Ще могат ли да се завеждат колективни искове без такси и други преимущества? Това ли е основната полза от този законопроект?
"Досегашната възможност за колективни искове по родното законодателство целяха само да установят неправомерното поведение на дадени търговци. Тоест, от тях не произтичаше нещо конкретно, като обезщетение за потребителите. Сега, с този законопроект се въвеждат разпоредбите на нова европейска директива, която цели да подобри условията за колективна защита на засегнатите." Така коментира новата идея Димитър Деков, председател на Сдружението за правна помощ на потребителите.
Вече се установява не само неправомерното поведение на търговеца, но и с едно производство се легитимират всички пострадали от неговите действия. Това е предимството на този законов акт, обясни адвокат Димитър Деков.
По думите му, в момента у нас колективните искове траят с години, преди да станат съдебни решения. Все повече обаче юридическият интерес в тази посока се натрупва – за по-бързо правораздаване.
Досегашната ни правна уредба бе чисто местна, национална. Сега вече се дефинира понятието за „Колективен интерес“. Така понятието няма как повече да се размива. Досега съдебната практика буквално „катастрофираше“ с тази формулировка и не даваше възможност, в редица случаи, да се водят подобни дела. При тази диреквива обаче, вече сме длъжни да въведем в българското право тези конкретни определения и да ги прилагаме - убеден е известният правозащитник.
Има обаче различни форми и системи за водене на колективни искове. Европейският модел предпочита по-консервативна уредба, с представителни организации, за да се избегнат злоупотреби, и то точно от страна на ищците. Затова , според дрективата, първо се установяват тези организации, които са доказани и проверени, че няма да злоупотребят и им се дава възможност да защитят „колективния интерес“. Като цяло, това е европейският правен подход по тези казуси, смята Димитър Деков.
Надеждите са новият закон да бъде единен за колективните искове, което ще разрешава както установяването на нелоялни търговски практики, но и възможност засегнатите потребители да получават обезщетения – подчерта председателят на Сдружението за правна помощ на потребителите.
Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се в следващите три месеца парламентарните групи да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя. Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..
Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари. Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..
Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...
В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година - кое е новото и къде са заложени..
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..