Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Манастирът "Св. Кирик и Юлита" отбелязва храмовия си празник

Днес православната църква почита паметта на свети мъченици Кирик и Юлита. Манастирът в асеновградския квартал Горни Воден носи името им и на 15 юли там се отбелязва храмовия празник. 

Света Юлита произлиза от рода на римски царе. Живяла в град Икония и била предана на Христовата вяра. Овдовяла млада, когато единственият ѝ син Кирик бил на 3 години. Научила го на вяра и молитва.

Отец Йордан от Асеновград разказа за днешния ден, когато православната църква почита тяхното мъченичество и памет. 

"На 15-и юли честваме техния мъченически подвиг. Св. Кирик и Юлита са син и майка. В първите векове на християнството християните са  били гонени и измъчвани, ако не се откажат от вярата си. Така се случило и със Света Юлита. Когато била извикана от тогавашния управител на областта, където живеела , дошла със своя син. На въпроса християнка ли е тя отговорила положително. Тогава започнали увещания да се откаже, но тя не го направила. Започнали да я измъчват. В това време малкият Свети Кирик бил при управителя, той го блъснал и малкото дете паднало, ударило си главичката и  починало на място"- разказа за слушателите на Радио Пловдив отец Йордан.

Телата на свети Кирик и Юлита били хвърлени без погребение, за да бъдат изядени от зверове, но две слугини през нощта ги взели и погребали. Едната от тях доживяла възцаряването на Константин Велики. Тогава тя показала на вярващите мястото, където били погребани майката и детето и говорила за тяхното мъченичество. Мощите им били намерени нетленни. И до днес те са чудотворни.

"Всеки манастир и църква носят името на светии или на празници, свързани с Господа, като по този начин се измолва застъпничество на светците за определената енория или населено място, в случая- манастира с околността му. Да имаме подвига на Света Юлита, която като майка не пожалила и своята младост и своя син заради временни облаги и обещания. Именно този подвиг честваме днес"- разказа отецът.

Горноводенският манастир „Свети Кирик и Юлита“ се намира на 3 км. югозападно от Асеновград. Основан е по време на Втората българска държава, най-вероятно през 14-и век. В средата на двора се издига църква, която с масивния си градеж в архитектурно и художествено отношение, е паметник на българската култура. По време на помохамеданчването на чепинските българи  манстирът е разрушен, а към края на 17-и век е възобновен под името „Света Петка“.  По-късно бил реставриран и старият, а през 1810 година и двата храма били опожарени от кърджалиите. По време на османското владичество светата обител станала гръцка. Запазен е възпоменателен надпис, който е доказателство, че макар и под гръцко влияние, манастирът си оставал български. Официално е такъв от 1930 година.

Днес вярващите не е нужно да плащат с живота си, за да отстояват вярата. Попитахме отец Йордан какво е онова, което можем да правим всеки ден, за да сме благочестиви християни.

"В съвремието наистина, поне в България и по-мирните държави, нашият живот не е застрашен, но днешното време е свързано с много компромиси с вярата - било то на работа да се пранарушат някои принципи, някои морални устои. Например да се живее без брак е отстъпление от вярата. Та, ако ние в това отстояваме, то ние отстояваме и подвига на Свети Кирик и Юлита. Ние като хора винаги трябва да се стремим да бъдем полезни в обществото - на човека до нас, да не пренебрегваме човек в нужда, да му помогнем, да не го изоставим- съсед, роднина, близък, няма значение. За жалост виждаме често как роднински взаимоотношения се развалят заарди един апартамент, някакъв имот. Тук ние отстъпваме от Христа. Ако придобием всичко, но се изпокараме с нашите роднини и приятели, не сме направили нищо. Да кажем "добър ден", да се умсихнем на някого, добра дума- това е необходимо. И да не можем да помогнем - можем да кажем едно искрено "Господи, помилуй"- каза отец Йордан. 

По повод храмовия празник в горноводенския манастир бе отслужена света литургия. 

Целия репортаж може да чуете в прикачения звуков файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

"Добро утро, ден!" с Надежда Тодорова

Тази седмица в рубриката „Добро утор, ден!“ ни гостува Надежда Тодорова, щастлива и горда майка на две прекрасни специални дъщери - Вяра (със синдром на Даун) и Румяна (осиновена). Казва, че пътят й към всяка от тях не е бил лесен, но това, че ги има са поредното доказателство, че вярата, любовта и борбата правят чудесата възможни.   "Дъщеря ми..

обновено на 11.07.25 в 16:02
Тони Симидчиева

Очакваме административни трудности за въвеждане на еврото

Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи?  Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..

публикувано на 11.07.25 в 11:11

Политически драми ще има, но не и последици от тях

Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този  момент и то е, че опозицията е от две..

публикувано на 11.07.25 в 11:00

От корена до короната

В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение.  Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на  ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..

обновено на 10.07.25 в 15:26

Авангарден научен център в Пловдив празнува 10 години

Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10  години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за  върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве.  Оборудван  с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..

публикувано на 10.07.25 в 14:10