През последните дни се наблюдава ръст на болните от КОВИД-19 в Смолянска област. Освен по-заразните подварианти на Омикрон, тук има предпоставки болестта да се разпространи по-рано, каза в интервю за програма "Точно днес" на Радио Пловдив директорът на РЗИ - Смолян д-р Мими Кубатева.
Тя подчерта, че Смолянска област е туристически регион, предпочитан през цялата година. "Тук сме на границата с Гърция, където има много случаи на КОВИД и много българи почиват там и при връщането си има риск да внесат вируса. Същото е и с много местни хора, които работят в Гърция", посочи директорът на РЗИ.
Д-р Кубатева отново призова за спазване на елементарни мерки - носене на маски в затворени обществени места и дистанция между хората. "На този етап не са нужни по-крути мерки", смята тя.
Директорът на РЗИ - Смолян призова пристигащите отвън да се тестват, за да запазят здравето на близките си.
Според нея е възможно и да се преосмислят част от противоепидемичните мерки в страната.
"След 10 април Смолянска област е в зелената зона по разпространение на вируса, т.е. под 100 случая на 100 000 души. От 22 юни започна увеличението на случаите, особено през последните 14 дни - с около 70 %. Най-висока е заболеваемостта в общините, където има голям поток туристи - Девин, следвана от Златоград и Неделино. По същия начин на национално ниво най-много заболели има по Черноморието и в столицата", посочи д-р Кубатева.
По думите й през последните дни има ръст на ваксинациите, след като бе разрешена втора бустерна доза, но и тук има много противници на ваксините.
Цялото интервю на Яница Марова с д-р Мими Кубатева, директор на РЗИ - Смолян, е в прикачения файл.
Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов . "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..
„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..
Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..
Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки. "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..
Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват 80 млрд и след това 87 млрд. лева. България затъва в бясна скорост в..