Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пренареждането на пластовете започна сега

"Със сигурност това е нещо добро, защото оттук нататък натискът, недоумението на европейската публика, напрежението  се прехвърлят върху македонските политици. Ние се освободихме от бремето да спираме разширението на ЕС. Абсолютно некоректно бяхме блокирали и Албания, която дори трябваше да изостри тона срещу нас, за да ни напомни, че спираме разширението на две балкански държави. Със сигурност, това е един добър ден. Оттук нататък нека да се занимаваме с проблемите, които сега ще имаме с оглед на назряващата политическа криза". Това подчерта политологът Светослав Малинов по повод одобреното проекторешение от НС за френското предложение за РСМ.

По думите му, допълнителните условия, които България поставя към френското предложение гарантират, че най-големите ни страхове няма да се оправдаят. Това означава, че в случай на задълбочаващ се конфликт по време на преговорите, ЕС вече е заел нашата страна.

 "В тази ситуация македонският елит разбира, че ние постигнахме целите си. А те тепърва ще трябва да обясняват на македонците и на ЕС за какво става въпрос. Но ЕС зае нашата страна.Може би не я зае на 100%, но в реалната политика никога не постигаш всичко.  А условията, които ние добавихме, гарантират, че ние във всеки един бъдещ момент от бъдещите преговори сме се осигурили".

Ако Македония не приеме нашето предложение, нещата ще се върнат в изходна позиция, но България ще удържи победа. Аргументът е, че македонците блокират процеса, вкл. и своите съседи от Албания." Ситуацията се променя коренно, отношението към нас ще се промени и нашата позиция ни осигурява спокойно обясняване и защитаване на позициите ни, което досега беше много трудно. Преди това не можехме да обясним убедително защо блокираме две страни - членове на НАТО, които искат да са членове на ЕС. Сега вече няма да обясняваме, македонците да го правят." 

Малинов посочи като възможна интрига даването на третия мандат от президента Радев.  От заявките, които имаме досега, не можем да се надяваме че ще бъдат избегнати изборите. Що се отнася  до политическата прогноза, какво ще стане на самите избори, е много трудно  да се каже какво предстои. Българските избиратели преосмислят позициите си. Едва след около два месеца ще можем кажем дали има пренареждане и в какви мащаби е то. "Това което стана в НС, е силно драматично, но и силно мобилизиращо за част от избирателите. "Сигурен съм в едно: много хора са възмутени не защото много харесваха Правителството,  а заради начина, по който много хора са възмутени сега не защото не харесват правителството, а заради начина, по който беше организиран този вот на недоверие, заради абсолютната изненада, вкл.  и заради казуса с Македония".

Политическата прогноза трябва да почака, защото пренареждането на пластовете започва сега. Няма никаква коалиция в НС, а имаше просто сваляне на Правителството с помощта на ИТН. Партиите, които го свалиха, няма да са в коалиция, а част от тях няма да попаднат и в новото НС, подчерта Малинов.

По думите му, набраната у хората няма да се подхранва от улични протести, а ще се излее на изборите.  Парламентът, който е фокус на обществено негодувание, при служебен кабинет не работи. "Това носи риск и означава, че ще трябва да се ограничим, бързи решения от голям мащаб не могат да се взимат и т.н. Това не са абстрактни хипотези, защото се води война. В момента в който президентът даде мандата на първата политическа сила, започват да се броят три седмици и всичко свършва. В момента всички са наясно, че трябва да се гласуват още едно две решения в рамките на Парламента и след това се отива на избори. На практика, колкото и да е иронично, Парламентът ще стане ефективен и работещ точно в края на своето съществуване".

По публикацията работи: Веселина Пеева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Честват Международния ден на майчиния език

Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари.   Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..

обновено на 21.02.25 в 12:12
Георги Вулджев

Планираният в бюджета 3-процентен дефицит е под въпрос

Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...

публикувано на 21.02.25 в 11:05

Не само чужди езици, важни ще са STEM и професионалните умения

В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието  Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година  - кое е новото и къде са заложени..

публикувано на 21.02.25 в 09:59

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18

Родното производство зависи от държавата, но тя не го подкрепя

Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..

публикувано на 20.02.25 в 16:16