Очаквано ли беше станалото днес – отказа на българската страна да отстъпи и съответно неотстъпчивата позиция на руския посланик Елеонора Митрофанова, която заплаши, че наистина закриват посолството си у нас?
Остава надеждата, че в Кремъл „има пилот в самолета“. За да не се стига до такива крайности е добре там да се премисли – какви ще са последствията и за самата Русия от прекъсване на отношенията с България. Защото след това те трябва да се възобновяват – коментира ситуацията журналистът и дългогодишен кореспондент на БНР в Москва Николай Кръстев. По думите му, България съсем не е малка и незначителна страна за Русия, така че в „Централата“ трябва много внимателно да обмислят предложението на своя посланик тук.
Рано е да се говори за нов посланик, все пак няма крайно решение за затваряне на посолството на Русия у нас. Действията на Митрофанова са разбираеми – 70 нейни ценни сътрудника трябва си ходят. Но хората от службите знаят, че понякога такъв момент настъпва в професионалната им кариера, когато трябва да си тръгнат с наведена глава към летището, когато биват разкрити.
И когато посланичката говори как всеки защитава своите национални интереси, имайки предвид себе си, трябва да знае, че и България в момента прави същото.
Ако все пак се стигне до взаимно затваряне на посолствата в София и Москва, трябва и ние да се съобразим с това кой ще представлява нашите интереси там.
Затова отново излиза този извод – руската страна трябва много внимателно да премисли заканата си. Също така – не е добре българските партии да показват разнобой пред Русия.
Не може българска партия, която претендира да бъде водеща в левия политически сектор, същевременно и част от реформаторското правителство, да си позволява да защитава повече интересите на чужда държава, отколкото на своята – категоричен е Николай Кръстев.
Тези хора, вероятните шпиони, все пак са били засечени от нашите служби, на които трябва да вярваме. А Русия трябва да разбере, че така не се градят добросъседски международни взаимоотношения.
Така че е добре вече да има реципрочност в дипломатическите отношенията между двете държави.
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..