Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Газ ще има, но въпросът е на каква цена

"Не бих казал, че през следващите месеци е възможно да останем без газ. При всички положения газ ще има, но на много висока цена". Това заяви енергийният експерт и бивш заместник-министър на енергетиката Явор Куюмджиев.

Като аргумент той посочи динамичната ситуация в света и в Европа, в която над 40% от потреблението се осигурява от Русия.

 "На Балканския полуостров в момента няма много големи източници на газ, освен т.н. Трансанадолска тръба, по която върви азерски газ и терминалът в Ревитуса, като от тези два източника могат да влизат определени максимални количества газ. Разбира се, Балканският полуостров има връзка и с т.н. Трансбалкански газопровод, по който идваше газ от Русия и Украйна, както и т.н. Турски поток, но по тях друг газ, освен руски, няма откъде да дойде."

Куюмджиев бе категоричен, че докато руски газ тече през Турски поток на  територията на България към Гърция, няма как по единствената тръба да тече обратно американски или азерски газ.

 "Да, на границата между Кулата и Сирокастро има раздвояване на тръбата с два различни компресора, като единият тласка  газа в посока Север - Юг, а другият - посока Юг - Север, но от двете страни газът  влиза отново в една тръба. И ако за Гърция тече руски газ през територията на България, физически не е възможно да тече обратно. Същото важи и за турско-българската граница, когато по Турски поток, който влиза директно в България, тече руски газ и обратно - към Турция се завърта и влиза руският газ в Турция, няма как от Турция да влиза друг газ. А законодателството в Турция налага на Турската газова компания да си закупува  газа и да го препродава, т.е. ние не можем да си разтоварим нашите танкери в Турция."

Куюмджиев обаче подчерта, че трябва да се прави разграничение между физическия транспорт на газа и договорните отношения, които сочат, че теоретично можем да купуваме  газ и от Австралия, но въпросът е на каква цена.

Договорите са търговска тайна и трудно може да се каже с колко прекупуването на руския газ от други държави оскъпява цената му. "Нашият договор с "Газпром" например, е с около 20% по-евтин от този - на гърците. А теорията, че американският газ бил по-евтин, не работи."

По думите на Куюмджиев, поисканото от КЕВР увеличение на газа  е дори занижено. "Винаги, когато цените на пазарите на енергията в последните десетина години станат по-високи, през КЕВР се оказва политически натиск цените да бъдат задържани, за да се изпълняват социални функции и да не станат големи вълнения. Това обаче се случва за сметка на енергийните дружества - "Булгаргаз" и НЕК и се е стигало до намаление на цените. В тази ситуация обаче това е невъзможно Това означава, че ситуацията на "Булгаргаз"  ще продължава да се влошава и че тя е пред фалит." 

Решението на проблема трябва да се търси в национално отговорното отношение към него, защото газът има цена. "Предложената схема от "Газпром" бе одобрена в някаква степен от ЕК и  всички страни, освен България, Полша, Холандия и Дания, я изпълняват. Дори и да се плаща в рубли, какво от това?!"

Диверсификация не означава отказ от едно от трасетата и от един източник, а означава много трасета и много източници. 

"Да с пускането на интерконектора в Гърция България сложи край на руския монопол, само че този интерконектор има смисъл, само когато заработи терминалът в Александруполис и тогавав ще могат да пристигат и други количества природен втечнен газ.  Остава въпросът обаче какви са тези източници, откъде ще дойдат, на каква цена и т.н.  В момента има достатъчно газ по света за потреблението, което съществува. Ако трябва ние  като европейци, да се откажем от най-големия си близък източник, този газ ще отиде в далечния Изток, а при нас ще дойде австралийски, африкански и т.н. А това, за да се случи,  трябва да се построят стотици нови кораби, десетки нови терминали за втечняване на газ, за да се пренасочат потоците с огромни инвестиции за 5, 10, 15 години и тогава може да не вземем и една молекула руски газ. Всичко е въпрос на цени". 


Цялото интервю - звуковия файл:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В радиото не можеш да остарееш!

„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..

публикувано на 27.12.24 в 16:32

КЦМ отличи служители, работили по програма "Благодетел"

 На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..

публикувано на 27.12.24 в 10:33

Българите са доволни в личен план и песимисти за държавата

Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания".  То е проведено от  1 до 10 декември  и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията.  Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...

публикувано на 27.12.24 в 09:22

Споделеното родителство ще спре семейните войни

В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма  "Точно днес" коментира темата  за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..

публикувано на 26.12.24 в 10:56

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49