„Пловдив е избран за поставяне началото на изложението, защото продължава да е столица на Източна Румелия. Това е признание на европейските държави за обединена България. Освен това Пловдив има огромни традиции, а и общината се справя с великолепен начин. Имаме и чиста планинска вода.
Много неща са направени за пръв път: телефонна връзка Пловдив – София, пускане на електрическо осветление, за което се събира целият град. Българите виждат американски плугове, шевни машини "Сингер", парни машини – всичко това го има в индустриална Европа“, обясни директорът на Регионалният исторически музей в Пловдив Стефан Шивачев.
Решението за организиране на изложение, на което българският народ да покаже своите традиционни производства, е взето през 1891 г. от правителството на Стефан Стамболов. На пловдивчанина д-р Георги Вълкович, български дипломатически представител в Цариград, принадлежи идеята изложението да бъде в Пловдив.
Изложение с чуждо участие е стъпка към признаване на княз Фердинанд от Великите сили и Османската империя. Все още в правно и дипломатическо отношение съществува Източна Румелия с управител българския княз и столица Пловдив, който тогава е най-големият град в България с население над 35 000 души.
Тогава е направена огромна програма за посрещане на туристи и това е дало началото на туризма в Пловдив. Стефан Шивачев обясни още, че тогава е имало 5 категории частни жилища, които са посрещали гостите на изложението.
Първата категория, която е отговаряла за чужденците, е трябвало задължително домакините да владеят поне 2 европейски езика.
На откриването на изложбата присъстваха заместник-кметът Пламен Панов и председателят на общинския съвет инж. Александър Държиков.
В месеца на виното и любовта „Срещите” питат защо от векове, те - виното и любовта, вървят заедно? Наистина ли пробиват бронята, в която сме опаковани и някак си ни приближават до Твореца? Проф. Валери Стефанов и писателката Неда Антонова в ефира на Радио Пловдив.
„Изтокът среща Запада“ – така се нарича празничният концерт, посветен на Китайската Нова година, който ще се състои в неделя, 09 февруари, от 14.00 часа в Дома на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Събитието е организирано от Министерство на културата и туризма на КНР и Посолството на КНР В България и в него ще участват китайски и..
„Среща“ – така за озаглавили съвместната си изложба български и турски академични преподаватели по изобразително изкуство. Експозицията ще се открие в Градската художествена галерия. Преподаватели и студенти от пловдивската Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство и Университета „Намик Кемал“ в турския град Текирдаг ще..
Днес е премиерата на спектакъла „Доктор Дулитъл“ в пловдивския Куклен театър. Режисьор на постановката е младата Ния Ялъмова, която прави своя дебют. Пиесата "Д-р Дулитъл" е по романа на Хю Лофтинг, писан преди 100 години. Сценографията е на Георги Бараков, а музиката на Йоан Попов. Участват актьорите Андрей Иванов, Велизар..
Изложба „Съвременна графика“ ще се открие в галерията на Дружеството на пловдивските художници на бул. „Цар Борис Трети“. Куратори на експозицията са художниците Осман Юсеинов и Антоан Стойков. Изложбата е с награден фонд, като наградите ще бъдат определени от професионално тричленно жури. Първото издание на „Съвременна графика“ бе през..