В неделя 19% от пробите за Ковид-19 са положителни, в понеделник лек спад - 13,5%, подвариантът ВА.5 на Омикрон вече е в България и започва да се усеща неговата сила. Разговор с епидемиолога д-р Христиана Бацелова за лятната вълна на Ковид -19 , за ваксините и препоръките, които лекарите потвърждават преди ваканцията на всеки.
Д-р Бацелова смята, че за съжаление Ковид-19 идва с нова вълна. "Подвариантите ВА.4 и ВА.5 вече са доминантни в Европа, обикновено у нас се движим с 30 дни закъснение", каза епидемиологът. По думите й сегашните подварианти са доста по-заразни от предходните на Омикрон, и това предполага бързо разпространение.
"В повечето европейски държави ваксинацията е на по-високо ниво, включително и с бустерни дози, и хората там са предпазени от тежки усложнение и смърт. Тези подварианти успяват да заобиколят имунния отговор на преболедували и на ваксинирани", допълни д-р Бацелова. Според нея изследвания, които са правени ин витро доказват, че имунният отговор на ваксинираните е по-добър.
"В Европа има висок ваксинационен обхват, но хората там спазват мерките стриктно, когато това се налага. В Италия маските в градския транспорт са задължителни", подчерта епидемиологът. Тя посъветва в затворени помещения всеки да използва маски, защото само това предпазва.
За ваксините и българите: Толкова е ниско нивото на ваксинация, че чак е срамно да се коментира. Едва достигаме до 30% ваксинационен обхват, бустерите са 2%. Неприятно е, че децата от 5 до 11 години са едва 2000, в САЩ са 10 милиона деца в тази възрастова група. Ние сме много изостанали и това е предпоставка за по-тежко преболедуване, и за съжаление това е така при всички заразни болести.
Д-р Бацеловя съветва след 4 месеца да се постави втори бустер при хората над 65 години, както и лицата с хронични заболявания. Той намалява драстично тежестта на протичане, при евентуално заразяване.
"Над две години и 4 месеца живеем с коронавирус и тази пандемия се случва както всяка друга в историята на човечеството, необходимо е време да се успокоят нещата. Голяма е разликата от 2020г. и сега, в България в началото бяхме дисциплинирани, но днес нещата се отпуснаха и сме провалени във ваксина обхват, и за съжаление малко хора носят маски, а във всеки едни момент те предпазват от заразяване, каза д-р Христиана Бацелова. Тя съобщи, че се очакват нови комбинирани ваксини за грип и Ковид-19, както и само назални за Ковид-19.
„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция. Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..
Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..
На 86-годишна възраст почина пловдивският художник Здравко Йончев. За кончината на твореца съобщи в социалните мрежи синът му Илия. Здравко Йончев беше от малцината творци, останали от поколението на великата творческа бохема на Пловдив – Димитър Киров, Жоро Слона, Йоан Левиев... „ Животът е театър! Всеки от нас е намерил..
Няма да има ефект от бойкота на магазините от страна на хората на 13 февруари и цените няма да се понижат. Доходите са тези, които определят цените на хранителните стоки, а за последните 5 години заплатите са се увеличили със 100%. Това коментира финансовият анализатор Светозар Гледачев . „Никакъв ефект няма да има. Ефектът, който се..
Ще се окажат ли надценките на храните и исканията за по-високи работни заплати непреодолими препятствия пред управляващата коалиция? Според политолога и университетски преподавател Любомир Стефанов бюджетът ще предизвика напрежение. "Борисов вече заяви, че това с разходите, това с осигуровките и нарастване на заплатите, трябва да бъде много..