Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пловдив почита с изложба Димитър Кудоглу

През 2022 г. се навършват 160 години от рождението на Димитър Петров Кудоглу, известен като най-големия дарител за българското здравеопазване. По този повод в източния край на градината "Цар Симеон" в центъра на града е подредена специална изложба от 20 пана, чието официално откриване е на 4 юли (понеделник). 

Мястото не е избрано случайно – отсреща, където днес е Централната поща на Пловдив, преди се е намирал "Домът на благотворителността и народното здраве", създаден от Димитър Кудоглу през 1927 г., за да могат бедните да се лекуват безплатно от най-опасните болести за обществото по онова време – туберкулозата, венерическите болести и детската смъртност, уточняват от Регионалния исторически музей – Пловдив.

Димитър Петров Кудоглу е роден на 21 август 1862 г. в българското село Габрово, в Беломорска Тракия. Наследява от дядо си търговията с тютюн, като многократно увеличава семейното богатство. След 1903 г. се премества в Дрезден – един от европейските центрове за търговия със суров тютюн.

Дарителските акции на Кудоглу започват в началото на 20 век с осигуряването на сграда за лечебница и заплащане на лекаря, за да лекува безплатно неговите съселяни в Габрово. След опожаряването на селото през 1913 г. от гръцките войски, той подпомага своите съселяни – бежанци в Пловдив. По време на войните в първите десетилетия на м.в. неговите дарения за войници, за безплатни ученически трапезарии и "Червения кръст" надхвърлят 1 000 000 лева. 

По-късно основава фонд в БАН на негово име за издаване на литературни трудове. Финансира следването в Европа на даровити млади българи, издържа в дома си в Дрезден цигуларката Недялка Симеонова.
Предприемачът насочва благотворителните си инициативи към здравеопазването с мисълта, че по този начин помага, за да се създаде физически и морално здраво бъдещо поколение. През 1927 г. той реализира идеята си за създаване в Пловдив на здравно заведение от диспансерен тип, където бедните да се лекуват безплатно от най-добрите български лекари. 
До 1944 г. дарените от него средства за лечебницата надхвърлят 41 000 000 лева. Несъмнено това е най-голямото дарение за българското здравеопазване, а здравното заведение предизвиква възторга на десетки европейски вестници и специалисти. Димитър Кудоглу умира в Пловдив през 1940 г., а в годините на социалистическата власт в страната ни делото му потъва в забрава, припомнят от Регионалния исторически музей.
По публикацията работи: Живка Танчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В "Срещите" за радиото и неговото бъдеще

Във времето, в което Радио Пловдив отбелязва своята 70-а годишнина, ви предлагаме да си поговорим пак за радио..  Защо ли? Ами защото радиото е думи и музика. Думи, с които всеки ден тъчем платното на битието ни. И музиката, без нея, както казва Ницше, животът би бил грешка.  Разговор с Димитър Стоянович, популярно име в културния ни живот, с..

публикувано на 11.07.25 в 09:56

Премиера на балетната класика "Лебедово езеро" на Античния

Премиера на балетната класика с музиката на Чайковски „Лебедово езеро“ ще има тази вечер на сцената на Античния театър в рамките на „Опера оупън“.  Хореограф на спектакъла е Мариана Крънчева, а освен балета на Пловдивската опера в постановката ще участват и премиер- солисти от Испанския национален балет. Според Мариана Крънчева в спектакъла..

обновено на 11.07.25 в 09:44

Журналисти от Радио Варна с изложба за войната в Украйна

Изложбата "Война през два обектива: Там, където мълчанието крещи" ще бъде открита днес в Дома на техниката в Пловдив. Автори са журналисттите от Радио Варна Румен Сарандев и Доротея Николова и украинският войник Олександър Барон.  Снимките са правени през лятото на миналата година в Одеса, Миколаив и Херсон Бесарабската част на Украйна и..

обновено на 11.07.25 в 09:43

Учредяват награда "Дафо Трендафилов" на събора в Гела

Награда на името на бележития родопски майстор-гайдар Дафо Трендафилов ще бъде учредена на тазгодишното гайдарско надсвирване в село Гела. Наградата „Дафо Трендафилов“ ще пази жив спомена за майстора, вдъхнал душа на родопската каба гайда, посочват организаторите на събора. 22-рото издание на Гайдарското надсвирване и родов събор в село Гела..

публикувано на 10.07.25 в 15:10

Пловдив очаква финансиране от НФ "Култура"

Община Пловдив ще кандидатства с проектно предложение пред Национален фонд „Култура“ за предоставяне на средства на културни оператори за нови или вече утвърдени събития и фестивали през месеците от септември до март.  По процедурата на фонд „Култура“ „Ново поколение местни политики за култура за големи общини“, която е по Националния план за..

публикувано на 10.07.25 в 14:50