АМТИИ "Проф. Асен Диамандиев" и трите пловдивски училища по изкуствата получават финансови средства от Национален Фонд „Култура“.
От Министерството на културата публикуваха днес резултатите от програмата “Мобилност“ и обяви наградите за високи постижения на ученици и студенти в областта на културата.
Общо 694 учащи от 24 учебни заведения в страната ще получат награда в размер на 1 441 лв. от Фонд “Култура”. Академията за музикално танцово и изобразително изкуство - Пловдив получава общо 414 984.96 лева за финансова подкрепа на 288 талантливи студенти.
Ректорът на АМТИИ проф. Тони Шекерджиева-Новак съобщи, че през май месец са кандидатствали по проекта на НФК с 286 студенти, двама докторанти и трима докторанти - лауреати с отличия в конкурси. Те са от всички професионални направления. Сред кандидатурите са 26 лауреати в престижни международни и национални конкурси.
"По време на моето управление това е първата голяма помощ, която получаваме от НФК, тя идва точно навреме за младите хора, които ще вложат средствата за своето обучение в проекти и конкурси", допълни проф. Новак. Тя съобщи, че на 11 или 12 юли ще обявят резултатите от кандидат-студентската кампания. "През тази година има изключително голям интерес към Академията, и тя е избрана от най-талантливите деца на България", допълни ректорът на висшето училище.
НУМТИ „Добрин Петков“ получава 41 786 лева за 29 свои възпитаници с високи постижения през годината. НГСЕИ - 14 409 лв. за 10 ученици, и 2881 лева са за Националната художествена гимназия „Цанко Лавренов“.
Резултатите по регулярната програма “Мобилност“ също станаха ясни днес. По нея бяха подадени 154 кандидатури, от които 34 са одобрени за финансиране. Имаше неочаквано висок интерес към програмата в тази сесия. Втора сесия на програмата се очаква през септември.
От Пловдив финансиране получи само Фолклорен ансамбъл „Тракия“ за участието им в Международен фолклорен фестивал Тимишоара – Румъния, който продължава до 10 юли. Сумата в пълен размер, която получава ансамбъла е 10 820 лева.
След дни ще отбележим 175 години от рождението на патриарха на българската литература Иван Вазов. По този повод, тази събота "Срещите" ви припомнят за медальона, който английската благородница лейди Емили Ан Странгфорд сваля от гърдите си и подарява на 26 годишния тогава Вазов през 1877 година. И това е първата му литературна награда. По-късно..
Съвместна дипломна изложба „Онова, което остава“ откриват в Пловдив студенти от Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ (АМТИИ), съобщават от висшето учебно заведение. По думите им експозицията е част от защитата на студенти от образователно-квалификационна степен „Магистър” в специалност „Фотография“ и е..
С послание за мир, почерпка и автентичен дервишки танц мюсюлманската общност в Пловдив отбелязва Деня на ашурето. Празникът ще се състои по обед пред Джумая джамия и се счита за обща ценност на всички религии. Според традицията на този ден се вари и раздава ашуре с послания за солидарност, разбирателство, състрадание и толерантност...
18 представления съдържа 29-ото издание на театралния фестивал „Сцена на кръстопът“, чийто домакин е Пловдивския театър от 10-и до 21-и септември. Короната в афиша на форума е гостуването на спектакъла „Разстоянието“ от най-стария театрален фестивал в Европа „Авиньон“, Франция. Текстът и режисурата са на Тиаго Родригес, който ще..
Директорът на Регионалния исторически музей в Пазарджик Борис Хаджийски представи новата изложба , която се открива в техните зали. В програма "Точно днес" и повече за предстоящото археологическо лято на Юнаците . Борис Хаджийски каза, че от 18.00 часа в централната сграда на музея, пл. „Константин Величков“ № 15, ще бъде открита изложба,..