Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нелоялните търговци вече ще плащат на ощетените от тях

| обновено на 28.06.22 в 16:04


Министърът на икономиката Корнелия Нинова и нейният заместник Димитър Маргаритов представиха пред експерти от потребителски организации проект на закон, който регламентира колективните искове в защита на потребителски права.

Ще могат ли да се завеждат колективни искове без такси и други преимущества? Това ли е основната полза от този законопроект?

"Досегашната възможност за колективни искове по родното законодателство целяха само да установят неправомерното поведение на дадени търговци.  Тоест, от тях не произтичаше нещо конкретно, като обезщетение за потребителите. Сега, с този законопроект се въвеждат разпоредбите на нова европейска директива, която цели да подобри условията за колективна защита на засегнатите."   Така коментира новата идея Димитър Деков, председател на Сдружението за правна помощ на потребителите.

Вече се установява не само неправомерното поведение на търговеца, но и с едно производство се легитимират всички пострадали от неговите действия. Това е предимството на този законов акт, обясни адвокат Димитър Деков.

По думите му,  в момента у нас колективните искове траят с години, преди да станат съдебни решения.  Все повече  обаче юридическият интерес в тази посока се натрупва – за по-бързо правораздаване.

Досегашната ни правна уредба бе чисто местна, национална. Сега вече се дефинира понятието за „Колективен интерес“.  Така понятието няма как повече да се размива. Досега съдебната практика буквално „катастрофираше“ с тази формулировка и не даваше възможност, в редица случаи, да се водят подобни дела.  При тази диреквива обаче, вече сме длъжни да въведем в българското право тези конкретни определения и да ги прилагаме - убеден е известният правозащитник. 

Има обаче различни форми и системи за водене на колективни искове.  Европейският модел предпочита по-консервативна уредба, с представителни организации,  за да се избегнат злоупотреби, и то точно от страна на ищците.  Затова , според дрективата, първо се установяват тези организации, които са доказани и проверени, че няма да злоупотребят и им се дава възможност да защитят „колективния интерес“.  Като цяло, това е европейският правен подход по тези казуси, смята Димитър Деков.

Надеждите са новият закон да бъде единен за колективните искове, което ще разрешава както установяването на нелоялни търговски практики, но и  възможност засегнатите  потребители да получават  обезщетения – подчерта председателят на Сдружението за правна помощ на потребителите.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Алексей Кожухаров в "Добро утро, ден!"

В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува известният актьор, режисьор и сценарист Алексей Кожухаров. Още от ранна детска възраст той се ориентира към актьорската професия, а първата си житейска роля изиграва, когато попада в казармата, но не иска да става танкист. Споделя, че винаги има какво да прави. Но с усмивка припомня..

обновено на 17.01.25 в 17:09

Коалиционни конструкции като новия кабинет имат дълъг мандат

Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров.  Той припомни, че подобна..

публикувано на 17.01.25 в 16:55

ДАНС не ни каза защо е забранила достъпа на Зингаревич в България

Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения.  Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България.  Той обаче направи уговорката, че не..

публикувано на 17.01.25 в 16:15

Няма да е лесно на сегашната тройна коалиция

В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии,  ще има ли взаимен контрол по..

публикувано на 17.01.25 в 15:49
Петър Чолаков

Имената на зам.-министрите ще изяснят политическия пъзел

Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи.  "Моята прогноза е, че това правителство  ще  стартира с много ниско..

публикувано на 17.01.25 в 11:04