Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ГЕРБ излиза по-изпран след всички избори

С всички нови избори се завърта една политическа пералня, от която ГЕРБ излиза малко по-изпран. Тази теза защити политологът Първан Симеонов в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив.

Той прогнозира още, че при тежка криза в страната ще бъде създадена прагматична, а не идеологическа коалиция.

„ГЕРБ няма да имат проблем да са втора политическа сила, а към днешна дата може би е по-вероятно и да са първа политическа сила.

В същото време обаче  Продължаваме промяната са маркетингово добри, така че те ще се опитат да разкажат черно-бял свят. Това е единствената опция, за да не се върне ГЕРБ.

Проблемът е, че ако до сега коалициите не успяха да съставят стабилно правителство е трудно да се мисли, че биха успели след изборите, ако не са си взели поуката, свързана с принципите.

Тази непримиримост и принципност е добре до момента, в който тя самата не започне да изглежда безпринципна, себична и капсулираща, вместо приобщаваща“, коментира Първан Симеонов.

Той добави още, че се предполага, че предварителна коалиция би била гарант за по-стабилно мнозинство.

„Когато има повече субекти в една коалиция те могат по-пълно да оползотворят общото пространство, защото ПП се премести от центристката позиция към тази на ДБ.

Видя се, че лепилото общ враг не е добро – за 2 години ще ходим за 4 път на избори. Политиците направиха грешка да се предоверят на собствената си пропаганда.

Така се очертаха едни ровове между партиите, които не могат да бъдат преминати и няма как да се осъществи ефективно управление“, обясни Симеонов.

По думите му ходът на ВМРО да предложи патриотично обединение е интересен.

„Те застанаха в другата националистическа ниша. Всички се тъплят в про руската ниша - там виждаме и Костадинов, и Янев. ВМРО застанаха  с партията на Петър Москов и НФСБ. И двете излъчват национализъм, но доста критичен към Русия.

Това е любопитен завой на ВМРО, защото винаги са изглеждали центристки и са обвинявани, че са в про руския лагер.

ВМРО заема един сегмент, който не е източно настроен, защото другата ниша е заета. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Трусовете около Санторини ще продължат седмици

Около гръцкия остров Санторини н аблюдаваме доста интензивна поредица от земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер. През последните два дни са регистрирани  15 труса с матнитуд 4 .  Епицентърът не е на Санторини , обхванати са няколко острова.  Голямата част от трусовете са в морето , но се усещат на островите. Това заяви пред..

публикувано на 03.02.25 в 16:57

Ситуацията е сложна, "Тикси" прилича на втора "Индра"

Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...

публикувано на 03.02.25 в 16:25

Раковски кандидаства с проекти за над 10 милиона лева

Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..

обновено на 03.02.25 в 11:18

КОЦ-Пловдив с кампания за борба с рака на 4 февруари

В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..

обновено на 03.02.25 в 11:18
Диана Ефтимова

Липсва визия за решаване на проблемите на изборите

Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..

публикувано на 03.02.25 в 10:47