"Много важно е да осъзнаем колко важно е да има пчели и че пчелите трябва да се отглеждат по правилен начин. Говори се, че пчелите са благословени, защото ние се наслаждаваме на качествата на полезния продукт, който те дават. Проблемите пред пчеларството са дългогодишни". Това подчерта заместник-кметът на община "Родопи" и пчелар по страст от няколко години, Борислав Инчев по повод професионалния празник на пчеларите - 8 юли - деня на Св. Прокопий - закрилник на пчелите и пчеларите.
По думите му, отглеждането на пчели е съпроводено в повечето случаи с много препятствия, защото те, като живи организми, са подвластни на всички трудности, които срещат и хората. "Това са различните болести, влиянието на атмосферните условия и климатичните промени, от третирането на земеделските земи с различни препарати, водещи до погиване на пчелните семейства. Всичко това в контекста на сложната икономическа обстановка води до ситуация, в която земеделските производители, каквато регистрарция имат пчеларите, да изпаднат понякога в невъзможност да отглеждат пчелни семейства".
Инчев подчерта още, че за създаване на едно пчелно семейство е необходимо да се полагат продължителни и специални грижи. Пчелните продукти от рафтовете на магазините не са нещо, което всеки може да си позволи да направи.
Държавата има разработена Национална програма по пчеларство с тригодишен период - 2020-2022 . В нея са разработени и мерките и дейностите, подпомагащи развитието на пчеларството. Процедурите обаче не са леки и затова тя е по-трудно приложима.
"Досега не съм се възползвал от Програмата може би по причина на това, че когато реших да се занимавам с пчеларство, си бях дал обещание преди повече от 8-9 години, че като човек искам не само да взема, но и да дам нещо на природата. Избрах този начин да бъде отглеждането на пчели, като обещанието ми прерастна в нещо много по-голямо - отглеждането на пчели да е по професионален начин, без да се правят компромиси и отношението ми към пчелите да е такова, че да успявам да обясня на хората колко е важно да има пчели".
Инчев подчерта, че изискванията за производство на качествен мед са достатъчно сериозни. Хората, отглеждащи пчели, трябва да бъдат регистрирани като земеделски производители, да имат регистриран пчелин, както и да спазват определени изисквания. По-голямата част обаче от пчеларите не са регистрирани като земеделски производители и пчелините им не са регистрирани.
"Това не означава автоматично, че произведеният от тях мед не е качествен. Но означава, че той не подлежи на контрол и проверка".
Инчев уточни още, че малките производители не са атрактивни за бизнеса и затова трябва да се работи за това, те да могат да се биосертифицират. "Когато влизаш в договорки с някого, той иска да има гаранция, че може да има определени минимални количества на определена продукция. И когато имаш разпръснати биологични производители на мед в различни региони, тогава е много трудно да ги идентифицираш и чак след това и да се обвържеш с договор. Ето защо съм предприел първите стъпки за създаване на сдружения, в които да членуват пчелари от определени райони и да се работи за това те да се биосертифицират".
Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес. Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни. Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на..
В България вода има. Средно годишно страната ни разполага с 20 млрд. м. куб. вода, а този ресурс е четири пъти повече, отколкото ни е необходимо. Въпреки това, страната ни страда от безводие и проблемът все повече се задълбочава. Има населени места с ВиК системи, които губят над 90% от водата. Може ли да бъде спряно „изчезването на водата по пътя“?..
Пловдивското ОУ „Кочо Честеменски“ ще подкрепи децата на загинали полицейски служители със специална благотворителна кампания. Учениците са подготвили коледни предмети, с които организират благотворителен базар в най-близкия супермаркет, като средствата от продадените изделия ще отидат за закупуване на подаръци за децата, загубили свой родител..
"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край. "Защото така, както в..
Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага..