Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Далеч сме от приключването на пандемията от Ковид-19

Шанс има ако ваксините се модифицират спрямо новите варианти на вируса

| обновено на 17.08.22 в 10:27

Сваляме карантината за Ковид -19 на 5 и 7 дни за контактни и за болни, това рехиша от МЗ, повече за пандемията през третото лято с имунолога и преподавател д-р Цветелина Великова. Тя подчерта, че решението на здравните власти е базирано на медицинските данни, с които се разполага у нас и по света.

Според нея доказателствата сочат, че хората, които вече са се срещнали с вируса, и са ваксинирани по-рядко се заразяват и по-кратко време излъчват вируса. Тя не даде оценка дали решението е взето навреме, но според д-р Великова, то е правилно, като при нас е важно да се промотира ваксинационната кампания.  

"Важно е повече хора да се ваксинират, не бива да се успокояваме с това, че вариантът Омикрон е по-лек,  той пък заразява повече хора", подчерта имунологът.  По думите й от няколко дни има информация, че има одобрена комбинирана ваксина във Великобритания. "Хората, които се ваксинират с такъв бустер имат двойно повече антитела и срещу Омикрон", каза д-р Великова. Тя уточни, че се очакват данни за клетъчния имунитет, обещанието е, че хората, които слагат бустер ще могат да получат и комбиниранана ваксина, когато дойде в България. 

"Да не се доверяваме на данните, че вирусът е по-лек, защото все още не знаем какви са дългосрочните ефекти след Омикрон. Може да се изкара леко, но след една година да има усложнения със сърцето и съдовете",  подчерта още д-р Цветелина Великова. 

Имунитетът и Ковид -19: От всички публикации до момента виждаме, че имунитетът не е траен при всички хора, има изключения. При ваксинираните хора, в техните лимфни възли има активни лимфоцити, които произвеждат атитела срещу вируса. 

"Симпотмите при Омикрон нямат връзка с първите варинати Алфа и Бета, протича като хрема и много хора го карат на крак, без да се тестват. Този вариант, който навлезе от юни месец -  ВА.5 е над 70% от случаите в страната, но той е класисифициран като будещ безпокойство и продължаваме да го наблюдаваме", заключи имунологът.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21