“Седмица на традиционните занаяти” бе открита в Регионалния етнографски музей в Пловдив. Изданието е 14-о по ред и се провежда след двегодишно прекъсване заради пандемията. То ще продължи до 30-и юни. В двора на Куюмджиевата къща занаятчии от цялата страна представят изделията си, както и демонстрират и разказват за самия процес на работа.
„Освен да покажем занаятите, имаме и по-дълбока идея. Във време на бързо консумиране е все по-важно да обърнем внимание на необходимостта от постоянство и устойчивост в интереса към нещо - било то занаят или друго“, коментира доц. д-р Ангел Янков- директор на Етнографския музей.
„Радвам се, че в Седмицата на занаятите, която започна през 2007 г., имаме едно твърдо ядро майстори, които са постоянни всяка година и непрекъснато се увеличават като брой. Но по-щастлив съм от факта, че те не са просто утвърдени занаятчии, те са наши истински приятели. Пожелавам на всички майстори да имат „кяр и берекет“, много настроение и удовлетворение“, каза директорът на музея Ангел Янков.
„Това събитие и панаирите на занаятите, които правим два пъти годишно не са фойерверки. Те са истинска инвестиция в бъдещето, защото „Седмицата на традиционните занаяти“ не само привлича туристи и носи добро настроение, но е и място, в което десетки деца се обучават на занаяти. А майсторите успяват да запалят пламъка в техните очи и любовта към традициите. Седмицата, панаирите, Улицата на занаятите в Стария град са едно от нещата, които правят Пловдив толкова специален град!“, каза заместник-кметът Пламен Панов.
Акцентът тази година на Седмицата на занаятите е поставен върху играта и преливането на цветовете , като то ще бъде демонстрирано с три различни занаята - писането на великденски яйца, стъклодухането и плъстенето на вълна.
В сряда, спазвайки българския обичай, ще бъде отбелязан Петровден, който е и професионален празник на много от майсторите. Седмицата ще продължи до четвъртък като за всеки ден има предвидени демонстрации, обучения и традиционния базар.
За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава? А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.
Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер, Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..
В НБ „Иван Вазов“ в Пловдив ще бъде представена книгата „Ататюрк. История на идеи“ от М. Шюкрю Ханиоглу. Тя не е поредната биография на големия турски държавник, а разказва за идеите на Ататюрк, еволюцията им и реализацията им в турското общество. Авторът М. Шукрю Ханиоглу е професор по история на късната Османска империя в департамента по..
С Дионисиево шествие в Пловдив ще бъде открит фестивалът „Дефиле на младото вино“, който ще продължи до неделя. Участниците в 16-то издание на фестивала са 65 , сред тях са най-добрите производители на вина и вкусни храни. Новите фирми тази година са 5, а винопроизводителите са рекорден брой – 51 . За тях и за посетителите широко отварят врати 18..
Дружеството на пловдивските художници организира търг с творби от архива си. Аукционът се ще състои в Изложбената зала на Дружеството на ул. „Авксентий Велешки“ 20. Организаторите канят любителите на изобразителното изкуство и пловдивските таланти, представители на бизнеса и колекционери да участват в тазгодишното издание на търга, на..