"Много важно е да осъзнаем колко важно е да има пчели и че пчелите трябва да се отглеждат по правилен начин. Говори се, че пчелите са благословени, защото ние се наслаждаваме на качествата на полезния продукт, който те дават. Проблемите пред пчеларството са дългогодишни". Това подчерта заместник-кметът на община "Родопи" и пчелар по страст от няколко години, Борислав Инчев по повод професионалния празник на пчеларите - 8 юли - деня на Св. Прокопий - закрилник на пчелите и пчеларите.
По думите му, отглеждането на пчели е съпроводено в повечето случаи с много препятствия, защото те, като живи организми, са подвластни на всички трудности, които срещат и хората. "Това са различните болести, влиянието на атмосферните условия и климатичните промени, от третирането на земеделските земи с различни препарати, водещи до погиване на пчелните семейства. Всичко това в контекста на сложната икономическа обстановка води до ситуация, в която земеделските производители, каквато регистрарция имат пчеларите, да изпаднат понякога в невъзможност да отглеждат пчелни семейства".
Инчев подчерта още, че за създаване на едно пчелно семейство е необходимо да се полагат продължителни и специални грижи. Пчелните продукти от рафтовете на магазините не са нещо, което всеки може да си позволи да направи.
Държавата има разработена Национална програма по пчеларство с тригодишен период - 2020-2022 . В нея са разработени и мерките и дейностите, подпомагащи развитието на пчеларството. Процедурите обаче не са леки и затова тя е по-трудно приложима.
"Досега не съм се възползвал от Програмата може би по причина на това, че когато реших да се занимавам с пчеларство, си бях дал обещание преди повече от 8-9 години, че като човек искам не само да взема, но и да дам нещо на природата. Избрах този начин да бъде отглеждането на пчели, като обещанието ми прерастна в нещо много по-голямо - отглеждането на пчели да е по професионален начин, без да се правят компромиси и отношението ми към пчелите да е такова, че да успявам да обясня на хората колко е важно да има пчели".
Инчев подчерта, че изискванията за производство на качествен мед са достатъчно сериозни. Хората, отглеждащи пчели, трябва да бъдат регистрирани като земеделски производители, да имат регистриран пчелин, както и да спазват определени изисквания. По-голямата част обаче от пчеларите не са регистрирани като земеделски производители и пчелините им не са регистрирани.
"Това не означава автоматично, че произведеният от тях мед не е качествен. Но означава, че той не подлежи на контрол и проверка".
Инчев уточни още, че малките производители не са атрактивни за бизнеса и затова трябва да се работи за това, те да могат да се биосертифицират. "Когато влизаш в договорки с някого, той иска да има гаранция, че може да има определени минимални количества на определена продукция. И когато имаш разпръснати биологични производители на мед в различни региони, тогава е много трудно да ги идентифицираш и чак след това и да се обвържеш с договор. Ето защо съм предприел първите стъпки за създаване на сдружения, в които да членуват пчелари от определени райони и да се работи за това те да се биосертифицират".
Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по- високи, каквото се каза вчера на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от..
Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..
Опитът да се контролират цените на стоки и услуги е еднозначен и той е, че абсолютно не работи, коментира пред Радио Пловдив финансовият експерт Любомир Дацов. Подобни практики, смята той, обслужван целите на силните правителства или някакви популистки интереси. "Няма как да се решат структурни проблеми с мерки за контрол върху цените. Това..
64-годишен жител на девинското село Брезе почина вчера, защото линейката не могла да стигне до дома му, който е на черен път без асфалт. Мъж от Брезе почина, линейка не могла да стигне до дома му Наложило се кметицата на селото Ирина Кочовска да организира няколко мъже, които да свалят човека на носилка до линейката, където да му подадат..
Агресията в НС не е нещо ново, но същевременно едва ли предизвиква кой знае какъв интерес. В крайна сметка парламентът е място за говорене, а не за бой, заяви в предаването "Точно днес" политологът Страхил Делийски. "Трудно ми е да си представя, че може да има друг прочит освен прочита на деформираната представа за НС и политическата култура. Тя е..