"Много важно е да осъзнаем колко важно е да има пчели и че пчелите трябва да се отглеждат по правилен начин. Говори се, че пчелите са благословени, защото ние се наслаждаваме на качествата на полезния продукт, който те дават. Проблемите пред пчеларството са дългогодишни". Това подчерта заместник-кметът на община "Родопи" и пчелар по страст от няколко години, Борислав Инчев по повод професионалния празник на пчеларите - 8 юли - деня на Св. Прокопий - закрилник на пчелите и пчеларите.
По думите му, отглеждането на пчели е съпроводено в повечето случаи с много препятствия, защото те, като живи организми, са подвластни на всички трудности, които срещат и хората. "Това са различните болести, влиянието на атмосферните условия и климатичните промени, от третирането на земеделските земи с различни препарати, водещи до погиване на пчелните семейства. Всичко това в контекста на сложната икономическа обстановка води до ситуация, в която земеделските производители, каквато регистрарция имат пчеларите, да изпаднат понякога в невъзможност да отглеждат пчелни семейства".
Инчев подчерта още, че за създаване на едно пчелно семейство е необходимо да се полагат продължителни и специални грижи. Пчелните продукти от рафтовете на магазините не са нещо, което всеки може да си позволи да направи.
Държавата има разработена Национална програма по пчеларство с тригодишен период - 2020-2022 . В нея са разработени и мерките и дейностите, подпомагащи развитието на пчеларството. Процедурите обаче не са леки и затова тя е по-трудно приложима.
"Досега не съм се възползвал от Програмата може би по причина на това, че когато реших да се занимавам с пчеларство, си бях дал обещание преди повече от 8-9 години, че като човек искам не само да взема, но и да дам нещо на природата. Избрах този начин да бъде отглеждането на пчели, като обещанието ми прерастна в нещо много по-голямо - отглеждането на пчели да е по професионален начин, без да се правят компромиси и отношението ми към пчелите да е такова, че да успявам да обясня на хората колко е важно да има пчели".
Инчев подчерта, че изискванията за производство на качествен мед са достатъчно сериозни. Хората, отглеждащи пчели, трябва да бъдат регистрирани като земеделски производители, да имат регистриран пчелин, както и да спазват определени изисквания. По-голямата част обаче от пчеларите не са регистрирани като земеделски производители и пчелините им не са регистрирани.
"Това не означава автоматично, че произведеният от тях мед не е качествен. Но означава, че той не подлежи на контрол и проверка".
Инчев уточни още, че малките производители не са атрактивни за бизнеса и затова трябва да се работи за това, те да могат да се биосертифицират. "Когато влизаш в договорки с някого, той иска да има гаранция, че може да има определени минимални количества на определена продукция. И когато имаш разпръснати биологични производители на мед в различни региони, тогава е много трудно да ги идентифицираш и чак след това и да се обвържеш с договор. Ето защо съм предприел първите стъпки за създаване на сдружения, в които да членуват пчелари от определени райони и да се работи за това те да се биосертифицират".
Основната част от фалшивите новини в българското информационно пространство са посветени на приемането на еврото, на българската сигурност и отбрана, на мигрантите и приемането на България в Шенген. Това се посочва в изследване на Българското училище за политика „Димитър Паница“. Политологът Георги Проданов, който е работил по това изследване,..
От „Има такъв народ“ (ИТН) смятат, че заради скандала пред Народния театър снощи оставки трябва да подадат както министърът на вътрешните работи Атанас Илков, така и директорът на театъра Васил Василев. От партията ще искат частично касиране на изборите заради нарушения в част от секциите, включително такива в Пловдив и областта. Според..
Обижда ли България и българите спектакълът "Оръжията и човекът"? Протестиращите пред Народния театър "Иван Вазов" в столицата биха отговорили утвърдително. За съжаление, те приемат като правилни и действията си срещу зрителите, част от които бяха блъскани и обиждани и не успяха да влязат в залата. Темата коментира Младен Влашки, литературен историк..
МБАЛ "Свети Мина" има място в общинското здравеопазване и има начин да бъде стабилизирана . Това заяви в интервю за програма "Точно днес" бившият прокурист на болницата д- р Калин Калинов, който временно пое управлението на МБАЛ “Свети Мина”, до провеждането на конкурс. Решението беше взето от Общинския съвет след като предсрочно бе прекратен..
Поне засега лидерите на ЕС не показват притеснение от избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ. Вече някои от тях го поздравиха за изборната победа, но всички си дават сметка, че ще е трудно и непредсказуемо, коментира в предаването "Точно днес" Любов Панайотова , директор на фондация "Европейски институт". Трудности ще има в икономическите..