Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има скрита заболеваемост и се изкривява статистиката за ковид


Поредната ковид вълна, скритата заболеваемост и мерките коментира в програма "Точно днес"  д-р Георги Цигаровски, общопрактикуващ лекар и председател на Районната лекарска колегия в Пловдив. По думите му болните от коронавирус се увеличават всеки ден, като голяма част от тях не попадат в официалната статистика, а когато тя е неточна, то са недостатъчни и мерките.

Той подчерта, че има много хора, които не си правят тест, защото някои от тях дори нямат възможност. В момента личните лекари  не могат да издават направления за безплатен тест, каквато възможност имаше преди месеци. Лекарят е категоричен, че направлението за пулмолог, който може да назначи безплатен ПСР, на практика не работи, защото първо няма достатъчно специалисти и второ това крие допълнителен риск за разпространяване на заразата сред останалите пациенти и сред лекарите.

Семейният лекар призова отново болните или тези със симптоми да не бързат веднага да  ходят при лекаря си, а първо да се консултират по телефона. По този начин ще предпазят останалите пациенти в чакалните и няма да се смесят потоците болни.

" Минаха две години от началото на епидемията, но хората все още не разбират, че когато имат кашлица, хрема и температура не трябва да идват при лекаря си или да ходят, където има много други болни. Трябва първо да се обадят по телефона, за да им бъде обяснено какво да направят и къде и как да бъдат прегледани", каза  д-р Цигаровски и призова в ефир при съмнение за инфекцията първо да потърсят консултация по телефона.

Според него сериозен проблем е и фактът, че масово не се спазват мерките и не се носят маски дори в болниците и коридорите на поликлиниките. 

Д-р Цигаровски предполага ,че скоро може да се наложи да се върнат ковид зоните и зелените коридори, но трябва да има точна статистика за заболелите.

Категоричен е, че е необходимо е да се вземат съответните правилни решения от страна на здравните власти.

Общопрактикуващият лекар сподели, че в момента дори не знаем кой вариант на вируса доминира, защото няма достатъчно изследвания. По думите му има хора, които се разболяват по няколко пъти, но го прекарват по-леко.

" След като минат три, четири, шест месеца имунитета спада.  Имал съм случаи през месец и половина хора да боледуват, но ставаше въпрос за изкарали Делта през декември и Омикрон ги повтори в началото на година. Ако Омикрон е доминиращият вариант, чак такива повтаряния през месец и половина са малко възможни да се случат. Но всичко е възможно, затова обърнете се към лекар", категоричен е д-р Цигаровски.

Цялото интервю и още съвети може да чуете в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

По-важно е кой управлява България, не кой дава думата в НС

Основната част от фалшивите новини в българското информационно пространство са посветени на приемането на еврото, на българската сигурност и отбрана, на мигрантите и приемането на България в Шенген. Това се посочва в изследване на Българското училище за политика „Димитър Паница“.  Политологът Георги Проданов, който е работил по това изследване,..

обновено на 08.11.24 в 16:39
Станислав Балабанов

Директорът Васил Василев е срам за Народния театър

От „Има такъв народ“ (ИТН) смятат, че заради скандала пред Народния театър снощи оставки трябва  да подадат както министърът на вътрешните работи Атанас Илков, така и директорът на театъра Васил Василев. От партията ще искат частично касиране на изборите заради нарушения в част от секциите, включително такива в Пловдив и областта.  Според..

публикувано на 08.11.24 в 16:15
Младен Влашки

Сблъсъкът не идва от пиесата на Шоу, а от времето, в което живеем

Обижда ли България и българите спектакълът "Оръжията и човекът"? Протестиращите пред Народния театър "Иван Вазов" в столицата биха отговорили утвърдително. За съжаление, те приемат като правилни и действията си срещу зрителите, част от които бяха блъскани и обиждани и не успяха да влязат в залата. Темата коментира Младен Влашки, литературен историк..

публикувано на 08.11.24 в 15:25

Болница "Свети Мина" трябва да се управлява с яснота и прозрачност

МБАЛ "Свети Мина" има място в общинското здравеопазване и има начин да бъде стабилизирана . Това заяви в интервю за програма "Точно днес" бившият прокурист на болницата д- р Калин Калинов, който временно пое управлението на МБАЛ “Свети Мина”, до провеждането на конкурс.  Решението беше взето от Общинския съвет след като предсрочно бе прекратен..

публикувано на 08.11.24 в 11:18

Има голяма промяна от първия мандат на Тръмп между ЕС и САЩ

Поне засега лидерите на ЕС не показват притеснение от избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ. Вече някои от тях го поздравиха за изборната победа, но всички си дават сметка, че ще е трудно и непредсказуемо, коментира в предаването "Точно днес"  Любов Панайотова , директор на фондация "Европейски институт".  Трудности ще има в икономическите..

публикувано на 08.11.24 в 10:03