С депутата от Демократична България - икономиста Георги Ганев - коментираме политическата ситуация, възможно ли е общо явяване с ПП на изборите и какви са икономическите и финансови рискове пред страната в предстоящите месеци при управление на служебен кабинет и без НС.
Според него всеки, който е мислил, че ще има правителство след оставката на кабинета Петков е залагал на залог с много ниска вероятност и доста хазартно се е отнесъл към ситуацията.
"От мига на гласуването на оставката на сегашното правителство най-вероятното развитие е това, което се случва. По тази линия няма никаква изненада. Колегите от ИТН първо свалиха предходното правителство и второ не искаха да се състави ново. Това е ясно за всеки, който има очи да гледа", допълни Ганев.
По повод изтеклия запис и посочването му като причина от страна на ИТН за прекратяване на преговорите той коментира : "Те могат да си намерят каквито искат извинения"
Народният представител коментира приоритетите на Демократична България и свършеното в НС през изминалите месеци като подчерта, че основните са два - правораздавателна реформа и да се запази икономическа стабилност и бюджетен разум.
Според него има постижения и в двете посоки. Като пример посочи закриването на "бухалките" - специализирания съд и прокуратура и гласувания вчера закон, много важна част от съдебната реформа - за административната независимост на европейските прокурори в България.
Относно икономическата ситуация в страната той изтъкна факта, че войната е променила икономическия пейзаж и икономическите приоритети.
"Нещата нямаше как да не се променят в движение. Но през един годишен бюджет, макар и закъснял и през една негова актуализация - фискалният разум беше запазен", посочи Ганев.
По думите му са постигнати сериозни успехи като най-голям е вдигането на прага по ДДС за дребните български предприемачи- изключително важна мярка.
По отношението на инфлацията припомни, че тя е най-висока от миналия век, но бюджетно това е добра новина, защото пълни хазната.
"По тази линия не очаквам да има заплахи за изпълнението на бюджета, въпреки че той получи една-две неприятни изненади в зала, когато не се гласуваха новите акцизи за тютюневите изделия и по тази линия ще има по-малки приходи, отколкото беше заложено да се очакват. Но това са дребни грижи. Мисля, че не би трябвало да има сериозно напрягане на бюджета. Много зависи как ще тръгне най-сериозното повишение с вдигането на пенсиите. Съответно дали очакваните по-големи приходи ще го покрият", допълни икономистът.
Той е категоричен, че бюджетът е изпълним. Според Ганев финансовата стратегия в момента на България не е неразумна.
Цялото интервю с Георги Ганев може да чуете в прикачения звуков файл.
Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес. Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни. Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на..
В България вода има. Средно годишно страната ни разполага с 20 млрд. м. куб. вода, а този ресурс е четири пъти повече, отколкото ни е необходимо. Въпреки това, страната ни страда от безводие и проблемът все повече се задълбочава. Има населени места с ВиК системи, които губят над 90% от водата. Може ли да бъде спряно „изчезването на водата по пътя“?..
Пловдивското ОУ „Кочо Честеменски“ ще подкрепи децата на загинали полицейски служители със специална благотворителна кампания. Учениците са подготвили коледни предмети, с които организират благотворителен базар в най-близкия супермаркет, като средствата от продадените изделия ще отидат за закупуване на подаръци за децата, загубили свой родител..
"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край. "Защото така, както в..
Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага..