повече от 2%. В същото време последно отчетената инфлация на годишна база е 15,6 %.

„Проследявайки динамиката на развитие на инфлацията и при продължаващ ръст в края на годината може да стигне около 22%.

При положение, че има допускания за ръст на икономиката около 2%. Това е сериозна разлика, т.е. инфлацията може да изпревари десет пъти икономиката. Откъдето биха се променили и сметките за дефицит, т.е. ако ръстът на БВП  е по-забавен тогава дефицитът може да се качи“, коментира Гълъбинов. 

Той изтъкна, че актуализацията на бюджета през три месеца не е добра практика, тъй като скъсява хоризонта за планиране. По думите му увеличение на пенсиите и доходите е важно да ги има, но не е ясно дали сега е най-удачният момент.

„Малкото в бюджета може да означава повече в икономиката и обратно - повече в бюджета може да има малък ефект върху икономиката. Зависи от политическия подход и стратегията, която се следва. Затова много важно е, когато бюджетът се увеличава като балансово число  да преценим кои от разходите допринасят повече за развитието на българската икономика и кои имат повече социални функции. Социалните функции също са в подкрепа на икономиката, но по един косвен начин.

Като цяло увеличението на доходите в България трябва да продължи, защото дори и с последните предвидени увеличения на минималната пенсия България остава държавата с най-ниска минимална пенсия в ЕС.  

Трябва да се помисли дали това е най-удачното време да имаме два пъти увеличение на минималната работна заплата в една календарна година, защото това са стресиращи фактори за всички работодатели. Те трябва да променят разчетите си за минималното възнаграждение“, каза Гълъбинов.

Във връзка с предложението на ИТН за намаляване ДДС на олио, плодове и зеленчуци на 9% икономистът коментира, че е нормално, тъй като две трети от европейските държави са въвели тази практика като антикризисна мярка. Той изтъкна още, че е възможно да се намали и ДДС на лекарствата.

Румен Гълъбинов прогнозира, че вероятно през юли горивата ще гонят 50% увеличение от началото на годината. "Отстъпката от 0,25 стотинки, която предлага правителството като компенсация, ще компенсира част от увеличението, но другата част си остава за сметка на потребителите. Затова вероятно ще трябва да се помисли за последващи мерки“, каза Гълъбинов.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Пловдив има пълния капацитет да е столица за винен туризъм

След като по-рано тази година се разбра, че Пловдив ще е домакин на Деветата глобална конференция за винен туризъм , днес се състоя  и формалното одобрение за проявата  с подписите на министъра на туризма Мирослав Боршош и и генералният секретар на специализираната агенция към ООН Зураб Пололикашвили.   За ползите от домакинство на такъв форум..

обновено на 02.05.25 в 16:29
Диана Георгиева

БАПЗГ ще отстоява пред НЗОК да е в помощ на пациента

Амбулаториите по здравни грижи на медицинските сестри и акушерките да получават директно финансиране от Здравната каса поиска професионалната им огранизация. На това се противопоставиха от Българския лекарски съюз (БЛС) с основен аргумент, че така се нарушава субординацията, при която лекарят ръководи лечебния процес.  Според Диана Георгиева -..

публикувано на 02.05.25 в 16:26

Социалните медии влияят негативно върху журналистиката

Призив за обществена подкрепа на журналистическия труд отправя Асоциацията на европейските журналисти в България по повод 3 май – Световния ден на свободата на печата. Междувременно излезе и годишният индекс на организацията „Репортери без граници“, в който България пада от 59-о на 70-о място по свобода на медиите. „ Когато..

публикувано на 02.05.25 в 15:56

Има опасност пенсионната система да стане недостъпна

Увеличение на вноските и възрастта за пенсия ще влоши достъпа до пенсионната система и има опасност да я направи недостъпна за тези, които добросъвестно изпълняват условията. Това от своя страна е социална несправедливост. Това заяви бившият социален министър Христина Христова по повод обсъжданата пенсионна реформа.   Тя припомни, че и в..

публикувано на 02.05.25 в 10:36

Духовността помага на българския народ да се възроди отново

Винаги намираме нещо ново в събитията, свързани с Априлското въстание  и не можем да кажем, че има събитие, което да е изцяло изследвано и да се знае всичко,  каза в интервю за Радио Пловдив главен асистент доктор Самуил Шивачев от катедра „История“ към Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“. Историкът подчерта, че събитията отпреди..

публикувано на 01.05.25 в 11:09