Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дебютната песен на Дани и Емин звучи на "Бургас и морето"

На фестивала „Бургас и морето“ дебют на професионална сцена ще направи един нов дует – на 16-годишната Дани Илиева от Карлово и 20-годишния Емин Ал-Джунейд от София. 

Двамата представят първата си авторска песен „Не те забравям“, която е една от 12-те творби, класирани на финала. Музиката и аранжиментът са на Ефтим Чакъров, а стиховете - на Красимир Трифонов.

За победа в престижния конкурс двамата младежи ще се борят наред с доказани музиканти като Жана Бергендорф, Владо Ампов, група „Фанданго“ и др.

16-годишната Дани Илиева е най-младият участник в конкурса „Бургас и морето“ и заедно с 20-годишния Емин Ал-Джунейд се представят за първи път на професионална сцена. 

Дани и Емин се познават от няколко години, лауреати са на различни конкурси в страната и чужбина. Идеята за дуета им е на композитора Ефтим Чакъров. 

"Всичко започна с едно телефонно обаждане от композитора Ефтим Чакъров и каза, че е избрал мен и Емин да представим песента. Тя е една приказка, защото е палитра от емоции. Говори се за лятна любов край морето и е много специална и докосваща песен", разказва Дани Илиева.

Емин допълва, че песента е записана за около 2 месеца: "Трябваше да я запишем изключително бързо, защото уча в Нидерландия и точно този период, когато записвахме песента, започна учебната година. Трябваше да бързам, да пътувам със самолети, но всичко бе много забавно и вълнуващо. Пътувахме по нощите до Асеновград, където живее Ефтим, за да работим до 1 ч. през нощта, но се радвам, че успях да запиша добър вокал".

И двамата си дават ясна сметка, че сцената на "Бургас и морето" е голямо предизвикателство. "Но пък много се радваме, даваме си сметка, че излизаме на тази велика сцена на много крехка възраст", обясняват музикантите.

И двамата споделят, че са различни характери, трудно се нагаждат, но пък на сцената си пасват добре. "Всъщност композиторът ни събра, ние не сме били дует преди това. Въпреки различията в характера на сцената се получава добра енергия между нас и успяваме да я предадем на публиката", споделя Дани.

Тя работи със своята майка Анита Илиева, която е вокален педагог в Карлово, а Емин - с Емил Струнджев, също вокален педагог в София, които се грижат за индивидуалната им подготовка. 

Емин допълва, че е по-темпераментният певец, а Дани - по-баладичната. "Симбиозата, която постигнахме, ни помага да преодолеем различията и да постигнем добър резултат". 

Дани Илиева е родена в Карлово, родителите й Анита и Йордан Илиеви са музиканти и от 7-годишна се занимава с музика. През изминалата година има над 30 участия на концерти и конкурси и 16 отличия. 

Емин Ал-Джунейд е студент първа година в университета в Утрехт в Нидерландия, занимава се с музика от 8 години и е един от малкото пеещи спортисти, постигнал сериозни постижения и на музикалната сцена. 

Въпреки успехите си досега, и двамата силно се вълнуват от участието си на фестивала „Бургас и морето“.

До 28 юли на сайта на конкурса „Бургас и морето“ можете да гласувате за песента, която да получи наградата на онлайн слушателите. А поредното издание на фестивала предстои на 30 юли на Летния театър в Бургас. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Великите европейци - Алън Александър Милн

На този свят има два вида хора – едните харесват Мечо Пух, другите го обожават. Да, чувал съм, че според някои Малкият Принц на Екзюпери например звучи прекалено романтично, дори леко лигаво. Срещал съм объркани души, които не просто не харесват, а направо не понасят историите за Алиса на Луис Карол. Единственият човек обаче, който със сигурност не е..

публикувано на 04.04.25 в 12:25

Проф. Георги Каприев гостува в "Срещи"- те тази събота

Много са въпросите, които проф. Георги Каприев поставя в книгата си "Българските разломи".  Аз си избирам ето този -защо преходът ни склерозира в трудна за променяне структура?  И наистина ли всичко, което ни се случва днес, е още от началото на българската обществена тъкан?  Защо ни липсва духовен аристократизъм??? Слешайте розговора в предаването..

публикувано на 04.04.25 в 10:21

Петя Доненчева открива изложба в ГХГ

Младата пловдивска художничка Петя Доненчева открива изложба маслена живопис в Градската художествена галерия. Представя 74 картини, които са рисувани през последните 4 години.  Платната разкриват свят, в който се съчетава класическият натюрморт  с емоцията на съзерцателния пейзаж. Характерни за Доненчева са наситените цветове. Изложбата носи..

публикувано на 04.04.25 в 06:42

„Диоклецианополис – кръстопът на времето“ започва в Хисаря

Античният фестивал „Диоклецианополис – кръстопът на времето“ се открива днес в Хисаря. Това е второто му издание като тази година ще бъде посветен на един от най-вълнуващите аспекти на всяка култура – храната и гастрономията. Диоклецианополис, познат със своето богато историческо наследство, ще възкреси традициите на древните цивилизации, които..

публикувано на 04.04.25 в 05:39

Неда Антонова с нов роман за едно пътуване по ръба на живота

В ЕС един от всеки 5 смъртни случая (сред 15-19 годишните) е причинен от умишлено самонараняване – и това е втората (след транспортните произшествия) най-разпространена причина за смърт сред тинейджърите. В България средно по едно дете на ден прави опит за самоубийство, като 5% от опитите завършват с трагичен край.  Темата силно провокира нашата..

публикувано на 03.04.25 в 09:00